Львів у 1914-1915 роках

18 грудня 1913 року

  • 18.12.2013, 09:51
«...разом з бажанями усіх народів монархії прилучає і свої бажаня руський нарід»Піддані Австро-Угорської імперії вітали наступника престолу Франца Фердинанда з ювілеєм, не підозрюючи, що це його останній день народження, а після його загибелі історія Європи піде зовсім іншим шляхом...

Газета «Нове Слово»

«Архикнязь Франц Фердинанд. (В 50 роковини його уродин). В тіснім родиннім кружку, в окруженю своїх дітий і улюбленої подруги – так нині рано телєфонує нам віденський кореспондент – сьвяткує нині престолонаслідник Франц Фердинанд 50-і роковини своїх уродин. Престолонаслідник не хотів офіцияльних привитань, гучної овациї; обмежив ся до сьвяткованя сього дня серед тих, котрі йому найблизші і найдорозші. Нинішні віденські дневники присьвячують з нагоди сього торжества сердечні згадки престолонаслідникови, а телєґрафують з Берліна, що і тамошна офіцияльна преса містить нині симпатичні згадки для Високодостойного Ювилята...

В день 50-літних уродин престолонаслідника разом з бажанями усіх народів монархії прилучає і свої бажаня руський нарід. А руський нарід бажає, аби ще по довголітнім і мудрім правліню нашого теперішного монарха, – обняв скиптр Габсбурґів Високодостойний Ювилят та зреалізував ті всі бажаня і надії, які до Його особи привязує руський нарід».

 // Нове Слово. — 1913. — 18 груд. — С. 5.

Газета "Gazeta Wieczorna"

«Варварство. Від мешканців вул. Вулецької [тепер – вул. Сахарова] ми отримали наступну скаргу: Одна з найгарніших вулиць Львова, які знаходяться неподалік центру, “Вулецька дорога”, по лівій стороні прикрашена гарними старими каштанами від рогу Вульки аж до Вулецької рогачки. Ці чудові дерева (власність ґміни м. Львова) зараз почали рубати; вже впало кілька дерев, а тих, що позначено сокирою для подальшого зрубування, є тридцять сім. Хто хоча б раз був у цих місцях улітку, знає, як вони гарно виглядають, і може уявити, як виглядатимуть після вчиненого варварства... За чутками, згадані дерева рубають на прохання керівництва казарми уланів, нібито з причини сирості, яку викликають дерева. Це не може бути правдою, адже дерева віддалені від будинків на 7–10 м». 

 // Gazeta Wieczorna. — 1913. — 18 груд. — С. 6.

Газета "Gazeta Poranna"

«З зали суду. Вламувачі. Перед лавою присяжних, яку очолює старший радний Рибіцький, від позавчора іде суд над трьома молодими, але вже фаховими вламувачами, які в нашому місті протягом 5 місяців, від грудня 1912 до травня 1913 р., здійснили кільканадцять крадіжок зі зломом.

На лаві підсудніх опинилися: 19-річний Казімєж Шуплак, 22-річний Адольф Міщишин і 22-річний Антоні Єжи Батовський, а прокуратура звинувачує їх у тому, що вони здійснили цілу низку крадіжок, за відсутності мешканців проникаючи в помешкання за допомоги відмичок, або підважуючи двері залізними ломами, і здійснювали крадіжки. Таким чином Шуплак і Міщишин обікрали пп. Бішофа, Маєвську, Свободу, Папе і Левенгаупта. Крадені речі вони заставляли у закладі “Львівський ломбард” або продавали.

Батовський відповідає за крадіжку в бюро посередництва праці Крайового виділу, звідки вкрадено друкарську машинку вартістю 600 кор.

Звинувачує прокурор д-р Голобут, захищають адв. д-р Ю. Левенгерц, д-р Ю. Ашкеназі і д-р Гальберталь».

 // Gazeta Poranna. — 1913. — 18 груд. — С. 4.

Газета "Gazeta Lwowska"

«Поліцейська облава, проведена минулої ночі, принесла багатий врожай. Загалом затримано 30 різноманітних індивідів, небезпечних для чужого майна».

 // Gazeta Lwowska. — 1913. — 18 груд. — С. 3.

Газета «Нове Слово»

«Зоружений злодій. Вчера пополудни придержали агенти поліциї злодія Мойсея Ґрінера-Лєвітеса, якому заказано перебувати у Львові. При особистій ревізиї найдено при нім набитий револьвер і 8 запасових ладунків, а також ножик зі штилєтом, новий пулярес з 19 к. і нову папіросницю. В чоботах під скарпиткою мав Лєвітес ще 80 к. в банкнотах. Зовсім нове убранє, яке мав на собі, носить фірму “Йосиф Язьвєцкі у Львові”. Є надія, що по сім знаку можна буде дійти, де сі річи вкрадені. Разом із зоруженим ватажком арештовано ще 5 злодіїв, які належали до його банди».

 // Нове Слово. — 1913. — 18 груд. — С. 6.

Газета у форматі pdf