Львів у 1914-1915 роках

9 лютого 1914 року

«...без сего ніяка демонстрация у Львові не обійдеть ся!»У багатонаціональному і багатокультурному Львові було неспокійно. Не встигли вщухнути емоції після з’їзду москвофілів і пов’язаних з ними вуличних сутичок, як з’явився новий привід для демонстрацій та зіткнень...

Газета «Нове Слово»

«Польські демонстрації проти Жидів. До Львова заїхав росийський Жид Нухим Соколов з відчитом. А що він посьмів десь там колись виступити проти шовінізму і зарозумілости Поляків, називаючи Польшу “гнилим трупом”, то львівська польська молодіж постановила вчера пополудни недопустити в “польскем мєсьцє” до відчиту Соколова. Отже зібрало ся до 200 “млодзєньцуф” (головно техніків), які стали демонструвати проти сего відчиту і заводили бійки з поліциєю. По вибитю шиб в жидівськім товаровім домі (без сего ніяка демонстрация у Львові не обійдеть ся!), поліция демонстрантів розігнала».

«Жидівські демонстрациї. Проти нахабности польських академикв, які терором недопустили до відчиту п. Соколова у Львові, виступили жидівські академики з демонстрациями. В суботу перейшли великою юрбою містом, а опісля здемолювали читальню Т. Ш. Л. ім. Ґольдмана, в якій гуртують ся Жиди-Поляки, котрих демонстранти називали згірдливо “польськими Мошками”. В читальні сій наробили шкоди на кількасот корон. Поліциї повело ся по якімсь часі демонстрантів розігнати».

«Стрілянина на Стрілецькій площі. Вчера вечером в шинку на Стрілецькій площі [тепер – пл. Данила Галицького] бавили ся два товариства, а іменно кілька різників в товаристві дівчини легких обичаїв Яніни Маліш при однім столі, а побіч при другім громада звісних авантурників з робітником в зелізничих маґазинах Іваном Завідовським на чолі. Яніна Маліш мала з Завідовським якісь давні рахунки, тому прийшло між ними до сварки; одначе господар льокалю недопустив до бійки, випрошуючи ціле товариство на улицю. По хвилі дали ся чути на Стрілецькій площі стріли. Се Завідовський, зденервований поступованєм дівчини, стріляв до неї і ранив її в хребетний стовп і праве коліно. Її товариш і оборонець, різник Йосиф Зайончковський є також ранений. Злочинець, користаючи з замішаня і стріляючи ще до прохожих, які старали ся його зловити, утік в напрямі Замку. Ранених заосмотрило ратункове поготівлє, а поліция шукає пильно бандита»

 // Нове Слово. — 1914. — 9 лют. — С.3-4.

Газета «Діло»

«За еміґрацийні надужитя. По ревізиї, переведеній в тутешній філії північно німецького Льойду, арештовано управителя філії Алєксандровича. Сими днями випущено його на свободу за кавциєю 10.000 К. Слідство проти Льойду за вивоженє рекрутів і за инші надужитя ведеть ся дальше».

 // Діло. — 1914. — 9 лют. — С. 7.

Газета "Gazeta Wieczorna"

«Вламання до шкільних будинків. Останніми днями невідомі поки що злодії проникли зі зломом до будинків, у яких знаходяться народні або виділові школи. У школі ім. св. Мартіна вкрадено банку з кількома сотнями корон, а в чоловічій школі ім. Чацького – кількасот корон, зібрані на верхній одяг для вбогих дітей. В ніч з суботи на неділю невідомі злочинці проникли до канцелярії дирекції євангелістської школи, повідкривали столи і шухляди, шукаючи грошей, але їх не знайшли, забрали лише поштових марок на 8 корон і наліпки у формі марок з написом “Theaterbau, Teschen, 1909” [Театр, Цєшин, 1909]».

 // Gazeta Wieczorna. — 1914. — 9 лют. — С. 5.

Газета «Нове Слово»

«Таємничий випадок. На ратункове поготівлє зголосив ся вчера пізним вечером 23-літний рисівник Лев Бордун з просьбою о заосмотренє глубокої рани в правім боці, яка походила від ножа. Запитаний о походженє рани заявив, що в алєях високого замку напало на нього трох людий; в своїй обороні витягнув він револьвер, одначе напасники вирвали йому його з рук. Назвища напасників є Бордунови мабуть звісні, одначе з невідомих причин не хоче їх виявити. Поліцийні доходженя вислідять небавком сю таємничу справу».

 // Нове Слово. — 1914. — 9 лют. — С. 4.

Газета у форматі pdf