Львів у 1914-1915 роках

22 січня 1914 року

«...дише він надзвичайною “любовю” до всего що українське»У цей недобрий день ми залишаємося з вами і цього разу розповімо про дезертирство у львівських військових частинах, чесність знахідників як прикмету часу, і крадіжки з любові до навчання...

Газета «Діло і Нове Слово»

«П. Вопатерні не любить руських обходів. Що року висилає п. намісник до всіх начальників центральних властий запрошенє до участи у водосьвятю йорданськім і не було до тепер випадку, щоби котрий не-будь з начальників запрошенє намісника зіґнорував. Стало ся таке щойно сего року. Президент ц. к. почт Вопатерні не лиш, що сам не взяв участи, але навіть не призначив котрогось урядника почтового на делєґата, так що інституция почтова цілком не була репрезентована. З огляду на се, що п. Вопатерні зробив се лиш тому, що дише він надзвичайною “любовю” до всего що українське, подаємо се до прилюдної відомости. Може українська посольська репрезентация схоче занятись сим “українолюбцем” і привчити його, щоби свої почуваня супроти нашого народу бодай трохи – маскував».

«Львівський дезертир в Італії. З Лєкче в Італії доносять, що там арештовано якогось чоловіка, котрий заявив, що дезертирував з Галичини, де був фельдвеблем. Перед командантом 47 п. п. в Лєкче заявив одначе, що втік з 5. львівського полку, де був рахунковим фірером і назвав себе Францом Малінковським. Дезертирував тому, що війскова служба була для него дуже тяжка. В дальшім слідстві виявило ся, що він був перед двома місяцями в Неаполи, звідки рушив в сторону француської границі, бо хотів вступити до лєґіонів чужинців. Одначе се йому не вдало ся і він вернув знов до Таренту в надії, що вирушить як доброволець до італійських посілостий в Африці. Малінковського задержать так довго в слідстві, поки не наспіють докладні інформациї про його особу».

«Дрібні вісти. Дня 21 с. м. відбула ся у віденськім університеті промоция на доктора теольоґії о. Василя Лаби, члена Авґустінея, б. настоятеля львівського духовного семинара. – Львівські робітники: І. Хабзей, І. Тайтельбавм, З. Кормус, М. Шеттер і Й. Ґрінфельд в одній з бічних улиць знайшли розсипані 20, 50 і 100 коронові банкноти в загальній сумі 1070 корон. Цілу знайдену квоту зложили на поліциї. – Вчера передполуднем кинула служниця Парашка Любушко свою новонароджену дитину до уступового місця. Дитина впала з першого поверха до каналу. Злочин запримічено скоро і немовлятко витягнено ще живе. Ратункове поготівлє відвезло дитину до діточого шпиталю, а маму відставлено на разі на положничу клініку, з якої по виздоровленю буде відставлена до тюрми».

 // Діло і Нове Слово. — 1914. — 22 січ. — С. 5.

Газета «Руслан»

«Що се значить? Читаємо в “Gazet-і Narodow-ій”: На львівскій політехніці, на таблиці ректорату, поміщено таку оповістку: “Повідомляє ся пп. слухачів, що виклади проф. Залозецкого з нинішним днем завішено”. До сеї оповістки додає “Gaz. Narod.” таке поясненє: “Проф. Залозецкий викладав технольоґію нафти. Се завішенє стоїсь в звязи з ревеляциями п. Крисяка (!!). Проти проф. Залозецкого має бути виточене дисциплінарне слідство” (?).

Полишаючи обговоренє ревеляций ред. Крисяка про зносини “Народного Комітету” з “Ostmark-Verein-ом” на тоді, коли печатанє ревеляций в польских часописях буде покінчене, висловлюємо здивованє ізза виступу сенату політехніки проти проф. Залозецкого за єго політичну діяльність, яка не стоїть в ніякій звязи з єго научною діяльностию».

 // Руслан. — 1914. — 22 січ. — С. 2.

Газета "Kurjer Lwowski poludniowy"

«Прикра справа. З фізичного кабінету ІІ реальної школи певний час пропадали різні прилади і хімікати. Не було можливості схопити того, хто виносив навчальні матеріали, зрештою викликали поліцію, яка провела слідство і викрила злочинця в особі одного з учнів VI класу, сина високого державного урядника. У його помешканні було знайдено велику кількість різноманітних приладів, пляшок і банок з хімікатами. Хлопець пояснює, що забирав це зі школи з навчальною метою. Поліція ще розглядає цю справу, а тим часом хлопця тримають у поліцейських арештах. Можливо, він справді мав великий інтерес до хімії, але не усвідомлював, що такий спосіб добування навчальних матеріалів карається».

«Вламання до залізничної каси. Сьогодні перед полуднем виявлено, що злодії вламалися до каси залізничних складів на головному вокзалі у Львові. Викликано поліцію, яка негайно розпочала слідство. Як кажуть, з каси викрадено значну суму».

 // Kurjer Lwowski poludniowy. — 1914. — 22 січ. — С. 4.

Газета "Gazeta Lwowska"

«“Спілку”, яких багато, утворила служниця Розалія Сененько у п. Антоніни Осінської по вул. Сапєги, 43 [тепер – вул. Бандери]. От п. Осінська зловила її на тому, що вона передавала з її пивниці сторожеві цього будинку, Янові Нєпоню, цілі коші картоплі і вугілля, чим завдала шкоди в сумі близько 40 корон. Нєпонь дав “за це” дівчині аж одну корону! Справою зайнялася поліція».

 // Gazeta Lwowska. — 1914. — 22 січ. — С. 2.

Газета у форматі pdf