Львів у 1914-1915 роках

5 грудня 1913 року

«Наша суспільність, яка любить передовсім дешеві річи, не повинна зловити ся на подібний товар...»Преса традиційно нарікала на чистоту львівських вулиць, недобросовісних торговців та злочинців, які, навіть будучи схопленими на гарячому, намагалися виявити певну винахідливість.

Газета "Gazeta Poranna"

«Урочистості в Політехніці. Вчора вдень було урочисто відзначено 35-річчя наукової роботи у Львівській політехніці професорів Кароля Скібінського і Максиміліана Тульє. – В актовій залі, прикрашеній квітами і килимами, зібралися професори і слухачі Політехніки, а також запрошені на урочистість гості... Після промов обох ювілярів було відчитано низку телеграм, надісланих з нагоди урочистості, після чого зроблено фотографії ювілярів в оточенні учасників дійства».

 // Gazeta Poranna. — 1913. — 05 груд. — С. 3.

Газета "Kurjer Lwowski poludniowy"

«Відголоски. ...Визнай, дорогий Львів’янине, якнайбільше прив’язаний до свого рідного міста, що Львів у дощову пору виглядає просто бридко. Це не столиця 8-мільйонного краю – це (перепрошую!) якийсь Щирець або взагалі Куликів. Хіба можливо, щоб якесь інше місто, яке має повагу до себе, терпіло такий огидний бруд на тротуарах, не кажучи вже про вулиці. Але ж внутрішній вигляд міста, чистота тротуарів і вулиць – це також прояв культури, можливо – як дехто каже, не такий важливий, як наявність музеїв і бібліотек, але завжди культури життя.

Кажуть, що стан культури того чи іншого краю вимірюється кількістю використаного мила. Інші кажуть, що культуру людини можна досконало зрозуміти за його... білизною».

 // Kurjer Lwowski poludniowy. — 1913. — 05 груд. — С. 2.

Газета «Нове Слово»

«Лапка на легковірних. На днях отворено при вул. Скарбківській ч. 6 [тепер – вул. Лесі Українки] (напроти Фільгармонії) склеп з гуртовною продажию анґлійських кальошів по казочних цінах, а саме дамські по 1 к. 80 с., мужеські по 2 к., а діточі ще дешевші. Очевидно, що легковірних знаходить ся много, тож властитель робить на тім сьвітлий інтерес, та з криком реклямуєть ся по польських дневниках (очевидно укр. іґнорує). Тимчасом цікавий є сей товар. Вистарчить одинокий раз перейти ся по місті, щоб вернути до дому з цілком діравими кальошами і побачити, що вони роблені з звичайного паперу. Є се звичайне обманство, обчислене на легковірність людий. Дивне одно, що маґістрат дає концесиї та такі “ґешефти”. Наша суспільність, яка любить передовсім дешеві річи, не повинна зловити ся на подібний товар, на який звертаємо її на сім місци увагу».

 // Діло. — 1913. — 05 груд. — С. 5.

Газета "Gazeta Cotzienna"

«Спроба пограбування. Вчора близько 5 год. після полудня Антоній Ляховецький, бруківник за фахом, напав на пл. Краківській [тепер – пл. Ярослава Осмомисла] на приватного урядника п. Юліана Гользіаша і хотів вирвати у нього срібний ціпок вартістю 50 корон. Розпочалася кулачна бійка, під час якої надійшов поліцейський і затримав Ляховецького, який пояснював у поліції, що він думав, що це його ціпок, попри те, його було поміщено до слідчої в’язниці».

 // Gazeta Cotzienna. — 1913. — 05 груд. — С. 3.

Газета "Gazeta Poranna"

«Лише через те, “що вона розмовляла французькою”. – Францішка Ґетта, гувернантка, яка мешкає на вул. Технічній, 6, переказувала гроші до Франції. Через необережність п. Ґ. впустила на підлогу 60 кор. банкнотами. Сорок корон вона підняла, а 20 корон підхопив Е. Вайсберґ, родом зі Станіславова, який стояв поруч, і не хотів повернути гувернантці гроші. Після того, як його відпровадили до поліції, він пояснював, що не розумів, що до нього говорила п. Ґ., тому що він не знає французької. Його віддано “на науку” до поліційних арештів». 

 // Gazeta Poranna. — 1913. — 05 груд. — С. 3.

Газета «Нове Слово»

«Заблудив до чужої кишені Альфред Марґулєс, котрий їхав вчера трамваєм “АД” враз з господаром із Курович Миколою Мартиняком та його жінкою Мариєю. На задній плятформі, на котрій вони їхали була глота, тож Марґулєс через необережність витягнув жінці Мартиняка з кишені 27 к. 72 с. На сій “необережности” його переловлено і віддано на поліцию, де його навчуть, щоби не блудив в глоті по чужих кишенях».

 // Діло. — 1913. — 05 груд. — С. 6.

Газета у форматі pdf