Львів у 1914-1915 роках

28 грудня 1913 року

Передчуття страйку верстальниківВнаслідок страйку верстальників мешканці Львова ризикували залишитися без чергових номерів часописів, а українські газети тим часом обговорювали видавничу ініціативу Івана Франка...

Газета «Руслан»

«Сегорічна зима дуже химерна. Правду сказати, не мали ми ще доси ні одної справді холодної днини. Латиньскі сьвята мали погоду мартових днів. А й нині, хоч біліє сніжне покривало і дує вітер, але воздух гнилий, ні теплий ні холодний. Дивні роки!».

«“Wielka utrata” д-ра І. Франка. Др. Іван Франко видав сими днями книжку, яку попередила sui generis рекляма п. С. Твердохліба в “Gazet-і Wieczorn-ій”, і яку то книжку польска печать приняла згідно мовчанкою. Оден одинокий Василевский з “Gazet-и Wieczorn-ої” висловив д-рови І. Франкови за єго книжку – співчутє, а самий твір назвав “dziwaczną mistyfikacyą”.

Книжка ся, унаголовлена “Wielka utrata” має бути – після д-ра І. Франка – твором Ад. Міцкевича і то доповненєм бракуючих частий “Dziad-ів”. Рукопись купив др. І. Франко із бібліотечної спадщини по бл. п. митрополиті Сембратовичови.

Звідки др. Франко знає, що се твір Міцкевича? “В осени 1908. року – пише він – одержав я відомість дорогою, яка після звичайних людських поглядів могла би видавати ся надприродною, а яка в теперішнім моїм стані духа є зовсім природною, що рукопись, яка находить ся в моїм посіданю, се твір Міцкевича, вправді не автоґрафом, але копією, переписаною в Парижи рукою приятельки жінки Міцкевича Яніни Вітвіцкої, а вкінци, що наголовок твору Міцкевича звучав “Wielka utrata”.

Треба додати, що др. І. Франко посилав сю рукопись ріжним польским ученим, між иншими проф. Брікнерови в Берліні до перегляду, але они всі катеґорично заперечили, немов би сей твір мав що небудь спільного з Міцкевичом.

Др. І. Франко не дав ся однак вговорити і цілий рік налягав на книгарню Шевченка, щоби видала сей обявлений твір, колиж она мимо всего поважаня до Франка того не зробила, вложив сам др. І. Франко, як кажуть близко 2000 корон в видавництво і так появила ся перед польским Різдвом “Wielka utrata” Полякам на “gwiazdk-у”, як каже Франко?»

 // Руслан. — 1913. — 28 груд. — С. 2-3.

Газета "Kurjer Lwowski"

«Страйк друкарів у Львові. У понеділок, 29-го ц. м., у Львові має розпочатися страйк друкарів-верстальників, спричинений тарифними непорозуміннями.

Ймовірно, жоден часопис у Львові в понеділок не вийде. Якщо це станеться, то друком вийде спільна газета обмеженого обсягу, яку буде розіслано передплатникам усіх видань».

 // Kurjer Lwowski. — 1913. — 28 груд. — С. 2.

Газета "Gazeta Poranna"

«Пожежа. Вчора в будинку по вул. Калічій, 8 спалахнув вогонь. Ймовірно, в помешканні однієї кравчині спалахнув фахверк. Збитки становлять 200 кор. Вогонь погасила пожежна сторожа, після того, як вирубала всю стіну» 

 // Gazeta Poranna. — 1913. — 28 груд. — С. 4.

Газета у форматі pdf