Львів у 1914-1915 роках

23 жовтня 1913 року

«Д.Шустера віддано до поліційних арештів»Сто років тому львівська преса переймалася проблемами міського благоустрою, народної освіти і пригодами кримінальників та психічно нездорових авантюристів.

Газета "Kurjer Lwowski"

«Брукування вулиць. У нашому часописі ми вже не раз критикували просто скандальний спосіб укладання і консервації бруку, вказуючи на погану якість роботи, перешкоди сполученню і взагалі недолуге управління в цій галузі господарства.
На зборах мешканців VI округу було чимало обґрунтованих скарг на цю тему.
Першим виступив п. М’єнсович. Він ілюстрував ситуацію прикладом вул. Коперніка. На ній постійно щось поправляють – а все ж постійні ями і рови утруднюють сполучення, а перехожим загрожують різного роду каліцтвами...
П. Ґьодель чорними барвами описував стан доріг на Вульці, яка становить невідємну частину міста, але з точки зору благоустрою виглядає гірше, ніж найбільш глухе галицьке село. Тротуарів нема. Діти, повертаючись зі школи додому взимку вже у темну пору, ідуть серединою дороги, бредучи калюжами болота і ризикуючи бути переїханими. Це через те, що на великому відтинку вулецької дороги [тепер – вул. Сахарова] нема жодного ліхтаря...
П. Суперляк ділиться спостереженнями з вул. Пелчинської [тепер – вул. Вітовського]. Він переконався, що там вулицю брукують чужі люди, в той час як львівські робітники голодують. Йому пояснили, що наші робітники не вміють брукувати, але це пояснення його не задовольнило, бо місто повинне підготувати власних бруківників, а не запрошувати чужих і платити їм по 12–16 корон на день, коли наші жебракують, не маючи за що жити...
Промовці бажають, аби по парі вулиць віддали окремим партіям робітників, над ними встановили наглядачів, яких у свою чергу контролювали б дорожні майстри. Так роблять усюди, тільки в нас безлад. Невідомо, хто керує цими вуличними роботами, але безперечно, що господарювання у цій справі є немічним і марнотратним»

Газета «Gazeta Poranna»

«Незавершений новий виступ Квасніцького. У “розумово хворого” Квасніцького не вичерпуються ідеї ошуканства; принаймні раз на квартал його особою переймається бюро безпеки. Оскільки Квасніцький має маніакальні нахили до розсилання листів, за допомогою яких він намагається здійснювати афери, за його поштовою кореспонденцією таємно слідкує поліція. Минулого тижня до Квасніцького почали щораз частіше надходити листи, через що поліція припустила, що він працює над новою аферою, провела у нього обшук і конфіскувала близько 200 візиток на ім’я гр. Альфреда Потоцького, що вказує на те, що він збирався здійснювати шахрайства під його прізвищем, чому поліція вчасно перешкодила. При обшуку в нього знайдено рукопис “маніфесту”, в якому він повідомляє всім і кожному, що за кілька днів проголосить себе королем Галичини і почне своє правління з того, що накаже стратити кількох осіб.
Крім того, Кульпарківський заклад повідомляє, що для нього нема місця!»

Газета "Kurjer Lwowski"

«Зауваги. Був я якось у більшому товаристві інтелігентних людей. Переважали вищі державні урядники, були також фінансисти, промисловці і літератори. Зайшла мова про народну освіту і про збір коштів на народні потреби.
Було кілька панів, які твердо заперечували будь-яким пожертвам на освіту народних мас, довго і розгорнуто пояснюючи, що для цього є публічні школи, а громадськість і так достатньо обтяжена видатками на освіту.
Питаю сусіда, людину інтелігентну і симпатичну особисто:
– А Ви щось жертвуєте на освіту для селян?
– Принципово ні!
– Чому?
– А! Щоб селяни потім скарги на нас писали? Нема дурних.
Безсумнівно, це мимовільне зізнання було щирим. Воно доказує, наскільки глибокою у нас є прірва між інтелігентними і народними верствами, і яке панує трагічне непорозуміння на ґрунті освіти для селян.
Є у нас люди добрі, достойні і до певної міри розумні, які, однак, бояться освіченого селянина, щоб він часом ні на кого не написав скаргу...»

Газета «Gazeta Lwowska»

«Хутро, підбите вовною білого барана, поліція вчора вилучила у відомого злодія Дмитра Шустера. Шустера віддано до поліційних арештів»

Газета "Kurjer Lwowski"

«Арешт ювеліра. На вимогу краківської поліції вчора у Львові заарештовано Юзефа Акса, власника ювелірної крамниці по вул. Городоцькій, 58. Підозрюють, що Акс купував коштовності у краківських злодіїв. У нього вилучено діаманти і різне дорогоцінне каміння»

Газета «Gazeta Wieczorna»

«Зі спорту. Поґонь І. – Чарні І. Наприкінці футбольного сезону любителів футболу чекає неабияка атракція. 26 жовтня матч-реванш проведуть перші команди “Поґоні” і “Чарних”. Цей матч, зокрема, з огляду на результат гри 29 вересня (7:1 на користь “Поґоні”), повинен викликати непідробний інтерес серед нашої публіки, тому що остаточно покаже, чи вереснева перемога “Поґоні” була наслідком її фактичної вищості, чи випадкового настрою “Чарних”.
Результат згаданого матчу важко передбачити, оскільки “Чарні” підсилили команду двома Міцінськими з чернівецького “Б. А. С. К.”, і виглядають багатообіцяюче завдяки новому гравцеві Чеху і останньому матчу команди...».

«Львів 100 років тому» - спільний проект Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка, управління внутрішньої політики та ЛКП "Міський центр інформаційних технологій".

Газета за 14.10.1913