Львів у 1914-1915 роках

27 листопада 1913 року

«...ціни на продукти першої необхідності зростають і набувають катастрофічних розмірів»Рівно сто років тому, наприкінці листопада, до Львова також прийшла зима. Городяни тим часом скаржилися на значне – як тоді здавалося – подорожчання продуктів харчування, а органи державної влади боролися з контрабандою та контрафактом.

Газета «Руслан»

«Яка буде зима? Середуща Європа находить ся все ще в периоді погоди, яка відзначає ся приростом опадів. Від половини останного десятилітя минувшого столітя разом з приростом скількости опадів, стверджено убиток ріжниці температури між літом і зимою, з виїмкою “филі спеки” в 1911. році. Сегорічне літо було зимнійше від 1775. року. Тепер по сім холоднім літі наступила досить холодна осінь і правильний жовтень, а в листопаді тепло було висше від нормального. Із зіставленя хронікарских новинок і метеорольоґічних дослідів виходить, що й в сім році не буде довгої і строгої зими. Вересень і жовтень був сего року в цілій Європі теплійший, як в 1912. році. Теперішний уклад тепла розширює ся на великі простори і заповідає з оглядом на се, що холодний период тревав від цвітня до вересня, рівнож довше тревіанє сего тепла. Із сеї причини можна предвидіти лагідний грудень, помірковано зимний січень, але треба надіяти ся сильних вихрів і обильних опадів. Лісничі ворожать про перебіг зими з скількости і способу розміщеня під осінь шишок на четинних деревах. Коли їх мало на долині, а більше в горі дерева, то се ворожить лагідний початок зими, а острий конець. В сім році появили ся шишки в маленькій лише скількости на долішних галузках, а густі на горішних. Має се сьвідчити, що зима буде спочатку лагідна а під конець остра».

 // Руслан. — 1913. — 27 лист. — С. 2.

Газета "Kurjer Lwowski"

«Дорожнеча у Львові і Кракові. Останнім часом ціни на продукти першої необхідності зростають і набувають катастрофічних розмірів. Дійшло до того, що за літр молока перекупники просять по 50 гр., а ціна м’яса останніми днями знову збільшилася на кільканадцять грошів за кілограм. Легко уявити собі, до чого це може дійти з настанням зими і ускладненням сполучення. У нас досі не вжито заходів для рятункової акції в цьому напрямку. А для неї саме надходить час!».

«Загальні університетські лекції. У четвер, 27-го ц. м., професор Університету Ю. Сємірадзький, “Геологія” (ч. І – з наглядним матеріалом). Хімічний заклад університету, вул. Длуґоша, 6 [тепер – вул. Кирила і Мефодія]. Поч. о 7:30 год. вечора. (Гаманець, забутий у залі після останньої лекції проф. Вацека, можна отримати в університеті, в управлінні З. У. Л.)».

«Закриття неліцензованої фабрики. У вересні повідомлено про викриття контрабанди, яку Вайнмани здійснювали у Львові, завозячи з Баварії капелюхи під виглядом шмат з метою заощадження на миті. – Слідство у цій справі зараз провадиться в крайовій дирекції скарбу в Лінці. Позавчора, згідно з розпорядженням керівника промислового управління маґістрату, комісаріат ІІІ дільниці опечатав приміщення неліцензованої “фабрики” капелюхів Самуеля Вайнмана на вул. Сонячній, 31 [тепер – вул. Куліша] і закрив його».

 // Kurjer Lwowski. — 1913. — 27 лист. — С. 2.

 

Газета "Kurjer Lwowski poludniowy"

«Через власну необережність впав учора з муру третього поверху будинку реальної школи, яка зараз будується на вул. Садівницькій [тепер – вул. Антоновича], 15-річний Зиґмунт Теппер, мулярський практикант. Рятункова служба відвезла його до шпиталю».

 // Kurjer Lwowski poludniowy. — 1913. — 27 лист. — С. 4.

Газета "Gazeta Lwowska"

«Поліцейська хроніка. З помешкання купця Мойсея Вольфа по вул. Сонячній вкрадено хутро, дві хутряні шапки і білизну.

З шинку Іґнаци Гаксля на вул. Шептицьких вкрадено пальто, 20 пляшок лікеру вартістю 150 корон, і 40 корон готівкою».

 // Gazeta Lwowska. — 1913. — 27 лист. — С. 4.

Газета у форматі pdf