Львів у 1914-1915 роках

1 січня 1914 року

«...сучасна щоденна газета стала необхідною частиною громадського життя»У новий 1914 рік львів’яни увійшли з новим настроєм і старими проблемами...

Газета "Kurjer Lwowski poludniowy"

«Відголоски. Люди зазвичай нарікають на газети і “газетярів”, а однак, сьогодні без цих газет суспільство фактично не могло б нормально жити. Тому що сучасна щоденна газета стала необхідною частиною громадського життя, щоденного суспільного побуту, без якого у громадському житті почалися б такі самі хвилювання, які викликає брак продуктів харчування, брак капіталу, кредитів і т. д.

З нагоди загального страйку верстальників, який паралізував усю пресу, можна проводити цілі дослідження щодо того, як люди реагують на брак часописів. У понеділок сотні людей виходили з кіосків з кислими фізіономіями, бо не побачили на звичному місці “своєї” газети.

Зустрічаю по дорозі кількох знайомих, які з запалом вивчають спільну газету, “Хроніку”.

– Як вам смакує нова газета? – запитую.

– Як несолена зупа на воді! – відповідає один.

Є, однак, й інші аматори.

Один з колег під час роботи над спільним часописом розповідав таку історію:

Після розсилання “Хроніки” передплатник одного з львівських часописів телефонує до редакції:

– Чому ви, панове, надіслали мені замість вашої газети якусь “Хроніку”?

– Це спільна газета, яку львівська преса видає під час страйку!

– Знаєте, пане, це досить добра газета, тому що вона має більше відомостей, ніж ви зазвичай даєте. Може б ви присилали цю “Хроніку” і надалі?

Слухавку в редакції швидко поклали!».

 // Kurjer Lwowski poludniowy. — 1913. — 1 січ. — С. 1.

Газета «Діло і Нове Слово»

«Друкарський страйк треває у Львові дальше. Складачі відбувають що дня збори, а відтак відбувають прогульки та звиджують фабрики. В Чернівцях страйк покінчив ся по підвисшеню платні страйкарям. По подорожіню друкарської роботи підвисшили черновецькі часописи передплату о 4 К. річно».

«Статистика уродин у Львові в жовтни. В місяци жовтни уродило ся у Львові загалом 506 дітий, з того 50 неживих. Після віроісповіданя родичів було 237 римо-католиків, 113 греко-католиків, 1 протестант, 155 Жидів. На 113 греко-католицьких дітий неживих уродило ся 14, остало при житю 99. Середне річне населенє Львова виносить 219.987 мешканців».

 // Діло і Нове Слово. — 1913. — 1 січ. — С. 3.

Газета «Руслан»

«Арештованє шпигуна. Львівска поліция арештувала вчера Антона Склєнку, торгов. аґента з Камінки Струмилової під замітом шпигуньства. Склєнка зносив ся безпосередно з росийскими властями, а давнійше працював довший час в Кракові і на граници».

 // Руслан. — 1913. — 1 січ. — С. 1.

Газета "Kurjer Lwowski poludniowy"

«Пограбований самогубець. Позавчора відібрав собі життя через повішання на вул. Садівницькій, 12 [тепер – вул. Антоновича] кахлярський майстер Мар’ян Баркет. Його брат доніс поліції, що зауважив, що у помешканні самогубця бракує книжечки Ощадної каси на 3060 кор., бракує постелі та готівки в сумі 100 кор.

З подібною скаргою зголосився вчора до поліції судовий офіціал Анджей Мастей, брат якого Казімєж, учень промислової школи, нещодавно застрелився в одному з готелів на вул. Камінського [тепер – вул. Жижки]. При ньому мало бути 80–120 кор. готівкою, які кудись зникли, так само, як і черевики самогубця, якого довелося відвозити до шпиталя босим».

«Вибух. В будинку по вул. св. Софії, 32 [тепер – частина вул. Франка між вул. Зарицьких та вул. Ярославенка] сторож будинку Марія Матвіїшинова вчора готувала на кухні віск зі скипидаром. Ця мішанина раптово вибухнула і викликала паніку в цілому будинку. На щастя, тривога закінчилася лише переляком і спаленням скипидару».

«В залі кіно Копернік в суботу, 3-го ц. м., розпочинається показ “Костюшка під Рацлавіцами”. Як ми вже писали, це перший великий місцевий фільм, виконаний польськими силами, який має на меті популяризувати нашу історію часів піднесення...».

 // Kurjer Lwowski poludniowy. — 1913. — 1 січ. — С. 3-4.

Газета у форматі pdf