Львів у 1914-1915 роках

21 лютого 1914 року

«...висші війскові власти вглянуть у справу обєктивно та навчать кого слід»Про новини від поліції міста, реформи міського транспорту і побутові й ідеологічні непорозуміння...

 

«Реформи у львівській поліції. Найближчим часом у львівській поліції буде проведено реформи і покращення у кількох найважливіших справах. Отже, один з урядників їде до Відня з метою навчання у тамтешньому бюро санітарії та публічної моралі, інший – з метою навчання в галузі вимірювань і фотографування злочинців, а також детального ознайомлення з найновішими досягненнями у галузі дактилоскопії.

Для зручності громадськості також буде розширено і реформовано реєстраційне бюро» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Отворенє руху трамваїв на личаківськім двірци. З нинішним днем отворено правильний рух возів елєктричної зелізниці до зелізничого двірця на Личакові. До двірця сего буде їздити віз, заосмотрений букваою “H” і ориєнтацийними таблицями “Дворець-Головний-Дворець-Личаків”. Віз сей відїздити буде з Валів Гетманських все на пів години перед від’їздом кождого особового поїзда. Особи, що їдуть возами “Л-Д” будуть могли пересідати ся до возу “H” на скруті при школі Зіморовича [тепер – СШ № 63]. Рівночасно буде ждати віз “H” з одним причіпленим возом на кождий поїзд що приїздить на дворець Личаків» («Нове Слово», с. 4).

«Не вільно святкувати руських сьвят? В школі підофіцирській ц. к. жандармериї у Львові є на 240 підофіцирів 120 Українців, котрим командант школи ротмайстер Колєр заборонює сьвяткувати руські сьвята, хоча приписи шкільні (Schulinstruktion) видані ц. к. міністерством краєвої оборони, зазначують виразно, що сьвята гр. кат. обряду є для Русинів вільні від науки. На сьв. Димитрія і Трох Сьвятителів приказано Русинам сидіти в школі. Се дієть ся в очах краєвого команданта жандармериї, котрий в присутности цілої кляси сказав, що український нарід неістнує, та що Українцям непотрібно університету, хоча – делікатно кажучи – такі справи до него неналежать. Неімовірне, а правдиве. Звязані приписами війскової карности не можуть ображені в своїх реліґійних і національних почуванях ученики школи отверто піднести протест проти надужитя, якого допускають ся на нас офіцири. Одначе не сумніваємось, що висші війскові власти вглянуть у справу обєктивно та навчать кого слід, що плеканє реліґійних і національних почувань Українців учеників підофіцирської школи зовсім згоджуєть ся з плеканєм патріотичних австрійських почувань» («Діло», с. 5).

«Собача авантюра. Горішньою частиною вулиці Городоцької через т. зв. “копиткове” [тепер – територія Привокзального ринку] ішов Ед. Стажевський з собакою, який не був на повідку і не мав намордника. У той же час там проїжджав господар собачого життя і смерті, гицель Р. Сіґель. Гицель хотів зловити собаку, чому Стажевський заперечував і почав бити Сіґеля кулаками по обличчі. Помічники гицля кинулися Сіґелю на допомогу, у той же час на сторону Стажевського стали перехожі. – Розпочалася бійка – гицлі билися залізними киями, які вони використовують, ловлячи собак, натомість інша сторона – ціпками. Кінець бійкам поклала поліція, яка відпровадила до інспекції: Стажевського, його собаку, свідків і гицлів з повною їхньою будою нічийних собак, або таких, чиї власники не хотіли виконувати суворі гицлівські приписи» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Смертельне переїханє. Вчера о 7 год. вечером на розі вул.. Театральної і Трибунальської [тепер – вул. Шевська] візник Михайло Мичко переїхав служницю Антонину Шарґу і зранив її в голову. Оготівлє ратункового товариства ствердило заломанє кости черепа і по уділено першої помочи перевезло її до загального шпиталю» («Нове Слово», с. 4).

«Крадіжка в гімназії. До приватної гімназії п. Юзефи Ґольдблатт-Кемерлінґ, на вул. Сакраменток, 16 [тепер – вул. Туган-Барановського] проникли злодії, вибивши у дверях до канцелярії та до класу т. зв. “панелі”. Злодії відкрили за допомогою долота замки восьми шаф і двох столів. Украдено банку з 26 коронами і пошкоджено компас. Поліція заарештувала 15-річного Станіслава Ярґоша, якого підозрюють у цій крадіжці. Ярґош є сином служниці, яка прибирала в гімназії. У нього знайдено такі ж долота, якими злодії підважували замки» («Kurjer Lwowski południowy», s. 5).

«Вкрала і втекла. З Золочева вчора зателефонували до львівської поліції, що служниця Тетяна Харків, якій 18 років, украла там 160 кор. і втекла в товаристві якоїсь партії селян, які їдуть на роботу до Пруссії» («Kurjer Lwowski południowy», s. 5).

Газета у форматі pdf