Всередині вересня у Львові відкриють оновлену площу Коліївщини

  • 16.08.2021, 15:54
  • Пресслужба ЛМР
На пл. Коліївщини – завершальний етап робіт з капітального ремонту. Залишилося закінчити роботи по фонтану, монтажу крісел і влаштуванню освітлення. Також восени територію площі озеленять. Як зазначив сьогодні, 16 серпня, міський голова Львова Андрій Садовий, оновлену площу планують відкрити орієнтовно 12 вересня. Крім того, думають і про її перейменування. Серед цікавинок, які вже невдовзі зможуть побачити львів’яни та гості міста, – незвичні вуличні меблі та тримовні написи на цямринні криниці про людей, які жили у цьому кварталі.

фото: Роман Балук
фото: Роман Балук

«Скоро у Львові буде ще один фонтан – криниця і з неї буде йти вода. Це унікальна площа, і вже на фінальній стадії реставрація. Будуть нові світильники, нові крісла, нова атмосфера. Є вже робоча назва – пл. Сусідів. Ми будемо розповідати про тих людей, які тут жили в різні періоди, але всі вони жили в мирі – українці, євреї, поляки, австрійці, німці. Тому ця площа має таку особливу енергетику.

Загалом цей проєкт вартує порядка 3 млн грн, місто дало 1 млн грн, а 2 млн грн – це кошти з європейських грантів. Тут також дуже хороша колаборація. Ми дякуємо всім, хто цінує та інвестує в історичну спадщину і реставрацію.

Якщо пригадати, якою була ця площа до реставрації, і якою вона є зараз – це дві великі різниці. Поміняні всі мережі та комунікації, нова бруківка, будуть нові крісла, нові смітники, і сама криниця, з якої буде йти вода. Ми працюємо над тим, щоб якість води була кращою. Змінюючи всі мережі, ми робимо крок до того, щоб вода була ще чистішою – як з джерела щоб була у крані. Тому, думаю, воду з криниці можна буде пити.

Старих назв площі було багато, а ми б хотіли дати новий імпульс. Тут жили в мирі сусіди, тому, якщо ми вийдемо на єдину позицію, – пл. Сусідів – це буде дуже круто. Це дорога вперед. До 30-річчя Незалежності України пл. Сусідів – це дуже круто», - прокоментував міський голова Львова Андрій Садовий.

Нагадаємо, відповідно до проєкту, тут вже проведено заміну всіх інженерних мереж, враховуючи археологічні дослідження, відновлено криницю на місці, де вона була у ХІХ ст., перекладено бруківку на проїжджій частині та змінено мощення тротуарів і площі. Також протрасовано мури будівель іншим мощенням (цегляним), які були на цій площі до моменту її формування. Крім того, протрасовано (каменем) оборонний мур, який виявили під час робіт.

«Площа є історично цікава, тут є багато нашарувань, ми старалися все це віднайти і ознакувати. Під час археологічних досліджень було знайдено місцезнаходження старої історичної криниці. Ми запроєктували її відновлення на тому ж місці, де вона була знайдена археологами. Так само можна побачити відтрасовані будинки - це те, що знайшли під час археологічних розкопок, і сам мур, який проходив вже більше по вул. Братів Рогатинців. Ми постарались якомога більше «витягнути» цю історію і її продемонструвати таким чином, щоб люди, які будуть тут прогулюватися чи відпочивати, щоб вони могли «зчитати» її просто неозброєним оком і довідатися щось більше про це місце», - зазначила архітекторка Ольга Криворучко.

Також тут відмовилися від традиційних вуличних лавок, натомість змонтують стільці. «Мешканці були проти лавок, бо вони бояться скупчення великих компаній і якоїсь нецензурної поведінки до пізнього вечора. Крісла - це як символ того, що тут будуть сидіти мешканці. Бо мешканці часто виходять зі свого будинку зі своїм стільцем – є така традиція. Це ніби в підтримку цього проєкту, що площа така затишна, камерна, дуже житлова для місцевих, і тут можна посидіти, власне, на стільцях», - пояснила Ольга Криворучко.

фото: Роман Балук

Як нагадала начальниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко, капітальний ремонт території пл. Коліївщини проведений в рамках проєкту «ReHERIT: спільна відповідальність за спільну спадщину».

В проєкті працювали 4 партнери: Управління охорони історичного середовища ЛМР, ГО «Центр міської історії країн Центрально-Східної Європи», ГО «Лабораторія міського простору», Відділ культури Уманської міської ради.

Проєкт передбачав ряд заходів у Львові та Умані: проведення тренінгів для вчителів та гідів на теми спільної спадщини, субгрантова підтримка для 10-ти малих міст, які мають спільну спадщину (розмір субгрантів становив 5 тис. євро для кожного міста).

Також проєкт передбачав реалізацію твердого компоненту. В Умані це ознакування об’єктів спільної спадщини, а у Львові - облаштування площі Коліївщини, яка знаходиться на території  колишньої єврейської дільниці міста, поблизу «серця» дільниці – Простору синагог.

«В рамках цього проєкту передбачався ряд заходів і вони вже виконані – це так звані м’які компоненти: навчання гідів, навчання вчителів як розповідати про складні моменти спільної спадщини, які, без сумніву, є і у Львові, і в Умані, бо це є багатонаціональні міста, які впродовж своєї історії мали різні сторінки. В рамках цього проєкту буде виконано і ознакування  довколишніх будинків і цієї території

Цей проєкт обговорювався і виконувався протягом 2 років, а реалізувався дуже швидко – практично за 3 місяці площа Коліївщини майже готова. Це є правильний підхід, бо ми обговорювали, як має виглядати ця площа з мешканцями, які тут живуть, з підприємцями, які  мають тут бізнес. Також обговорювали це на кількох зустрічах з єврейськими громадськими організаціями через те, що це був єврейський квартал. Їм особливо важливо, щоб було відтворено дух площі, який колись тут був. Бо площа утворилася у 19 ст., а раніше тут були будинки У 19 ст. будинки розібрали і зробили загальну площу, куди провели воду. Бо в той час будинки не були каналізовані і по воду з єврейського кварталу доводилось ходити на пл.Ринок до 4 фонтанів. Це була площа зустрічей мешканців тих усіх будинків, бо вони приходили сюди по воду і, відповідно, між собою знайомилися, і це було кілька поколінь мешканців. Тому на цямринні цієї криниці будуть написані трьома мовами – українською, польською та на ідиш - імена і професії простих людей, які тут мешкали, щоб нагадати який це був квартал, хто тут мешкав, а мешкали тут і українці, і поляки. Це буде цікавинка і для екскурсоводів, і для туристів, і для людей, котрі живуть у Львові і не знають, що тут був єврейський квартал, де жили євреї, які пізніше загинули у гетто», - розповіла Лілія Онищенко.

Додамо, замовником робіт з облаштування простору площі Коліївщини виступило управління охорони історичного середовища. Загальна вартість будівельних робіт становить - 3 236 758,00 грн. з яких кошти європейського союзу - 2 289511,80 грн., кошти міського бюджету - 947246,20 грн.

Перед проведення робіт здійснено археологічні дослідження також при проведенні робіт здійснювався археологічний нагляд за роботами.

Підрядна організація – ТОВ «ВЕЛЬТ КАПІТАЛ».

Розробник проєкту – ПП «Рутенія».

візуалізація

фото: Роман Балук