Результати громадських слухань перейменування однієї з вулиць м. Львова на вул. Героїв Української Повстанської Армії

  • 2838

Громадські слухання відбулись 7 листопада 2007 року в приміщенні сесійного залу Львівської міської ради, за адресою пл. Ринок, 1.

Для участі у громадських слуханнях зареєструвалось 40 учасників.

На громадських слуханнях  виступили:

Ю.Лукашевський , начальник відділу громадського партнерства.

Організація, програма та регламент проведення громадських слухань.

О.Челепіс, головний спеціаліст управління культури.

Процедура перейменування вулиць у м. Львові та пропозиції щодо перейменування однієї з вулиць на вулицю Героїв Української Повстанської Армії.

В ході обговорення проекту положення учасниками громадських слухань були висловлені  наступні пропозиції:

О.Челепіс, головний спеціаліст управління культури:

Потрібно підготувати та затвердити нову редакцію Положення «Про порядок найменування та перейменування назв вулиць, провулків, проспектів, площ, скверів та споруд у м. Львові».

І.Калинець, Міжнародний інститут освіти Національного університету «Львівська політехніка»:

Перейменуванням вул. Тургенєва на вул. ім. Героїв УПА має займатися патріотично налаштована влада.

Залишати назви вулиць названих на честь зарубіжних письменників в випадку, якщо ці люди зробили щось корисне для України.

І.Данилиха, голова секретаріату ЛОО КУН:

Перейменовуючи вулиці, слід застосовувати районовану схему перейменування, тобто із врахуванням назв сусідніх вулиць. Логічним є перейменування вул. Тургенєва на вул. Героїв УПА, оскільки поряд розташовані вулиці С.Бандери, Є.Коновальця та інші.

Я.Лемик, представник ЛОО КУН:

Перейменувати вул. Тургенєва на вул. Героїв ОУН-УПА, оскільки така назва найбільш повно відповідає історії Львова та України.

Створити цілісний історичний комплекс ідейного відродження.

Перейменувати вул.Короленка на вул. Митрополита В.Стернюка.

П.Франко, голова Львівського міського товариства політв'язнів і репресованих:

Дана вулиця має носити назву - Героїв ОУН-УПА, оскільки ОУН і УПА, дві організації, які тісно пов'язані між собою.

Перейменувати одну з вулиць міста на честь В.Макуха.

Б.Сорока, художник - графік:

вул. Тургенєва була найменована не львів'янами, тому львів'яни мають надавати власні назви своїм вулицям, це буде природно.

Р.Шуст, декан історичного факультету ЛНУ ім. І.Франка:

Перейменувати площу Кропивницького на площу ім. Героїв Української Повстанської Армії,  а вул. Тургенєва на вул. Кропивницького.

У назві вулиці на честь героїв УПА не використовувати абревіатуру.

Ю.Антоняк, голова ЛОО ВГО «Наша Україна»:

У назві вулиці не доцільне використання абревіатуру.

З метою усунення будь яких спекуляцій у назві вулиці потрібно використати назву ім.Героїв ОУН-УПА.

Перейменувати одну з вулиць у старій частині міста на вул.О.Гасина.

О.Карцев, голова ради Російського молодіжного товариства:

Не перейменовувати вул. Тургенєва на вул.Героїв ОУН-УПА, оскільки Тургенєв не має відношення до окупації України.

О.Гуменюк, голова ЛКБ ОУН-УПА:

Вул. Тургенєва потрібно перейменувати на вул. Героїв ОУН-УПА, оскільки вона не вписується в загальний контекст навколишніх вулиць.

Б.Фуртак, голова ЛМГО «Союз Українок»:

Перейменувати вул. Тургенєва на вул.Героїв ОУН-УПА, вул. Широку на вул. Генерала Шухевича.

М.Ягольник, представник Національної спілки архітекторів України:

На честь героїв УПА можна було б назвати одну із новостворених вулиць.

Обговорення

О.Челепіс, головний спеціаліст управління культури: повідомила про роботу комісії з найменування та перейменування назв вулиць, провулків, проспектів, площ, скверів та споруд у м. Львові та процедурні моменти, які наступають для фізичних та юридичних осіб вулиць, які підлягають перейменуванню. На адресу Львівської міської ради надійшло ряд звернень від громадських організацій та мешканців щодо перейменування вул. Тургенєва на вулицю, яка б вшанувала пам'ять героїв УПА. В свою чергу відповідна профільна комісія на своєму засіданні рекомендувала перейменувати вул. Тургенєва на вул. Героїв УПА. О.Челепіс звернула увагу на необхідність підготовки та затвердження нової редакції Положення «Про порядок найменування та перейменування назв вулиць, провулків, проспектів, площ, скверів та споруд у м. Львові» в силу того, що було змінено виборче законодавство України. Звернуто увагу на доцільність скорочення кількості перейменування вулиць до однієї на рік. Проінформовано про звернення І.Микитина, депутата Львівської міської ради про необхідність проходження питання перейменування вулиць через комісію депутатської діяльності та законності та вироблення відповідно нового положення, яке б врегульовувало даний процес.

І.Калинець, Міжнародний інститут освіти Національного університету «Львівська політехніка»: питання перейменування однієї з вулиць міста на честь воїнів УПА порушується вже давно. Були неодноразові звернення до Львівської міської ради з боку комітету побудови пам'ятника С.Бандері  щодо перейменування саме вул. Тургенєва на честь УПА. Дане питання має вирішувати не громадськість, а патріотично налаштована влада. Сама ж вул. Тургенєва не вписується в загальний контекст навколишніх вулиць. Зараз питання УПА є особливо актуальним та ідеологічно потрібним для України тим більше, що процес відновлення історичної пам'яті підтримується самим Президентом України. Залишати назви вулиць названі на честь зарубіжних, в тому числі і російських письменників, потрібно лише в тому випадку, якщо ці люди зробили щось корисне для України. Тургенєв у даному випадку, абсолютно випадкова людина.

І.Данилиха, голова секретаріату ЛОО КУН: будучи колишнім членом комісії з найменування та перейменування, хотілося б зауважити, що ще раніше О.Мацюком була розроблена районована схема перейменування вулиць. Такий підхід щодо перейменування є найбільш оптимальним і, хотілося б відзначити, що консервування питання щодо перейменування старих вулиць є недоцільним. Щодо районованої схеми перейменування, то поряд з вул. Тургенєва розташовані  вулиці С.Бандери, Є.Коновальця, а тому логічно було б здійснити перейменування згаданої вище вулиці на вул.Героїв УПА. Зараз в державі відбувається багато процесів, які спрямовані на відновлення історичної пам'яті і, котрі відповідають історичним особливостям м.Львова, як центру національного відродження, тому дане питання щодо перейменування є на часі. Крім того ми погоджуємось з представниками Товариства політв'язнів і репресованих щодо необхідності чіткого визначення назви вулиці.

І.Гринда, депутат Львівської міської ради: абсолютно підтримуємо започаткований процес щодо перейменування вул. Тургенєва на вул.ім. Героїв УПА. У Львові є ще цілий ряд вулиць з ганебними для України назвами зокрема вул.Гвардійська тощо.

Я.Лемик, представник ЛОО КУН: особа І.Тургенєва жодним чином не вписується ні в історію України, ні тим більше в історію м. Львова. Так, Тургенєв шанований письменник, він писав про Т.Шевченка, однак це не надає йому якоїсь честі носити назву вулиці м. Львова. Львів дуже тісно пов'язаний з УПА, тому назвати на її честь цю вулицю було б цілком справедливо. Крім того, нас обурюють деякі процеси, які сьогодні відбуваються з встановленням антиукраїнських пам'ятників та пам'ятних знаків.

П.Франко, голова Львівського міського товариства політв'язнів і репресованих: хотілося б бачити більш прогресивний підхід щодо цього питання. Важливим у даному контексті є прислухатися до безпосередніх учасників визвольних змагань. Наполягаємо на тому, щоб дана вулиця носила назву саме Героїв ОУН-УПА, оскільки ОУН і УПА були тісно пов'язані між собою. Крім того хотілося б щоб на одна з вулиць м. Львова була названа на честь В.Макуха.

Р.Шуст, декан історичного факультету ЛНУ ім. І.Франка: не коректним у даному випадку є використання в назві вулиці абревіатури, доцільніше було б при використанні назви подавати повну назву, а саме ім. Героїв Української Повстанської Армії. Є пропозиція щодо перейменування площі Кропивницького на площу ім. Героїв Української Повстанської Армії. Це було логічним з погляду того, що на цій площі є пам'ятник С.Бандері. В свою чергу вул. Тургенєва можна було б перейменувати на вул. Кропивницького.

І.Микитин, депутат Львівської міської ради: є сумнів стосовно того, чи бурлить громадськість даним питанням. Потрібно врахувати той момент, що перейменування вулиці потягне цілий ряд процедурних незручностей, як для мешканців так і юридичних осіб, які розташовані на цій вулиці. Щодо абревіатури, маємо живий приклад з вулицею Князя Лева, тому розшифровувати повністю назву, щодо якої сьогодні точиться дискусія, є недоцільним. Загалом дане питання має визріти в середині суспільства і, лише потім потрібно здійснювати перейменування.

Ю.Лукашевський, начальник відділу громадського партнерства: щодо назви ОУН-УПА, то не потрібно забувати, що це також назва політичної партії, тому використання в назві такої конфігурації є не зовсім коректним. Крім того абревіатуру УПА, можна розшифрувати двояко. Скажімо в період 40-х рр. ХІХ ст. на території Галичини діяло так зване «Управление политической агитации», виходить та сама назва в абревіатурі.

Ю.Антоняк, голова ЛОО ВГО «Наша Україна»: на часі дана дискусія стосовно абревіатури є зайвою. Вулицю потрібно перейменувати, але в її назві не доцільним є використання громіздкої конструкції. Щодо діяльності комісії, то від нашої організації було звернення про перейменування однієї з вулиць - Тихої, Словацького, частини Коперніка на честь О.Гасина. Була отримана негативна відповідь та запропоновано назвати на честь О.Гасина одну з вулиць в новобудовах. Дивує позиція комісії, оскільки ця людина мала безпосереднє відношення до м.Львова. Тому тут потрібна добра воля, а не позиція комісії. Щодо використання абревіатури у назві, то щоб зняти всі спекуляції, потрібно використати назву ім.Героїв ОУН-УПА.

Б.Фуртак, голова ЛМГО «Союз Українок»: наша організація підтримує пропозицію щодо перейменування вул. Тургенєва на вул. ім.Героїв ОУН-УПА, оскільки це відновлює історичну справедливість і підтверджує нерозривність діяльності цих двох організацій. Ми також неодноразово зверталися в міську раду з проханням щодо назви однієї з вулиць міста на честь О.Кіселевської і, до тепер це питання не вирішено. Була і залишається пропозиція щодо перейменування вул. Широкої на вул. Генерала Шухевича.

О.Карцев, голова ради Російського молодіжного братства: в м. Львові є багато інших нейтральних за назвою вулиць - Вузька, Тиха, Глибока, які можна було б перейменувати за умови, якщо на це будуть виділені відповідні бюджетні кошти. Чому не перейменувати вул. Вашингтона на вул. ім. Героїв УПА, Дж.Вашингтон теж не має жодного відношення до м. Львова. Складається враження, що тут побутують виключно русофобські настрої. Ми не проти перейменування чи найменування одній з вулиць на честь УПА, ми проти перейменування вул. Тургенєва. Крім того зараз нами створено об'єднання «НІК», яке буде домагатися від влади відновлення назви вулиці М.Кузнєцова.

І.Мамчур, мешканець вул. Тургенєва: підтримую ідею щодо перейменування вул. Тургенєва, оскільки Львів завжди був національно-патріотичним містом. Щодо ОУН, то слушним було зауваження про те, що абревіатура ОУН використовується в назві політичної партії, тому справедливо було б використовувати лише абревіатуру - УПА.

Т.Галич, представник ЛМГО «Рух опору»: потрібно наголосити, що в перейменування вул. Тургенєва не має своєю основою русофобських настроїв. Щодо історії, то всім відомо, що ОУН воювали на сході, а УПА на заході, тому логічним буде об'єднання їх у назві вулиці.

Я.Лемик, представник ЛОО КУН: будучи безпосереднім учасником бойових дій, прикро чути тези, які висловлюються на сьогоднішніх слуханнях. Наша організація виступає за побудову цілісного історичного комплексу ідейного відродження, встановлення пам'ятника Р.Шухевичу у Львові. Щодо назви вулиці, то все ж доцільно використовувати ОУН-УПА.

А.Рожнятовський, представник ГП «Пора»: вул. Тургенєва без сумніву потрібно перейменувати. Також політично доцільно перейменувати вул. Короленка, можна було б на вул. ім. Героїв УПА.

Б.Сорока, художник - графік: вул. Тургенєва була найменована не львів'янами, тому львів'яни мають надавати власні назви своїм вулицям це буде природно.

О.Карцев, голова ради Російського молодіжного братства: будучи таким самим львів'янином, хотілося б зазначити, що ми не виступаємо проти найменування однієї з вулиць іменем героїв УПА, але вулицю Тургенєва не доцільно перейменовувати.

М.Ягольник, представник Національної спілки архітекторів України: оскільки ми будуємо державу європейського зразка, закликаю громадськість бути більш толерантною. На честь героїв УПА можна було б назвати одну із новостворених вулиць. Потрібно чітко розрізняти кремлівську деспотію і світову культурну спадщину, тим більше що за своїми політичними поглядами Тургенєв був західником.

І.Данилиха, голова секретаріату ЛОО КУН: вул. Тургенєва є однією з центральних вулиць міста, вона є престижною, чому ми маємо давати назву, якійсь другорядній вулиці міста. Потрібно перейменовувати саме цю вулицю це буде історично справедливо. Львівська громада має самостійно вирішувати, яким має бути історичне обличчя свого міста.

Секретар громадських слухань,

начальник відділу громадського партнерства                                         Ю.Лукашевський

Голова громадських слухань,

головний спеціаліст управління культури О.Челепіс