Львів у 1914-1915 роках

15 жовтня 1913 року

"Маґістрат забороняє починати будь-яке нове будівництво...".Ми продовжуємо рубрику «Львів 100 років тому». Тоді львівські газети теж згадували події столітньої давнини і багато писали про Наполеона та доленосну Битву народів під Ляйпціґом, яка відбулася саме в середині жовтня 1913 р. Сперечалися про доцільність скликання засідання Галицького сейму, скаржилися на неочікуване похолодання і довготривалі ремонти вулиць, і слідкували за подіями культурного життя, які, мабуть, були актуальнішими і насиченішими, ніж тепер. До Вашої уваги короткий огляд тогочасних новин.

Газета «Kurjer Lwowski»

Передчасні заморозки. Вже пару днів маємо у Львові заморозки і температуру повітря, яка зазвичай з’являється лише в листопаді. Хлібороби побоюються, що заморозки можуть зіпсувати картоплю, яка ще залишається в полі...
Львівський маґістрат з нагоди заморозків нагадує, що при температурі нижче 4? морозу за Цельсієм, незважаючи на календарну пору, будь-які мулярські роботи на свіжому повітрі заборонені. Незалежно від температури повітря, маґістрат забороняє починати будь-яке нове будівництво від 15 листопада до кінця лютого кожного року під загрозою штрафу або арешту.

Відголоски. Я зустрівся зі своїм знайомим у єзуїтському саді, і ми разом ідемо подивитися на новий будинок дирекції залізниці на розі вул. Міцкевича [тепер – вул. Листопадового Чину] і Зиґмунтовської [тепер – вул. Гоголя].
Потому мій знайомий каже:
– Хочеш, дам тобі тему для статті про маґістратське господарювання у Львові?
– Але ж цього досить! – відповідаю.
– Для такої теми ніколи не буває «досить»! Це трагедія без початку і закінчення!
Тягне мене за руку на середину вулиці Міцкевича і говорить:
– Подивися вгору до площі Св. Юра! Ти бачиш цю вулицю?
– Розкопана, як завжди!
– Чоловіче, побійся Бога, ця вулиця розкопана вже кілька місяців! Вул. Міцкевича зараз – одна з головних артерій! Хіба можна допустити, щоб така вулиця кілька місяців була перекрита згори і знизу?.. На ній знаходиться одна з наших найбільш поважних інституцій, Товариство сільськогосподарських гуртків – до нього неможливо доїхати, бо панове з маґістрату покопирсалися в середині біля тротуару і тримають вулицю перекритою, знизу котлованом, а згори – насипом.
Мій знайомий мало не розплакався через маґістратську «господарку», і заспокоївся лише тоді, коли я пообіцяв, що напишу про це...».

Газета «Gazeta Poranna»

З міського театру нам пишуть: На четвер театральна афіша анонсує “Бориса Годунова”, в якому Адам Дідур має чудовий виступ у заголовній партії, яку наш артист відкриває у справді мистецький спосіб. У п’ятницю, згідно з афішею, після кількарічної перерви демонструватиметься бездоганна комедія Вікторьєна Сарду “Розлучаймося!”.

«В обороні своїх прав. До ресторації Н. Фаліка на вул. Клепарівській, 17, вчора ввечері прийшла дружина Кароля Цісовського, Ксавера, і побачивши свого чоловіка за столом у товаристві Кароліни Дацько, недовго думаючи, вдарила останню «гальбою» по голові. Поранену рятункова служба забрала до загального шпиталю.

Газета "Gazeta Wieczorna"

«Крадіжки в магазинах. Генрик Райхер, торговець на вул. Боїмів [тепер – вул. Староєврейська], 11, після виходу з магазину такої собі С. Ваґнер помітив брак кількох шовкових хусток і кількох інших речей. Він повідомив про це поліцію, яка заарештувала злочинницю і відібрала у неї крадені речі.
Вчора якісь злочинці вламалися до магазину одягу п. Штаубера на Маріацькій площі [тепер – пл. Міцкевича] і викрали 300 корон готівкою та одяг вартістю 100 корон. Поліція заарештувала вламувача Л. Бялого і спільниць, які переховували крадений одяг, а саме Марію Гасюк і Катажину Скуру.

Газета "Kurjer Lwowski"

«Дружину, яка втекла, і грошей у сумі 606 корон, які вона вкрала зі скрині, розшукує за допомоги львівської поліції селянин Гринько Лещишин з Букової. Ймовірно, дружина втекла з коханцем до Львова» («Kurjer Lwowski»).

«Львів 100 років тому» - спільний проект Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка, управління внутрішньої політики та ЛКП "Міський центр інформаційних технологій".

Газета за 15.10.1913