У Львові обрано проєкт нового крематорію

 • 04.10.2021, 13:18
 • управління архітектури та урбаністики
Обрано переможців Всеукраїнського відкритого архітектурного конкурсу на кращу проєктну пропозицію будівлі крематорію на території Голосківського цвинтаря.

Проєкт-переможець – 123777

У п’ятницю, 1 жовтня, відбулося засідання журі Всеукраїнського відкритого архітектурного конкурсу на кращу проєктну пропозицію будівлі крематорію. В ході розгляду проєктних пропозицій, що були подані на конкурс, журі обрало переможців. 

Зокрема, переможцем конкурсу обрано проєкт під шифром 123777 авторського колективу: Заботін Павло, Копейкіна Любов, Копейкін Віктор, Кобец Олена. Це команда архітекторів родом із Маріуполя, що зараз веде професійну діяльність у Берліні. Проєкт-переможець отримує грошову винагороду у розмірі 160 000 грн та право на розроблення проектної документації для об’єкта.

Проєкт-переможець – 12377
Переможці — команда українських архітекторів, котрі отримали профільну освіту у Німеччині, та мають досвід роботи в провідних європейських архітектурних бюро, таких як TOPOTEK1 і O&O Baukunst. Напрямами їх діяльності є проєктування громадських будівель, публічних просторів та ландшафтів. Вони беруть участь та перемагають в міжнародних архітектурних конкурсах. 

За описом авторів, в проєкті акцентують увагу на останньому шляху людини, яким сенсом він наповнений та що відчувають близькі покійного у момент прощання. Архітектурною концепцією комплексу передбачається створення відкритої площі в центрі ділянки, яка є об’єднуючим елементом між крематорієм та колумбарієм. Об'єм крематорію вирішено у вигляді одноповерхової будівлі у формі квадрату, оздобленого цеглою. При цьому об'єм колумбарію на генплані є дзеркальним відображенням об'єму крематорію, що створює комплексну структуру двох збалансованих між собою аскетичних об'ємів у відкритому просторі площі. Крім того, в проєкті автори закладали рішення щодо екологічності, зокрема використання місцевих будівельних матеріалів, елементів альтернативної енергії та повторне використання дощової води.

Особливістю цього проєкту є колумбарій, що вирішений у вигляді модульної сітчастої структури. Кожен модуль має квадратну форму, між якими знаходяться пішохідні доріжки. Така структура дозволяє дублювати його і у інших місцях кладовища, збільшуючи кількість місць. По межі кожного модуля вмонтовані металеві бокси з урнами всередині, на кришці яких викарбовуються імена померлих.

«Ми, як журі конкурсу, були вражені цією роботою і підтримали її одноголосно. Надзвичайно стриманий, мінімалістичний і глибокий образ. Будівля працює просторово і ідеально вписана в контекст. Окрім того, це було чи не найбільш раціональне вирішення в аспекті вартості та простоти реалізації серед усіх запропонованих. Професійна робота від українських архітекторів, що працюють у найкращих архітектурних офісах Європи» — зазначив про проєкт-переможець голова журі конкурсу Антон Коломєйцев.

Друге місце, із премією у 120 000 грн посів проект під шифром 181818 авторського колективу: Оксана Шумелда, Мар’ян Шумелда, Катерина Олійник, Наталія Николишин, Ірина Цілінська, Руслан Стадник / Студія O. M. SHUMELDA, м. Львів.

Друге місце 181818

Друге місце 181818
Третє місце, із премією у 80 000 грн посів проект під шифром 000175 авторського колективу: Дмитро Сорокевич, Сергій Штогун, Андрій Малець, Христина Бадзян, Олег Гусак / replus bureau, м. Львів.

Третє місце 000175

Третє місце 000175
До шорт-листа конкурсу увійшли проекти:

 • 115787 - авторського колективу: Андрій Лесюк, Михайло Когут, Катерина Іващук, Софія Школяр, Марія Школьник, Андрій Гончаренко, Ігор Когут, Софія Довбуш / Guess Line Architects, м. Львів;
 • 211000 - авторського колективу: Тарас Сулик, Катерина Калетинець, Ірина Банар, Даніела Яворська / Sulyk Architects, м. Львів;
 • 272404 - авторського колективу: Остап Зелінський, Марія Литвинчук, Данило Кінаш / abmk, м. Львів.

Загалом на участь у конкурсі було зареєстровано 43 автори та авторські колективи з різних міст України, зокрема з Києва, Луцька, Маріуполя, Дніпра, Чернівців, Рівного, Одеси та Львова та подано 16 конкурсних проєктів. 

Завданням для архітекторів було розробити проєктну пропозицію комплексу крематорію із колумбарієм та ритуальним залом, що враховуватиме технологічну та духовну складові процесу кремації та створити образ проєктованого об’єкту, що матиме характер культової споруди, без релігійного наповнення, та відповідатиме тенденціям сучасної архітектури.

До складу журі конкурсу увійшли:

 • Антон Коломєйцев — начальник управління архітектури та урбаністики департаменту містобудування Львівської міської ради, головний архітектор міста, м. Львів;
 • Олег Гарасим’юк — директор ЛКП «Виробничо-реставраційний комбінат обрядових послуг», м. Львів;
 • Олександр Вендзелович — архітектор, делегований представник від ЛОО НСАУ, м. Львів;
 • Петро Крупа — архітектор, головний архітектор проєктів ДІПМ «Містопроект»;
 • Микола Рибенчук — архітектор, керівник архітектурної майстерні «Симетрія», м. Львів;
 • Марко Савицький — архітектор, керівник архітектурного бюро Savytskyy Design, м. Львів;
 • Юліан Чаплінський — архітектор, м. Львів.

Детальніше ознайомитись з проєктами переможцями можна за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1WLsfOP0Elm9qv_aVLdizh_LyvOmWysA8?usp=sharing

Управління архітектури та урбаністики висловлює подяку усім учасникам конкурсу за пророблену роботу та вклад у розвиток архітектури, членам журі конкурсу, Львівській обласній організації спілки архітекторів України та всім залученим до організації конкурсу.