Львів у 1914-1915 роках

18 жовтня 1913 року

«Хто марнує неужитки... марнує загальне добро»Суспільство початку ХХ століття жило в епоху стрімких змін. Це були і політичні потрясіння, які 1913 року зачепили і далеку від Львова Мексику, і близькі Балкани, на яких уже готувалося спалахнути вогнище майбутньої світової війни. Це і небувалий технічний прогрес, який супроводжувався появою щораз інших новинок: кінематографу, автомобілів, літаків... Читачі львівських газет разом із рештою цивілізованого світу уважно слідкували за актуальними новинами і жваво їх обговорювали. Якщо ж цікавих новин з-за меж Львова було небагато, основну увагу зосереджували на локальних повідомленнях. Отож, пропонуємо Вашій увазі випуск новин за черговий день 1913 року.

Газета «Gazeta Poranna»

«З Міської ради. М’ясо продають у трьох міських крамницях. До 19 вересня там продавали м’ясо з провінції по 1,78 корон за кілограм, але це було м’ясо низької якості, яке не відповідало фактичній ціні, і його щорічно продавали 300 тисяч кілограмів. Від 19 вересня ґміна налагодила стосунки з галицькою спілкою збуту худоби, і відтоді ріже у власному закладі волів хорошої якості, завдяки чому м’ясо стало значно кращим, споживання виросло удвічі, ба навіть утричі...
У справі забезпечення міста молоком теж зроблено великий крок уперед. Щоденне споживання у Львові становить 60 тисяч літрів, а річна – 21 мільйон; з них 46 тисяч літрів на день доставляють приватні торговці, орендарі і т. д.» .

Газета «Діло»

«Засіданє Ширшого Комітету для сьвяткованя 100 літних роковин уродженя Т. Шевченка відбуло ся дня 15 б. м. 1913 в салі “Руської Бесіди”. В нарадах, під проводом заст. голови “Просьвіти” о. Лежогубського, взяло участь 25 представників українських товариств. На основі звіту проф. В. Шухевича про працю виконуючого комітету обговорювано передовсім спосіб розкладу ювилейних праць, причім більшість бесідників заявила ся проти пропонованого розкладаня ювилейних сьвят на 12 місяців 1914... Відтак принято пропозицию виконуючого комітету, щоби для успішнійшого підготованя ювилею утворити секциї: 1) пресову, 2) концертову, 3) маніфестацийну, 4) фундацийну, 5) видавничу, 6) відчитову, 7) просьвітно-орґанізацийну. В случаю потреби, можна буде утворити більше секций»

Газета "Kurjer Lwowski"

«Перші жертви зими. Сильних морозів ще немає, а люди вже запалюють печі, бережуть тепло і ризикують загинути або серйозно захворіти. Так було вчора. У помешканні Терези Ґалушової, вдови натирача підлоги, яка мешкає на вул. Личаківській, 134, вчора ввечері розпалили піч і занадто швидко закрили заслінку. Після опівночі сусіди почули стогони в помешканні Ґалушової і поспішили на допомогу. Ґалушова, її 10-річний син і служниця марія Драґонівна, яка мешкала в неї, сильно отруїлися чадним газом. Завдяки тому, що сусіди вчасно викликали допомогу, всім трьом жертвам необережності вдалося врятувати життя. Газом також отруїлися три канарки, одна з них загинула»

Газета «Gazeta Lwowska»

«Дезертир. З казарм 55-го піхотного полку в середу ввечері втік рядовий Стефан Басюра, швець за фахом»

Газета "Kurjer Lwowski"

«Самогубство. На Боднарівці, за Стрийською рогачкою, вчора ввечері у стайні тамтешнього корчмаря повісився чоловік віком близько 20 років, який недовго служив у цього корчмаря. В одязі самогубця знайдено військову картку на ім’я Олександра Дякуна. Припускають, що це ім’я самогубця, а самогубство він здійснив через боязнь військової служби. Тіло доставлено до моргу»

Газета «Руслан»

«Новий образ кисти арт. маляра М. Сосенька, представляючий у візантийскій стилізациї символ “Серця Христового” можна оглядати до вторника у “Доставі” (ул. Руска ч. 20)»

«Хто марнує неужитки, замість зложити на У. П. Т. [Українське Педагогічне Товариство], марнує загальне добро».

«Львів 100 років тому» - спільний проект Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка, управління внутрішньої політики та ЛКП "Міський центр інформаційних технологій".

Газета за 18.10.1913