Львів у 1914-1915 роках

19 листопада 1913 року

  • 19.11.2013, 09:00
«Ждальні львівського двірця переповнені нашими зарібниками...»Як бачили Львів сто років тому канадські українці, як жилося сезонним заробітчанам і чи безпечно було прогулюватися центром міста у вихідні?

Газета «Руслан»

«Канадийський Русин про Львів. П. О. Жеребко, укінчений студент фільософії в Канаді, приїхав на дволітний побит до Львова, щоби доповнити свої студиї україньским письменьством. П. Жеребко описує тепер свої вражіня з Галичини в тижневику “Канада” і про Львів так висловлює ся:

“Висідаю у Львові. Перш всього розглядаю ся в двірци, чи нема знайомих, прислухуюсь, чи не говорить хто україньскою мовою. Та дарма. Не бачу й не чую. Кругом все говорить по польски і то так скоро, що не можна нічого зрозуміти. Львів на перший погляд не робить ніякого особливого вражіня. Подібний дечим дуже до Вінніпеґу зі зверхного вигляду – ріжниці запримічують ся вже пізнійше по близькім пригляненю ся. Беру фіякра і кажу їхати до “Народної гостинниці”. Тішусь, що день, а до того погідний, бо побачу Львів. Переїздимо довгими улицями, вибрукованими каменем – квадратовим, який чогось дуже немилосердний, бо підкидає, ніби мстить ся за те, що топчуть єго. Насамперед дивлюсь пильно по всіх улицях, якими переїздимо, за україньскими інституциями, за україньскими вивісками на склепах і поміж тисячами афішів розліплених по парканах, чи є між ними дещо на україньскій мові. Нема. Інституциї не ту – про що я впевнив ся пізнійше, а вивіски склепові хиба будуть колись, бо тепер все  в польскій мові; хиба десь-не-десь написано в кутику, неначе сховане від сьвітла дня “масло”, “сірники” або “пивярня”. Майже всі вивіски суть в польскій мові, і коли з них судити, то здалоб ся, ту нема жадних двох народів, а лише один, польский. А они є. Жиють і борять ся взаїмно вже від давна”».

 // Руслан. — 1913. — 19 лист. — С. 3.

Газета «Діло»

«Ждальні львівського двірця переповнені нашими зарібниками, що вертають отсе з Прус по скінченю сезонових робіт та у Львові пересідають на бічні зелізничі лінії. Нині вертали зарібники й зарібниці з Гусятинщини, Равщини і Станиславівщини. Крім накуплених річий везутьзі собою зарібники по 240 до 300 К зарібщини. Зарібки наставників куди більші». 

 // Діло. — 1913. — 19 лист. — С. 5.

Газета "Gazeta Wieczorna"

«Про академічні стипендії. Група професорів філософського факультету Львівського університету 14-го ц. м. провела засідання, на якому з щирим жалем було стверджено, що Виділ крайовий досі не оголосив конкурс на стипендії, які цього навчального року призначаються студентській молоді. Таке спізнення, внаслідок якого цього року ще не оголошено конкурс, хоча раніше в цей час уже спливав термін подачі заяв на стипендії (середина листопада), дуже ускладнює скрутне матеріальне становище молоді, яка розраховує на допомогу зі сторони стипендіальних фондів». 

 // Gazeta Wieczorna. — 1913. — 19 лист. — С. 5.

Газета «Нове Слово»

«Шукав по кишенях. При вул. Театральній перед склеповою виставою п. Гавранка придержали вчера 19-літного Ізраїля Заца, який перешукував кишені тим, що задивили ся у виставове вікно». 

 // Нове Слово. — 1913. — 19 лист. — С. 4.

Газета "Kurjer Lwowski"

«В пасажі Міколяша знову починають панувати давні скандальні порядки. В суботу і неділю ввечері там неможливо пройти, тому що цілі стада підозрілих індивідів влаштовують собі в пасажі променад, урізноманітнюючи його регулярним і безцільним зачіпанням жінок, взаємним биттям по фізіономіях і т. д., і т. д. Натовпи шанувальників мистецтва знайомляться з вивішеними афішами кінотеатрів; більш практичні знайомляться із вмістом чужих кишень. Зараз час, щоб поліція рішуче поклала остаточний край цьому неперервному скандалу в центрі міста».

 // Kurjer Lwowski. — 1913. — 19 лист. — С. 3.

Газета "Gazeta Lwowska"

«Поліцейська хроніка. Поліція вчора заарештувала Станіслава Кордиса, який, будучи в гостях у Бечі у свого родича Єнджея Матуша, вкрав у нього з шафи 400 корон і втік до Львова. Водночас заарештовано коханку Кордиса, Станіславу Шубянку. У Кордиса з вкрадених грошей знайшли тільки 37 кор. 63 гал., на решту він накупив собі і коханці різноманітних речей» 

 // Gazeta Lwowska. — 1913. — 19 лист. — С. 3.

Газета у форматі pdf