Львів у 1914-1915 роках

26 лютого 1914 року

«Й. Королівське Височество Князь Макс Саксонський приїхав вчера о г. 9 рано до Львова. На зелізничім двірци привитали гостя о. офіциял Білецький і ректорат гр.-кат. духовної семінариї. Кн. Макс замешкав у семінариї і розпочинає там для питомців курс викладів з области літургіки» («Нове Слово», с. 5).

 

«Віче жінок. Вчера відбуло ся віче львівських польських жінок в салі ліґи промислової помочи, щоби запротестувати проти покривдженя їх при реформі виборчої ординациї до сойму. На вічу було до 150 жінок. По рефераті п. Дулємбянки ухвалено резолюцию, яка домагаєть ся політичної рівноправности для жінок. Ухвалено також резолюцию, в якій зазначено, що на випадок відмови жіночим жаданям будуть вони зневолені хопити ся острійших средств боротьби, як сі, якими досі послугують ся» («Нове Слово», с. 5).

«Загублені діти. Вул. Городоцькою вчора блукав кількарічний хлопчик, який не міг назвати ні прізвища, ні адреси своїх батьків. Його віддано під опіку комісаріату ІІ дільниці.

Подібним чином з вул. Жовківської [тепер – вул. Богдана Хмельницького] забрано до інспекції поліції маленьку дівчинку, якою заопікувався комісаріат ІІІ дільниці» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«За катованє дитини обжаловано вчера візника Михайла Барабаша, замешкалого під ч. 5 при вул. св. Петра [тепер – вул. Мечнікова]. Чотиролітна дитина без мати є йому тягарем, отже бє її, кидає до землі, копає ногами і т. д., щоби в сей спосіб виправити її на другий сьвіт до мами» («Нове Слово», с. 5).

«Арештованє переселенців. На головнім Двірци у Львові арештовано оноді двох угорских резервістів Адама Яноша і Шанера Нане, котрих покутний аґент Маркович вислав до Америки. При арештованих не найдено ніяких документів» («Руслан», с. 4).

«Поліцейська хроніка. Майєр Островський, швидко їдучи вул. Янівською [тепер – вул. Шевченка], наїхав на трамвайний вагон № 44 і сильно його пошкодив. – Управительки будинку на вул. Рибацькій, 3 [тепер – вул. Рильського], скаржаться, що вже кілька тижнів цей будинок заповзявся відвідувати якийсь злодій, який краде килими зі сходів, латунні прути, якими притримують килими, та навіть забрав список мешканців, прибитий до стіни. – За крадіжку “редуктора” для електричних дзвінків віддано до арештів безробітного монтера Леопольда Лобоцького. – За крадіжку і втечу зі служби заарештовано Маґдалену Кочар» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Пожежа. Вчора ввечері на вул. Торосевича, 10 [тепер – вул. Коциловського], де міститься відділення 43 полку польових гаубиць, спалахнула пожежа, яка охопила майже весь перший поверх і навіть перенеслася на другий. – Цю пожежу, яка протягом короткого часу спалахує в цій казармі вже втретє, погасила пожежна сторожа» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

Газета у форматі pdf