Львів у 1914-1915 роках

30 листопада 1913 року

  • 30.11.2013, 09:56
«...за участі великої кількості людей відбувся маніфестаційний похід з ліхтарями...»З якого приводу львів’яни влаштовували маніфестації наприкінці листопада, і як міська влада допомагала вирішити проблему опалення?

Газета "Gazeta Poranna"

«Листопадова річниця. Вчора річницю Листопадового повстання [1830 року] було відзначено урочистими заходами в різних товариствах. Крім того, за участі великої кількості людей відбувся маніфестаційний похід з ліхтарями вул. 29 листопада [тепер – вул. Коновальця]. Під час маніфестації виголошували підготовлені з нагоди свята промови та співали патріотичні пісні».

 // Gazeta Poranna. — 1913. — 30 лист. — С. 3.

Газета "Kurjer Lwowski"

«Шкільний бюджет. Міська бюджетна комісія завершила обговорення бюджету шкільного фонду. Після чотириденної дискусії відповідну статтю видатків збільшено приблизно на 130.000 корон, з яких 118.000 припадає на оплату житла вчителям.

Субвенції на учнівські обіди вирішено підвищити на 500 кор., до 6500, а субвенції на літні табори – з 1600 до 2000 кор. Інші позиції залишилися без змін». 

«Дешеве паливо. Замовлення на міське дешеве паливо слід надсилати до складу міського палива в різні на Габріелівці, або до управління в ратуші. Ціна дерева і вугілля зараз є однаковою і становить 1 кор. 55 гр. за центнер з доставкою до дому. Міська служба, яка займається доставкою дешевого палива, одягнена в шапки-рогатівки з написом “міське паливо ґміни м. Львова”».

 // Kurjer Lwowski. — 1913. — 30 лист. — С. 2.

Газета "Gazeta Lwowska"

«Замахи на самогубство. В будинку на вул. Вірменській, 15 вчора після полудня випила карболової кислоти 50-річна Агата Коваликова, вдова. Причина відчайдушного кроку невідома.

До Пелчинського ставу кинулася 17-річна Мечислава Реттувна. Це відразу ж помітили і витягнули її з води. Нещасна походить з Вітковиць, однак вона не хотіла пояснити, що схилило її до замаху на життя. Обох постраждалих відвезли до загального шпиталю». 

«Поліцейська хроніка. На будівництві будинку по вул. Різницькій, 4 [тепер – вул. Наливайка] вчора заарештовано Томаша Нурчека, який вкрав із сусіднього готелю “Бельведер” велику кількість білизни і жіночого одягу.

Вчора вночі троє якихось злодіїв, вирізавши дерев’яну плиту у вхідних дверях, вламалися до крамниці приправ Рахелі Бірнбахової на вул. королеви Ядвіґи, 6 [тепер – вул. Макрка Вовчка]. Налякані появою поліцейського агента, вони втекли, залишивши на місці злочину чорний капелюх, великий залізний брусок і кишеньковий ножик».

// Gazeta Lwowska. — 1913. — 30 лист. — С. 3.

Газета «Руслан»

«Арештованє торговця живим товаром. Оноді придержала львівска поліция на головнім двірци у Львові Йосифа Мавскопфа з Гатмеґ на Угорщині, який хотів вислати до Америки 20-літну Софію Бігалє. Після поліцийних досліджень, Мавскопф має 26 років і занимає ся заводово вивозом дівчат до Америки, при чім заробляє на кождій з них від 160 до 260 К, з яких тепер поліция відобрала 370 К і відослала єї за них назад домів. Мавскопфа поліция арештувала. На поліциї признав ся, що 150 К видав на перевіз Бігалівної через границю».

 // Руслан. — 1913. — 30 лист. — С. 3.

Газета у форматі pdf