Львів у 1914-1915 роках

25 листопада 1913 року

«Робітники забирають кістки тачками і мішками і тимчасово складають на пл. св. Духа...»Що львів’янам не подобалося в роботі міських двірників і чому в центрі міста знаходили велику кількість людських кісток?

Газета "Kurjer Lwowski"

«Картопля, яку маґістрат замовив для найбідніших мешканців, у кількості двох вагонів, надійшла і відразу ж була розпродана за ціною 4 кор. за 100 кг. Наступні два вагони надійшли позавчора, продаж розпочнеться 25- го ц. м., за ціною 4 кор. 60 гелл.».

«Багато людських черепів і кісток викопано сьогодні на пл. Капітульній [тепер –пл. Катедральна], поблизу катедри. – Там копають глибокі рови для каналізації. Кістки знайдено на глибині більше метра від вуличного бруку. Робітники забирають кістки тачками і мішками і тимчасово складають на пл. св. Духа [тепер – пл. Івана Підкови], під будкою, яка слугує складом інструментів. Як відомо, багато років тому навколо катедри був цвинтар»(«Kurjer Lwowski», s. 2).

 // Kurjer Lwowski. — 1913. — 25 лист. — С. 2.

Газета "Gazeta Wieczorna"

«Злочинна забавка. Управління очистки міста, яке так енергійно рекламує свою діяльність у деяких газетах, нещодавно обрав не новий, але через те ще більш “вражаючий” спосіб демонстрування мешканцям Львова своєї енергії. Його працівники, яким з огляду на вік краще підійшло б місце у притулку для літніх, регулярно “виповзають” (інакше це назвати не можна) на вулицю в той час, коли багато осіб поспішає на роботу, а тисячі дітей ідуть до шкіл, і за допомогою мітл, зі справжньою англійською незворушністю піднімають хмари куряви, чим симулюють замітання!

Очевидна річ, що “підметена” курява – з дозволу сказати – піднімається з незволожених вулиць фантастичним туманом і – через пару кроків спокійно осідає на землю...

Ця забавка, що “рекламує” турботливість відповідного маґістратського підрозділу, повторюється щоденно, зокрема на вулицях середмістя. Справжнє шаленство у цьому напрямку відбувається на вул. Кам’яній [тепер – вул. В. Шухевича], вочевидь, з огляду на близькість кількох чоловічих і жіночих міських шкіл, а також гімназії Франца Йосифа і реальної школи. Якщо справу не можна полагодити інакше – то чи не хотіла би поліція взяти мешканців Львова під захист від справді злочинної забавки управління “очистки” (!!) міста?».

 // Gazeta Wieczorna. — 1913. — 25 лист. — С. 5.

Газета «Нове Слово»

«Огонь в пивниці. В пивниці камениці при вул. Руській ч. 3 працював муляр Теодор турчанський, який без повідомленя міської ґазівні відкрутив кусник ґазової рури. Добуваючий ся ґаз запалив ся від находячого ся в пивниці сьвітла і через те повстав в пивниці огонь, до якого треба було прикликати аж пожарну сторожу».

«Злодії з револьверами. Двох злодіїв дістало ся передвчера в полудне до мешканя фризиєрки Рози Меллєрівної при вул. Ветеранів ч. 5 в хвилі, коли нікого не було, та перешукали ціле мешканє. Вже мали забрати ся з добичею, коли надійшла Меллєрівна та наробила крику. Один зі злодіїв загрозив їй револьвером, а коли не дала відстрашити ся і дальше кричала, кинув ся на неї другий злодій та поранив її пильником і потім оба злодії втікли. Поліциї удало ся ще того самого вечера вислідити обох злодіїв, а саме в особі Івана Карабіна та Йосифа Бохонка і відставила їх до арештів».

«Широка забава. Минулої неділі уладило товариство шевських майстрів при вул. Скарбківській ч. 16, широку забаву з танцями, яка коло 4. год. над раном покінчила ся такою загальною бійкою в льокали, що аж поліция мусіла розділити та погодити ті воюючі сторони».

 // Нове Слово. — 1913. — 25 лист. — С. 10-11.

Газета у форматі pdf