Львів отримав 5 пропозицій щодо продажу земельної ділянки під будівництво сміттєпереробного комплексу

  • 26.12.2016, 23:18
  • 1399
  • Марія Чабада
Сьогодні міський голова Львова Андрій Садовий зустрівся з представниками громади міста, аби прозвітувати за роботу у 2016 році. Зустріч відбулась на території компанії SoftServe. Мер коротко розповів про роботу міської ради у різних напрямках життєдіяльності міста, відповідно до прописаних у програмі «Львів 2020» планів. Зокрема, міський голова поділився планами щодо вирішення проблеми з вивезенням сміття зі Львова.

фото Мирослав Пархомик

«Цей рік для мене найважчий в житті. Я думав, що чим більше досвіду маєш, тим простіше працювати. Але так не сталося. Вкінці травня ми отримали підпал на нашому полігоні, а є порушена власне кримінальна справа про умисний підпал, але ця справа чомусь не дуже активно розслідується. В нас виникла проблема – що робити зі сміттям, бо нам одразу заблокували вивіз сміття на полігон, який працює 80 років. І сьогодні це вже заборонено рішенням суду за позовом прокуратури. А куди вивозити? Куди хочеш. Може хтось допоможе? А ні. На превеликий жаль, цю блокаду важко усвідомити і важко зрозуміти. За останні 2 тижні було арештовано 17 машин, які вивозять львівське сміття, в центральній Україні – Полтавська, Київська області. Їх арештовують і в супроводі машин поліції з мигалками супроводжують до Львова. Це при тому, що є документи, підписані з іншими полігонами, на вивантаження. Коли я про це говорю з Прем’єр-міністром, з міністрами, вони просто опускають голови. Кажуть: «ти знаєш, як це вирішити». Так, я знаю – дуже просто: якщо завтра «Самопоміч» у Верховній Раді буде голосувати в унісон з тими фракціями, які завжди підтримували олігархічні рішення, питання буде вирішене. Але це означає похоронити «Самопоміч».

Почавши працювати міським головою, у мене була чітка мета – збудувати місто, в якому хочеться жити. З часом я зрозумів, що це можливо за умови, якщо збудувати країну, в якій хочеться жити. Як збудувати країну? Будь-яка успішна країна будується через посередництво політичних ідеологічних партій. Коли «Самопоміч» отримала у Верховній Раді представництво, отримала фракцію, я таємно був щасливий, що накінець я для Львова зможу набагато більше зробити, мати лобістські можливості. Але не так сталося. Я зрозумів, що таке політичний тиск, що таке велика політика в нашій державі. Складно. Тримаємося. Сміття ми сьогодні возимо на інші полігони.

Ми виступили з ініціативою купити ділянку під полігон. На сьогодні маємо порядка 5 різних пропозицій від населених пунктів у радіусі 30-40 км від Львова, які  готові нам продати землю. Щоб бути незалежними – купуємо, облаштовуємо новий сучасний полігон, інших варіантів в нас немає. Ми не зможемо довго користуватися можливістю вивозити далеко, тими більше, коли йде постійне блокування. Друга річ – це новий завод, який ми зобов’язані збудувати. Мене дуже часто питають: «приходили інвестори, чому ти їх не запрошував?». Ну добре, Садовий поганий, Садовий їх не пустив. А де ті інвестори збудували заводи в Україні? А ніде не збудували. Можу сказати, що жодного інвестора, який хотів би працювати у Львові, який хотів би робити і рекультивацію, і збудувати новий полігон, на превеликий жаль, ми не мали. Ми спільно пробували шукати інвестора з МФК - підрозділом Світового банку. Це було у 2012 році. Вони провели дуже глибоке, серйозне дослідження, але, на превеликий жаль, коли в Україні тариф на утилізацію 2,5 євро, а вартість утилізації в Європі від 40 до 120 євро, ніхто на такі ціни працювати не піде, бо це не рентабельна річ.

Сьогодні нашим найбільшим партнером є Європейський інвестиційний банк – державний банк Європейського союзу, який погодився виділити 75 млн євро для будівництва нового заводу і для рекультивації існуючого заводу. Правда, вже понад пів року всі документи лежать в Міністерстві ЖКГ, не знаю, чим все закінчиться.

Але, незважаючи ні на що, ми маємо і варіант B, і варіант C і в наступному році ми розпочнемо будувати завод. Ми збудуємо у Львові завод з глибинної переробки сміття, і я можу з  твердістю сказати, що це буде один з кращих заводів, нічого подібного в Україні немає.

Подібна ситуація була в Софії, там була проблема з вивезенням сміття. Мер Софії поставив великий прес і це сміття пресує в 6 разів, замотує в поліетилен і воно може транспортуватися на великі відстані, не створює жодних проблем. Такий прес ми привезли і до Львова. Одна з компаній, яка вже в Галицькому районі  поставила нові контейнерні майданчики, достатньо сучасні - інвестовано понад 1,5 млн доларів, - ця компанія привезла прес, який коштує понад 1 млн доларів, і дала нашому комунальному підприємству в оренду за 10 грн в місяць. Але ми маємо дуже великі складності, щоб цей прес можна було запустити, бо почались збурення серед мешканців Рясного, Білогорщі, їм стільки всього наговорили. Треба буде потратити час і зусилля, пояснити, що це екологічно безпечно і  я ніколи не допущу будь-якої роботи, яка може зашкодити місту Львову», - зазначив міський голова Львова Андрій Садовий. 

відео Андрій Андрух