Львів у 1914-1915 роках

1 грудня 1913 року

  • 01.12.2013, 09:57
«...“маґістрат не має грошей” і через це тротуар не буде укладено наново»Як мешканці Львова боролися за благоустрій вулиць, і яка спеціальність була найпопулярнішою у галицьких університетах?

Газета "Gazeta Wieczorna"

Вулиця без тротуару в центрі міста. Від мешканців вул. Жовківської [тепер – вул. Богдана Хмельницького] ми отримали наступну скаргу на роботу львівського маґістрату: Два місяці тому маґістрат, проводячи новий газопровід, викопав на перетини вул. Жовківської і Старого Ринку рів завдовжки 20 м. Після укладення нових труб він, тим не менше, не вважав за потрібне наново вкласти розібраний перед цим тротуар, хоча від часу засипання рову минуло вже два місяці. На запит зацікавлених сторін у маґістраті відповіли, що “маґістрат не має грошей” і через це тротуар не буде укладено наново. Завдяки цьому мешканці цієї дільниці змушені ходити однією з найбільш людних вулиць середмістя по кісточки в болоті, падати і калічитися».

 // Gazeta Wieczorna. — 1913. — 01 грудня. — С. 5.

Газета "Kurjer Lwowski"

«Правник. Кількість молодих людей, які записуються в галицьких університетах на правничі факультети, страшним чином зростає з року в рік. У Львові кількість слухачів права становить більш як 3600, а на першому році навчання записано близько тисячі...

Молодь записується на правничий факультет: 1) для шматка хліба в майбутньому (це славетне “хлібне навчання”, про яке Шіллер писав, що наука перетворюється на молочну корову; 2) через те, що можна закінчити університет, мешкаючи десь у Піпідівці чи в Собачій Вульці, заробляючи під час навчальних годин писаниною у адвоката, в маґістраті тощо.

Нікому не можна закидати, що він вчиться для хліба, оскільки навчатися лише заради науки дозволити собі може мало хто. Натомість не є беззмістовним питання, як хтось вчиться, і яким чином наука стає йому в нагоді»

 // Kurjer Lwowski. — 1913. — 01 грудня. — С. 1-2.

Газета «Нове Слово»

«Сьмілий влом. До мешканя п. І. Айзенштайна, купця при вул. Сакраменток ч. 32 [тепер – вул. Туган-Барановського], вломали ся вчера вечером злодії та перешукали ціле помешканє. У своїй безсоромности пішли злодії так далеко, що спустили вертгаймівську касу шнурами на мале подвірє і її звідтам з собою забрали. Висоти шкоди п. Айзенштайн на разі подати не в силі».

 // Нове Слово. — 1913. — 01 грудня. — С. 5.

Газета "Gazeta Wieczorna"

«Потерпілі під час вибуху. В казармах акцизної сторожі на Личаківській рогатці вчора з невідомих причин стався вибух, внаслідок якого стражники Мар’ян Коханський і Марцін Пінкош отримали такі серйозні опіки, що їх довелося відвезти до загального шпиталю. Слідство встановило, що причиною вибуху став патрон, який стражники поклали під розпалений примус» 

 // Gazeta Wieczorna. — 1913. — 01 грудня. — С. 5.

Газета у форматі pdf