Львів у 1914-1915 роках

23 грудня 1913 року

  • 23.12.2013, 23:58
«...найгірша повітова дорога в порівнянні з цією вулицею виглядає як полірований паркет»Якими клопотами супроводжувалися дорожні роботи і чому кишенькові злодії у 1913 році не могли розраховувати на великий успіх?

Газета "Gazeta Wieczorna"

«Як вулиця не повинна виглядати. Щодо нижньої частини вул. Коперніка пишуть нам з міста: Запит радного Хайєса з приводу скандального стану бруківки нагадав громадськості про цю сумну справу. Цю вулицю, всупереч думці фахівців, заасфальтовано т. зв. базальтоїдом. Цей експеримент коштував місту близько 30.000 К. і викликав судовий процес з фірмою, яка виконувала роботу. Згідно з договором, фірма була зобов’язана утримувати цю вулицю в порядку до кінця 1915 р., однак уже в 1912 р. фірма припинила дорожнє обслуговування, пояснюючи це тим, що додатково витратила на цю вулицю близько 10.000 К. і не бажає нести подальші “збитки”. Ґміна оскаржила цю фірму в суді, а поки що сама латає вулицю щебенем і гравієм! Коні по-справжньому топляться у вибоїнах, і найгірша повітова дорога в порівнянні з цією вулицею виглядає як полірований паркет. Чи мусимо чекати, доки процес ґміни з підприємцем закінчиться у трьох інстанціях?».

 // Gazeta Wieczorna. — 1913. — 23 груд. — С. 6.

Газета «Руслан»

«Пластовий марш. Музична накладня “Торбан” у Львові видала новий музичний твір на фортепян Т. Ярославенка п. з. “Пластовий марш” до слів Ів. Франка “В дорогу”. Гарна мельодия і жваве темпо нового марша заповідають єму таке саме широке розповсюдненє як Ярославенкового маршу сокільського, якого доси появили ся вже чотири наклади. “Пластовий марш” на фортепян коштує 1 К і можна єго набути у всіх більших книгарнях в краю і в накладні у Львові, ул. Зиблікевича ч. 1 [тепер – частина вул. Франка між вул. Зеленою і вул. Мєндєлєєва
]».

«Знамя часу. Львівскі власти прилюдної безпеки ствердили, що тепер не лучають ся зовсім кишеневі крадежі, а злочинці сего імени звернули свій талан в якись інший напрям. Без сумніву, що злочинці пересьвідчили ся, що їх праця є сего року пустою, бо Львовяни або зовсім не мають гроший, або як який має, береже їх гірше ока. Signum tem poris».

 // Руслан. — 1913. — 23 груд. — С. 3.

Газета «Нове Слово»

«Шість годин під землею. Вчера о год 12.30 в полудне лучив ся на Вірменській вулиці при каналізацийних роботах нещасливий випадок, якого жертвою мало що не пало людське житє. А саме на склепіню старого каналу працювало 2 робітників, Йосиф Кучер і Юліян Козловський. Три метри низше працював Петро Рудий. Нечайно завалило ся склепінє старого каналу, оба робітники дістали ся під землю, а третого, Рудого, то таки зовсім засипала земля і камінє. Кучер і Козловський самі по кількох хвилях видістали ся на поверхню землі, лише Петро Рудий остав під землею, придушений 3-метровою верствою землі і каміня. На місце випадку прибуло ратункове поготівлє і міська пожарна сторожа. По двох годинах горячкової праці відгребано голову Рудого, який на загальну радість був ще живий. Рудий був одначе непритомний і кликав, щоби йому привели сестру, з якою хоче попращати ся. До уст влили йому коняк та працювали дальше. Житє завдячує Рудий тій обставині, що завалене камінє склепіня утворило над його головою рід нового склепіня, яке охоронило його перед удушенєм землею. Доперва коло год. 7 вечером удало ся Рудого видобути з під землі та непритомного відвезено до шпиталя. Поліцийне слідство виказало, що в хвилі випадку не було на місци ані інжинєра, що веде роботу, ані дозорця Мартина Флісарського. Така то доля бідних робітників!».

 // Нове Слово. — 1913. — 23 груд. — С. 4.

Газета "Gazeta Poranna"

«Велика поліцейська облава. В ночі з суботи на неділю поліція влаштувала велику облаву на індивідів, небезпечних для чужого майна і життя, і може похвалитися значною здобиччю. Поліцейські агенти Вайншток, Зайнфельд, Янкевич і Лисик затримали кільканадцять підозрілих індивідів, зокрема: Станіслава Красноїда, відомого авантюриста, який свого часу убив ножем свого колегу, багатократно засудженого злодія Владислава Тарновського, Казимиру Гербік, якій заборонено перебування у Львові, і раніше караного злодія Юзефа Вольського, якого розшукували за здійснену нещодавно крадіжку».

 // Gazeta Poranna. — 1913. — 23 груд. — С. 6.

Газета у форматі pdf