Львів у 1914-1915 роках

28 лютого 1914 року

«...прийшло до ексцесів за город. рогачкою, бо до роботи зголосило ся за богато людий»Останній день зими 1914 року: безробіття, сезонна міграція і звинувачення у крадіжці оселедців-“москаликів”...

 

Ювілей Шевченка у Львові. Україньска молодіж німецкої і польских ґімназий та реальних шкіл у Львові уладжує в «Народнім домі» в неділю 1. марця о 5.30 год. вечером концерт в честь Т. Шевченка. В програму входять промови, мужескі і мішані хори, деклямациї і музичні продукциї. Вступ даром; добровільні датки на У. П. Т. приймає ся з подякою» («Руслан», с. 3).

«Події з причини безробітя. У львівськім старостві явила ся недавно депутация тов. дозорців, рубачів і робітників з просьбою, щоби до праці приймовано тільки сих робітників, які викажуть ся лєґітимациями товариства. Староста повідомив депутацию, що треба робітників до згортуваня болота на городецькім гостинци. Вчера рано прийшло до ексцесів за город. рогачкою, бо до роботи зголосило ся за богато людий. Неприняті до роботи робітники стали відбирати прилади до роботи сим, що хотіли робити. Успокоїли товпу аж жандарми. Інжінєр, що прибув сейчас з намісництва, заявив, що від полудня ще кількадесять робітників знайде тут роботу на гостинци стрийськім, де зголосило ся ледви 15 робітників» («Нове Слово», с. 5).

«Зміна віроісповідань у Львові. В грудні м. р. втратив наш обряд у Львові 25 душ (14 мужчин і 11 женщин). Всі они перейшли на римо-кат. крім того приняли римо-кат. обряд: 2 протестанти, 2 жиди і 3 жидівки. На протестантизм перейшли 4 римо-кат. (3 мужч. і 1 женщ.)» («Руслан», с. 3).

«Еміграція. Дня 24 ц. м. через Краків проїхали три додаткові потяги до Пруссії з робітниками, з більш як 2000 робітників, дня 25 – чотири потяги з 3000 людьми, а 26 ц. м. – п’ять потягів з більш як 4000 людьми. Крім цього, щодня пасажирськими потягами виїжджають близько 600 робітників» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Дощенту обікрадений. Суб’єкт Антоній Кавка, який мешкає в одному з будинків біля Личаківського парку, повернувшись учора вночі додому, виявив, що злодії забрали у нього весь одяг, білизну, годинник, картини, постіль та різні дрібнички» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Приятель “москаликів”. Сторож будинку по вул. Казимирівській, 14 [тепер – частина вул. Городоцької від пл. Торгової до вул. Шевченка] Михайло Гориня доніс, що Василь Семерак постійно краде зі складу, який знаходиться на подвір’ї цього будинку, оселедці і “москалики” [мариновані оселедці]» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Постійна рубрика. Сьогодні візник однієї з пекарень, швидко їдучи вулицею Городоцькою, зачепив учня виділової школи Івана Мицька. Хлопець чудом уникнув серйозних ушкоджень, дишло тільки порвало йому одяг» («Gazeta Lwowska», s. 4).

Газета у форматі pdf