Львів у 1914-1915 роках

20 січня 1914 року

«...поліцейський агент, зовсім не соромлячись, обчищає кишені наївних залізничників»Як греко-католики Львова святкували Водохреща, наскільки публічною була діяльність львівської поліції, і чи можливо було побороти ігроманію серед її особового складу?

Газета «Діло і Нове Слово»

«Сьвято Йордану обходжено вчера в столици краю незвичайно торжественно, до чого причинила ся немало погода і привітна, неморозна днина. Цілий ринок заповнили непроглядні маси народа, духовеньство й братства всіх львівських церков з відзнаками й процесиями по береги. По богослуженю в Преображенській церкві відбув ся в ринку при студни від ул. Ґродзіцких [тепер– вул. Друкарська] торжественний обряд сьвяченя води, підчас якого співав хор теольоґів; сьвяченя води довершив в окруженю капітули і всего львівського духовеньства сам митрополит Шептицький, котрий тільки що вернув з Відня. В торжестві взяв між иншими участь нам. Коритовський, кр. маршалок Ґолуховський, президент краєвого суду Червінський, віцепрезидент намісництва Ґродзіцький, віцепрезидент ради шкільної краєвої Дембовський, шеф президияльного бюра намісництва, радник намісництва Шультіс із збором урядників, ректори університету й політехніки, президент міста Найман, директор поліциї др. Райнлендер, репрезентанти державних, війскових і автономічних властий, та також найвизначнійші представники українських товариств, орґанізациї, деякі посли і т. д. Відділ війска з орхестрою на чолі давав підчас торжества приписані почесні сальви. В процесиї довкола ринку, якою закінчено прегарне торжество, виступили брацтва всіх львівських парафіяльних церков. Поготівлє ратункової стациї не мало приводу до інтервенциї».

«На адрес адвокатів Українців. Для обговореня справ, які мають бути предметом нарад заг. збору львівської палати адвокатської 24. с. м. буде завтра (середа) в Руській Бесіді у Львові нарада адвокатів Українців, на котру ініциятори отсим запрошують усіх українських адвокатів».

 // Діло і Нове Слово. — 1914. — 20 січ — С. 4.

Газета "Gazeta Codzienna"

«Один із львівських тижневиків пише:

Як забавляються на львівському головному вокзалі в залі очікування ІІІ кл.

Дня 7 січня, в нічний час, один з наших знайомих проходив повз приміщення ІІІ кл. і на своє превелике здивування побачив, як поліцейський агент п. Б., не ховаючись, обігрував у карти кількох залізничників. Гра йшла якнайкраще, і як на бідних людей з невеликою зарплатнею, ставки були дуже великими, у “шнурку” було по 20, 30 і більше корон. За п. агента Б. “уболівав”, а радше допомагав йому обігрувати залізничників, інший агент п. Ґ., “заступник” комісара, який служить на вокзалі. Замість того, аби виконувати службові обов’язки і пильнувати, щоб не обкрадали залізничні вагони, агент Ґ. волів допомагати колезі з картами.

Наш знайомий, побачивши це, на хвилину затримався, а потім почав делікатно розпитувати, чи часто відбуваються подібні забави. На це він отримав ствердну відповідь.

Можливо, обоє панів директорів, тобто залізниці і поліції, захотіли б якось несподівано зайти до ІІІ кл. і побачити, як там бавиться дітвора. Найсумнішим є те, що такий бідний залізничник, програвши зарплатню, потім цілий місяць живе з родиною у злиднях, залізає в борги і голодує. Не менш деморалізуюче діє на подорожніх картина, як поліцейський агент, зовсім не соромлячись, обчищає кишені наївних залізничників.

Просимо про порядок!

Від себе додаємо: Агент Ґ... – це славетний чоловік, про якого ми неодноразово писали. Наведена вище нотатка не згадує, що обоє агентів грають не лише з залізничниками, але і неодноразово втягують до гри і громадськість».

 // Gazeta Codzienna. — 1914. — 20 січ . — С. 3.

Газета "Gazeta Poranna"

«Грабіжницький напад з замахом на вбивство. Всупереч виразному розпорядженню директора поліції, аби не приховувати правду від громадськості, що в такому великому місті, як Львів, щодня трапляються більші чи менші крадіжки, що час від часу бувають і пограбування, і часом навіть убивства, деякі комісари поліції вважають, що свою нефаховість у веденні слідства вони найкраще замаскують, якщо приховають такий випадок від журналістів. З цієї ж причини можемо сьогодні факт спроби вбивства з метою пограбування, здійсненої ще в неділю опівдні. Комісар, який веде слідство, вважав за необхідне запевнити репортерів, що зверталися до нього з повною довірою, що неділя минула спокійно. Тим часом виявилося, що в самому середмісті, на вул. Курковій, 25 [тепер – вул. Лисенка] якийсь тип намагався вбити паралізовану жінку віком близько 60 років і вкрав у неї трохи грошей, і що лише випадок урятував цій жінці життя.

У згаданій кам’яниці мешкає 60-річна бабуся Юзефа Зонбецька. В неділю опівдні хтось проник до її помешкання, поранив її аж до втрати свідомості, вкрав якусь суму грошей і втік. Сусіди привели поранену до тями і перевезли її до шпиталю. Поліція заарештувала за підозрою у здійсненні цього злочину 22-річного муляра Адама Корнагу».

 // Gazeta Poranna. — 1914. — 20 січ . — С. 4.

Газета "Kurjer Lwowski poludniowy"

«Молода шахрайка. Вчора заарештовано ученицю виділової школи Чуївну, яка обманом виманювала у купців товари. Її впіймав продавець магазину тканин Ант. Увєри на вул. Галицькій, куди Чуївна прийшла з підробленим листом і взяла дюжину батистових хусток нібито для однієї клієнтки. Продавець справді віддав хустки, але маючи певне передчуття, відразу ж вийшов за дівчиною і переконався, що вона здійснювала мандрівку крамницями великих фірм з тією ж метою, у зв’язку з чим віддав її поліції. Чуївна визнала вину».

«Пограбування на Ринку. Вчора ввечері експедитор Пйотр Корніцький доніс поліції, що на Ринку на нього напали троє осіб, один з них ударив його кілька разів кулаком по голові, двоє інших обшукали кишені, вкрали гаманець зі 150 коронами і втекли. Заарештовано лише одного, Василя Скіра, який, як визнав потерпілий, бив його по голові».

 // Kurjer Lwowski poludniowy. — 1914. — 20 січ. — С. 5.

Газета у форматі pdf