Львів у 1914-1915 роках

25 лютого 1914 року

«Для своїх людей держава не хоче побудувати дах над головою...»Квартирне питання не давало спокою не лише громадянам Радянського Союзу, а й добропорядним австрійським чиновникам...

 

«Зі Львівської університетської бібліотеки. У 1913 р. обсяг фондів збільшився на 5605 видань у 7950 томах, а книгозбірня перевищила кількість 240.000 томів. Закуплено 2988 томів, від видавців у Східній Галичині отримано 1644 томи т. зв. “обов’язкових примірників”, від властей і урядових інституцій отримано 1983 томи, а крім того, 1278 томів подарували приватні особи та приватні і крайові установи... Найбільший дар, добірну книгозбірню, яка складається приблизно з 3000 томів, Бібліотека отримала від п. Антоніни Амброзєвічової. Цей набуток перебуває зараз на стадії включення до бібліотеки і буде детально представлений вже наступного року, так само, як і друга частина дару д-ра В. Лозінського, нещодавно передана бібліотеці спадкоємцями згідно з волею св. пам. Владислава Лозінського...» («Kurjer Lwowski południowy», s. 3–4).

«Відголоски. Зустрів учора одного знайомого, високопоставленого державного чиновника, який говорить:

– Ми живемо в часи, коли зарплатня чиновників нібито збільшилась, а я скажу, що долю чиновників це не покращить.

– Що ж зробиш!

– Знаєте, у мене є одна пропозиція: Нехай уряд замість підвищення зарплатні чиновників збудує для них будинки, в яких би вони могли мешкати за дешевшу ціну.

Дорожнеча помешкань є настільки страшною, що річний видаток на помешкання вже становить близько 1/3 домашнього бюджету.

– Англієць витрачає на помешкання 1/6 частину прибутків.

– Так! – тому й може дозволити собі більш пристойне життя. Але повернуся до будівництва будинків для службовців. Подумайте, скільки уряд будує казарм для війська, скільки приміщень і стаєнь для державних коней. Для своїх людей держава не хоче побудувати дах над головою, і це одна з причин чиновницьких злиднів. А держава нічого б не втратила, якби забирало з підвищеної пенсії чинш за помешкання, і міркую, що не один службовець був би цим задоволений більше, ніж доплатами.

– Подумайте далі, який би це був добрий вчинок для суспільства, зокрема в теперішні часи. Під час будівництва, припустімо, кількох десятків будинків у Львові мали б заробіток ті, хто зараз не має роботи. Будівництво зрушило б з мертвої точки, пожвавішали б відносини у промисловості, і в суспільному організмі почала б швидше рухатися кров.

– Після побудови кількадесяти чи кількасот нових чиншових будинків зменшилися б ціни інших помешкань, отже, ця акція була б корисною не тільки для самих чиновників, але і для всіх суспільних верств.

– Люди, впевнені у наявності даху над головою, інакше би працювали, і таким чином зросла б продуктивність праці, що також пішло б на користь державній адміністрації.

Взагалі користь від будівництва будинків для всіх службовців, чи то державних, чи то крайових, була б просто неймовірною. Поруште цю думку, а можливо, вона десь проросте» («Kurjer Lwowski południowy», s. 3).

«Львівський Атлетичний клуб 14 і 15 березня влаштовує у Спортивному палаці змагання на першість м. Львова з боротьби і піднімання тягарів. Внесок становить 1 кор. у кожній змагальній дисципліні. Зголошення приймає секретаріат Л. А. К. у власному приміщенні на вул. Тихій (бічна пл. Домбровського [тепер – пл. Маланюка]), 5 – щодня від 7 до 9 год. вечора – усно або письмово.

В обох дисциплінах будуть роздаватися численні і цінні нагороди у вигляді медалей. Управління клубу запрошує всіх членів узяти участь у вправах, які відбуваються у приміщенні клубу щодня від 7 до 9 вечора. Брати участь у цих змаганнях можуть тільки атлети-аматори» («Gazeta Wieczorna», s. 7).

«Францішек Льоншам де Бер’є, син раніше знаменитого львівського лікаря і довголітнього очільника ветеранів повстання 31-го року, ветеран повстання 1863 р., колишній залізничний службовець в Румунії, на Буковині і в Галичині, помер позавчора в Лавочному.

Похорон відбувся сьогодні о 3 годині після полудня з каплиці Боїмів на Личаківський цвинтар» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Пограбовані студенти. Ян Кручкевич, студент, доніс поліції, що його і чотирьох інших колег, які мешкають з ним на пл. Св. Юра, дощенту обікрали. Збитки становлять близько 140 корон» («Gazeta Lwowska», s. 4).

Газета у форматі pdf