Львів у 1914-1915 роках

11 листопада 1913 року

  • 11.11.2013, 09:27
«...много инших костий мамута і сліди та кремяні вироби палєолітичного чоловіка»Львівські газети повідомляли про втечу засуджених з в’язниць з дивовижною регулярністю. Важко сказати, чи то арештанти австрійського часу були настільки спритними, чи охорона в’язниць була на такому плачевному рівні. А ще в Києві саме закінчився сенсаційний процес над Менделем Бейлісом, хід якого преса висвітлювала майже місяць. Суд присяжних виправдав Бейліса, але пресі й надалі було про що поговорити.

Газета «Руслан» 

«Кістяки мамутів. Недавно налучили робітники в цегольні під Глинянами, в т. зв. “Дуброві” на кости мамута. Небавком приїхала комісия зі Львова і ствердила, що в тім місци є в глині, званій лєсом, на просторі кількадесять квадратних метрів кістяки кількох мамутів, ріжного віку і зросту. Комісия найшла ще много инших костий мамута і сліди та кремяні вироби палєолітичного чоловіка, який жив в тих самих часах, в яких і найдені мамути. Комісия привезла найдені річи в 8 паках до музея мінеральоґії і ґеольоґії в львівській політехніці. На весну 1914. р. буде та сама комісия перешукувати дальше ті місця».

«Равт з незвичайно інтересним представлєнєм аматорским під заголовком “Дві свекрухи” і з добірною програмою відбудуть ся в салях “Рускої Бесіди” 22. листопада с. р. заходом “Рускої захоронки”. По представленю танці. Вступ на вечер для старших 1 К 50 сот. для пп. академиків 60 сот. – В захоронці при ул. Городецкій ч. 97. відбуде ся дня 16.ХІ. о год. 4-ій по пол. діточе представленє».

 // Руслан. — 1913. — 11 лист. — С. 3.

Газета «Діло»

«Утеча Ганіча перед судом. Вчера відбула ся розправа проти Івана Домбровського, Ромуальда Стадніцького, Юлії Цьвік і Апольонії Розборської, котрим акт обжалованя закинув, що укривали Ганіча, коли він утік з вязниці. Ганіч станув також перед судом, бо державна прокуратория закидає йому співвину у згаданім злочині. Дня 29 серпня с. р. утік був Ганіч з вязниці, де відсиджував 10 літну кару за злочин убийства і крадежи. Арештували Ганіча щойно 4. вересня на стриху Апольонії Розборської, замешкалої при Бляхарській улици у Львові [тепер – вул. І. Федорова]. Дня 1. вересня крутив ся Ганіч коло гори Вісньовського і Капусцінського [йдеться про Гору Страт на початку вул. Клепарівської] і стрінув там свого знакомого Івана Домбровського, котрий мав також се щастє, що утік дозорцеви, який відставляв його до суду. Домбровський завів Ганіча до свого товариша, караного більше разів, Ромуальда Стадніцького. Тут Ганіч перебрав ся в шляфрок і хустку Мариї Стойко, коханки Стадніцького і так перевезли Ганіча до мешканя Івана і Мариї Цьвіків, при ул. Ленартовича ч. 14 [тепер – вул. Нечуя-Левицького]. Коли тут прибули за Ганічем 3. вересня поліцийні аґенти, кинув ся на них великий пес Цьвіків, ізза чого аґенти мусіли подати ся. З сего скористав Ганіч і утік до сусідніх огородів, а відси сховав ся на стриху у Розборської, де його арештували. Розборська за нічліг для Ганіча дістала 2 кор. Домбровський і Стадніцький признали ся, що знали Ганіча яко злочинця і нарочно улекшили йому втечу. Цьвікова і Розборська кажуть, що не знали, що переховували у себе якраз Ганіча, що утік з вязниці. Перший зізнавав Ганіч, описуючи мальовничо свою утечу. Домбровського і Стадніцького засуджено на 6 місяців вязниці, Розборську на 2 місяці, Цьвікову увільнено».

 // Діло. — 1913. — 11 лист. — С. 5.

Газета "Kurjer Lwowski"

«З бруку. Вчора заарештовано Францішка Шляхтюка, який нещодавно втік з в’язниці. – Зі свободи Шляхтюк користав, влаштовуючи злодійські експедиції. Його було схоплено саме під час крадіжки в помешканні п. Яна Коньського на вул. Курковій [тепер – вул. Лисенка].

На вул. Клепарівській кілька бандитів учора напали на Вінценти Кухарського і витягнули у нього з кишені гаманець з грішми. Одного з грабіжників, Миколая Боднарського, заарештовано.

На пл. Краківській [тепер – пл. Ярослава Осмомисла] затримано кишенькового злодія Юліана Созанського. Він “заглиблювався” в кишені перехожих»

 // Kurjer Lwowski. — 1913. — 11 лист. — С. 3.

Газета "Gazeta Lwowska"

«Шукайте дружину?.. Селянин з Великого Дорошева Теодор Смага звернувся до тутешньої поліції з проханням з’ясувати місцезнаходження його дружини Марії, яка кілька днів тому втекла до Львова. Втікачці 26 років, вона – худорлява брюнетка високого зросту»

 // Gazeta Lwowska. — 1913. — 11 лист. — С. 3.

Газета у форматі pdf