Львів у 1914-1915 роках

7 січня 1914 року

«Обкраде, втече і зникне, як ефір... не можна її відшукати»Газети розповідали про судовий процес над підозрюваними у державній зраді, неврівноважених музикантів і нечесних слуг.

Газета "Kurjer Lwowski poludniowy"

«Міські справи. З нагоди руських свят наступне засідання міської ради відбудеться лише наступного тижня. Бюджетна комісія після доповіді радного Шнайдера ухвалила театральний бюджет, причому стверджується, що львівський міський театр коштує ґміні більш як 200.000 К на рік. Ухвалено, щоб маґістрат розглянув питання бюджету другого театру в Єзуїтському саду (!)».

 // Kurjer Lwowski poludniowy. — 1914. — 8 січ. — С. 4.

Газета «Руслан»

«Друкарский страйк. У всіх печатнях в Австриї, з виїмком союзних социялістичних і тих віденьских печатень, яких власниками є видавці великих дневників, треває страйк складачів вже поверх тижня. У Львові відбуває ся нормальна робота лише в трех печатнях, яких власниками є спілки складачів, а се: Уділова, Звязкова і Ґрафія. В “Загальній печатні”, в якій печатає ся тепер наш дневник, всі складачі страйкують, але зате три співвласники сеї печатні є фаховими складачами і машиністами і попри инші свої контрактові роботи, складають листок нашої часописи. Помагають їм складати редактори не лише нашої часописи, але також инших часописий, котрі там стало печатають ся. При таких обставинах приходить ся нам з великим трудом видавати сей листок і тому часом появляє ся він кілька годин пізнійше, як в наголовку означено. Однак сподіємо ся, що страйк довго не потреває. В часі страйку поберають складачі по 32 К тижнево зі свого страйкового фонду, але і той фонд вичерпає ся.

Жаданя складачів, ізза яких прийшло до страйку, є важнійші отсі: Доси складач поберав найменшу платню тижнево 32 К, тепер жадають 35 К. Робота тревала денно 8,3\4 години, тепер складачі жадають 8,1\2 год. і одномісячної платної відпустки що року. За склад 1.000 букв жадають підвижки о 7 сот. і 15% додатку за нечиткі рукописи. Найважнійше то се, що бюра посередництва праці складачів були в їх руках, а властиво в руках социялістів. Власники друкарень не мали там майже ніякого голосу. Потребував властитель друкарні складача або машиніста, мусів звертати ся до бюра посередн. праці, а звідтам насилали єму такого складача, або машиніста, якого він собі не бажав мати, або присланий ставляв таку ціну, якої не був варта, а властитель друкарні хоч-не-хоч був приневолений вкінчи згодити ся. Тепер власники друкарень жадають, щоби в бюрах посередництва праці мали таке число своїх представників, яке мають складачі. Головно о сю точку всі переговори розбивають ся».

«Процес о державну зраду. Як ми вже вчера зазначили, суд. розправа проти Бендасюка, Сандовича, Гудими і Колдри, обжалованих о державну зраду, відбуде ся у Львові з початком лютня. Всі чотири сидять в слідчім арешті. Акт обжалованя обнимає около 200 сторін густого письма. До розправи покличуть около 150 сьвідків».

 // Руслан. — 1914. — 8 січ. — С. 1.

Газета "Gazeta Godzienna"

«Зловживання зі службовими книжками. Жаліються наші пані і роботодавці, що не можуть дати собі ради з прислугою. Служниці не можуть втриматися... місяць або два найбільше. Обкраде, втече і зникне, як ефір... не можна її відшукати. – Про службову книжку вона зовсім не переживає, бо війт видасть їй іншу, і на підставі цієї нової книжки вона служитиме собі далі – і знову крастиме, а попередня книжка спокійно спочиватиме на поліцейських полицях. На якій підставі такий пан війт видає другу книжку, навіть не позначаючи її написом “дублікат”? Це найкраще характеризує нашу галицьку ситуацію. Така служниця може вчиняти різні злочини, крадіжки, і роками жити зовсім безкарно. Слід якимось чином оберігати роботодавців, остерігати їх перед злочинними слугами, які проникають до будинків, нищать, грабують і пропадають, як камінь у воді. А дає їм таку можливість недбальство тих, хто єдиний міг би зупинити це лихо...».

 // Gazeta Godzienna. — 1914. — 8 січ. — С. 2.

Газета "Kurjer Lwowski poludniowy"

«Добровільна пожежна сторожа у Львові обрала своїм почесним членом о. єпископа Бандурського.

Позавчора у о. Бандурського з’явилася депутація сторожі на чолі з начальником Бачинським і вручила йому виконаний одним із членів сторожі диплом почесного члена».

«Через необережність. Учень гімназії Мар’ян Малевський, стріляючи з рушниці, через необережність прострелив собі руку».

 // Kurjer Lwowski poludniowy. — 1914. — 8 січ. — С. 4.

Газета "Gazeta Poranna"

«“Мушу замордувати всю родину!”. З таким криком вчора після полудня 33-річний музикант Войцех Кжижановський увірвався до помешкання свого батька Станіслава і побив аж до крові свого брата, його дружину і свою матір, погрожував батькові, матері і брату, що мусить їх усіх повбивати, і на доказ того, що не жартує, побив кухонне начиння. Войовничого музиканта заарештовано».

 // Gazeta Poranna. — 1914. — 8 січ. — С. 3.

Газета у форматі pdf