Львів у 1914-1915 роках

20 лютого 1914 року

«...з вікон шкільного будинку обкидали прохожих поліциянтів обидливими словами»Про львівських хуліганів, клептоманів і кишенькових злодіїв можна говорити чимало, не стане винятком і сьогоднішній нарис...

«Д-р Коритовський остаєть ся намісником. Gazeta Lwowska одержала з Відня таку телєґраму: Намісник д-р Витовд Коритовський прибув вчера до Відня, щоби здати справу президентови міністрів про соймову виборчу реформу й обговорити справу дальшої запомогової акциї для Галичини. Всякі лучені з сим виїздом комбінациї, а передівсім піднесена одною часописею вістка про мниме обнятє д-ром Коритовським теки міністерства скарбу – як кореспондент GazetLwowsk-ої довідуєть ся з компетентного жерела – позбавлені всякої основи» («Діло», с. 5).

«Арешт розтратника. Кілька тижнів тому на залізничному вокзалі в Надвірній вкрадено близько 80.000 кор. Виконавці крадіжки зникли без сліду. Вчора заарештовано одного з них, Йосипа Лісевича, який раніше працював на посаді помічника урядника в Надвірній. Лісевич мешкав у Львові під іменем Людвіка Ковальського, слухача прав. Його заарештовано у той момент, коли він отримував паспорт до Америки і 2.500 кор. готівкою. Він відмовляється від своєї вини» («Kurjer Lwowski», s. 2).

«Випадки з трамваєм. На вул. Карла Людвіга [тепер – непарна сторона просп. Свободи] візник Іван Коваль, їдучи возом, у якому, крім нього, сиділи ще четверо осіб, хотів оминути трамвай, що, однак, йому не вдалося. Трамвай ударив віз ззаду так сильно, що віз перевернувся, а всі випали на брук. Випадок закінчився досить щасливо, тому що тільки одна з осіб, які їхали на возі, легко покалічилася.

Старенька Марія Новакова вчора на пл. Бернардинській [тепер – пл. Соборна] хотіла перебігти через рейки перед трамваєм, який над’їжджав. У цей час вона спіткнулась об рейки і впала. Водій відразу ж зупинив трамвай. Новакова розбила собі голову об каміння. Жертвою власної необережності заопікувалася рятункова служба» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Грізна кімнатна пожежа вибухла вчера по полудни в домі під ч. 6 при ул. св. Йосифа [тепер – вул. Садовського]. Між подвійними дверми мешканя п. В. Левицького заняла ся банька з терпентиною і воском. Пожежа обняла в одній хвилі цілі двері і знищила їх до щаду. – Алярмовано пожарну сторожу» («Нове Слово», с. 4).

«Оператор кишень. Вчера арештовано на двірци в Підзамчу 18-літного Мойсея Фінґера, нотованого злодія, знаного поліциї зі зручного “оперованя” чужих кишень. Сей безличний злодій влазить до возів елєктричної зелізниці підчас приїзду поїздів, де панує звичайно велика глота і при помочи острого як бритва ножа перетинає подорожним кишені і витягає портфелі і пуляреси. При “операторі” знайдено його специяльний прилад, ідеально виострений ніж, а крім нього нічого більше, бо що-йно вибрав ся на виправу і не мав ще часу на операциї» («Нове Слово», с. 4).

«Милий сусід. В ул. Зеленій придержано Андрія Мартишина, замешкалого під ч. 75, котрий відвідує пивниці своїх сусідів, ходить по стрихах і забирає з них все, що має яку-небудь вартість, – отже зелізну піч, білизну, опалове дерево і т. д. Вчера придержано його в хвили, коли розбирав паркан реальности під ч. 79, якого дошками хотів палити» («Нове Слово», с. 4).

«Загубилася вчора в місті 4-річна дівчинка, донька Пелагії Партикевичевої, дружини возного руської бурси на Ринку. Поліції донесено, що дитину забрала якась жінка» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«З бруку. В дирекциї поліциї обжаловано учеників кляс VIII а, VIII і VII д, з четвертої польської ґімназиї при ул. Нікоровича [тепер – вул. Професорська], котрі з вікон шкільного будинку обкидали прохожих поліциянтів обидливими словами. Питаємо, кілько би то було крику, якби подібні “вибрикі” мали місце в українській ґімназиї? А польська преса “благоразумно” мовчить...» («Нове Слово», с. 4).

«Чуйною” дружиною є така собі Марія Сікора, яка мешкає на Знесінні. Позавчора за відсутності чоловіка вона забрала з дому все, що змогла, крім того, 50 корон готівкою, понищила сокирою меблі і зникла, залишивши без опіки двох маленьких дітей» («Gazeta Lwowska», s. 4).

Газета у форматі pdf