Львів у 1914-1915 роках

7 лютого 1914 року

«...сильно страждає громадськість, яка має нещастя ходити тими вулицями»Чому газета «Діло» виходила у світ з виразними слідами втручання цензури, і чи їзда тротуарами була прикметою лише новітнього часу?

Газета «Діло»

«Львівська ц. к. прокуратория державна позбула ся вже щасливо останного сліду українства: всі її функціонарі – або вшехполяки, або приклонники напрямуGazetиnarodow-ої, або руссофіли a la п. Сивуляк (котрий і буде “обжаловувати” в процесі проти Бендасюка і тов.) До щоденних занять функціонарів ц. к. прокураториї належить, як відомо, цензурованє українських ґазет і конфіскованє всього того, що на їх думку видаєть ся протизаконним».

 // Діло. — 1914. — 7 лют. — С. 5.

Газета "Gazeta Wieczorna"

«Кавалерійська їзда. Йосип Гриника, візник, який працює у п. В. Ґорецького на вул. Мучній, 20, має досить імпульсивний характер і швидкого коня, через що сильно страждає громадськість, яка має нещастя ходити тими вулицями, якими їздить Гриника. Цей візник узагалі не зважає на простих смертних, яким випала доля ходити пішки, і розганяє їх на всі боки. Вчора Гриника, на превелике здивування перехожих, навіть намагався їздити тротуарами. На щастя, обійшлося без нещасних випадків, єдиною жертвою кавалерійської їзди стала вітрина крамниці п. Ванка на вул. Галицькій, 18, вартістю 100 корон. Вітрина була застрахована».

 // Gazeta Wieczorna. — 1914. — 7 лют. — С. 5.

Газета "Gazeta Lwowska"

«Утеча дітей. Десять днів тому з дому матері втік 13-річний Владислав Блас, учень приватної школи, брюнет з чорними очима, одягнутий у чорну куртку і білу шапку.

Не повернувся додому зі школи ім. Сєнкевича 13-річний Владислав Новаковський, блондин з синвми очима. Він вийшов у світло-коричневому піджаку і баранячій шапці. Від цього часу минуло вже чотири дні. Батьки безуспішно його розшукують».

 // Gazeta Lwowska. — 1914. — 7 лют. — С. 4.

Газета «Нове Слово»

«Приловленє шайки вломників. Один з мешканців вул. Фридрихів [тепер – вул. Мартовича
] повідомив поліциянта, що сею вулицею проходжують ся парами по обох хідниках якісь підозрілі люди і пильно оглядають доми та заглядають до брам. Поліциянт взяв собі до помочи другого і приарештував Ізака Жемера, Якова Шера, Сімхе Мунда ректе Шнавцера і Саламона Шпрінґера. При особистій ревізиї знайдено при них долота і витрихи, сьвічки, сірники і инші прилади, які доказують, що се були фахові вломники».

«Зоружений злочинець. Аґент поліциї Климович придержав вчера на вул. Валовій Івана Гусака, котрий втікав з мошонкою, видертою з руки якійсь незнакомій женщині. Придержаний кинув ся з ножем на аґента, одначе сей придержав його за руки і розоружив, а опісля арештував».

«Нещасливий випадок. На вул. Різницькій [тепер – вул. Наливайка] копнув кінь робітника Ст. Зужицького так сильно, що зломив йому праву ногу. Нещасного перевезено по провізоричнім заосмотреню до загального шпиталю».

 // Нове Слово. — 1914. — 7 лют. — С. 5.

Газета «Руслан»

«Загоріла. Оноді загоріла при ул. св. Йосафата ч. 6. [тепер – вул. Меретина] у Львові 16-літна Олена Галаївна зі Станіславова, яка замешкала хвилево у своєї сестри. Першої помочи уділила єї ратункова поготова, а опісля відвезла її до шпиталя».

 // Руслан. — 1914. — 7 лют. — С. 3.

Газета у форматі pdf