Львів у 1914-1915 роках

2 листопада 1913 року

Газетні сварки у вихідний день День 2 листопада припав на неділю, тому більшість львівських газет у світ не вийшли. Ті ж, хто не відпочивав, приділили увагу не лише огляду новин, а й політичній полеміці. Справді, стосунки в багатонаціональному Львові були далекими від ідеальних. Поляки конфліктували з українцями, українські націонал-демократи конфліктували з москвофілами, і кожна сторона вважала себе правою, а інших – ні. Регулярно ці протистояння вихлюпувалися на сторінки преси, що можна наочно побачити і в сьогоднішній підбірці.

Газета "Gazeta Poranna"

«Нетактовна демонстрація. Польська молодь, яка зібралася на цвинтарі у великій кількості, як звично щороку під час Задушок, вчора співала патріотичні пісні на узгір’ї під хрестом 1863 року і під пам’ятником Ордону. Не залишилась у стороні цьогоріч і руська молодь, яка, виказавши свою нетактовність, масово зібралася на могилі св. п. Коцка і відспівала українські пісні, хоча вчора руських Задушок не було. – Лише завдяки тактовності польської молоді не дійшло до жодної сварки, а цвинтар був би для цього найменш вдалим місцем»

«Ударений ножем. На візника Мойсея Лау напав раніше караний злодій Фалік Айхлер і сильно поранив його ножем» 

 // Gazeta Poranna. — 1913. — 2 лист. — С. 2-3.

Газета «Руслан»

«Важну вістку подає тепер “Прикарпатская Русь” на чолі вчерашного числа. На тім самим місци, таким самим грубим “шрифтомъ”, яким писала “Прикарпатская Русь” про “гоненія на русскихъ”, “гоненія на православіє” печатає ся тепер... “истребительное средство противъ мышей”. Дійсно – час найвисший “истребить мыши” і то радикальними середниками» 
«Вечір народної пісні уряджує тов. акад. хор “Бандурист” 4. листопада с. р. в салі “Народного Дому”. Програма: 1) Лисенко: а) “Ой щож бо то за ворон”; б) “Ой бре море бре” хор муж. тов. “Бандурист”. 2) Лисенко: Preluda (Хлопче молодче); б) Scherzo (Та казала мені Солоха). 3) Колесса: а) “Зїздив я коника”; б) “Гей там на горі” хор муж. тов. Бандурист. 4) Народні пісні відспіває п. М. Гарасевич. 5) Лисенко: “Верховино” міш. хор а сар. Тов. “Боян”. 6) Народні пісні на цитру у власнім укладі О. Е. Купчиньский. 7) Людкевич: а) “Ліщина, ліщина”; б) “Ой хтож там рубає”; в) “Пою коні” хор муж. тов. “Бандурист”. Діріґенти: др. Михайло Волошин і тов. Т. Артимович. При фортепяні: др. Стан. Людкевич і тов. Н. Нижанківський. – Білєти можна набувати від нині в книгарні Наук. Тов. ім. Шевченка, а вечером при касі по ціні: крісла І-рядні 1.98 К, ІІ-р. 1.50 К, ІІІ-р. 1 К, вступ на салю 50 с, балькон 30 с. Початок точно о год. 7.30 вечером. Чистий дохід призначений на школи ім. Грінченка і короля Данила у Львові» 

 // Руслан. — 1913. — 2 лист. — С. 3-4.

Газета у форматі pdf