У Львові хочуть облаштувати сад за зразком, як у чеському Брно
- Пресслужба ЛМР
Відкритий сад в центрі міста Брно, що є побратимом Львова, – це великий простір з різними екологічними та освітніми активностями для дітей та дорослих. Там можна орендувати грядки для вирощування овочів чи простір для подій. Також у саду є енергоефективна будівля з зеленим дахом, яку винаймають під офіси чи для проведення конференцій. Такий простір поєднує освітню, культурну та практичну складові. Сад у місті Брно відвідав міський голова Львова місяць тому, під час відрядження.
Сьогодні під час зустрічі міський голова Львова презентував чеським колегам екосистему реабілітації НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN). Такий відкритий сад міг би стати частиною екосистеми НЕЗЛАМНІ та місцем для реабілітації дорослих та дітей, які постраждали від війни. Нині у Львові розглядають можливість облаштування такого саду у просторі Розсадник, що у парку «Залізна Вода».
«На мою думку, це унікальна локація, яка фактично знаходиться у центрі Львова. Якщо туди додати елементи, які є у місті Брно – це стане центром для дітей та батьків, для ветеранів. Ми хочемо зробити такий простір для наших захисників та захисниць, ветеранів, які пройшли війну, членів їх родин, а також для дітей, які зазнали лиха війни. Тож для нас важливо зробити це швидко», – сказав Андрій Садовий.
«Ця територія має величезний потенціал, неймовірна природа і також плюс в тому, що там є необхідна інфраструктура. Є підготовані необхідні умови і добре підгрунтя для реалізації такого проєкту», – зазначив Мирослав Кундрата, стратегічний директор Фундації Партнерство.
За словами керівниці управління екології та природних ресурсів Львівської міської ради, нині напрацьовують ідеї, щодо того, яким може бути відкритий сад у Львові.
«Зараз для нас важливо розвивати реабілітацію, яка є не лише фізичною, а й ментальною. Важливість природньої терапевтичної реабілітації важко переоцінити. Тож створення відкритого саду з різними активностями для сімей допоможе пришвидшити адаптацію та відновлення наших захисників та захисниць.
Також йдеться про відновлення історичних теплиць, які започатковували на цій території учні Рьорінга. Це унікальне місце, довкола якого є багато закладів, які в майбутньому можуть стати стейкхолдерами проєкту. Там поруч має бути відкрита у цьому році музична школа, ведеться реконструкція медичного закладу паліативної медицини, школа для дітей з вадами зору, дитячий еколого-натуралістичний центр, музеї Франка та Грушевського, академія мистецтв, католицький університет, тобто це місце, в якому можна було б також проводити в іншому форматі навчальні і культурні події, розвивати активно садівництво та городництво в межах міського простору. Це новий для Львова формат адаптації озеленених територій для різних потреб соціуму, одна з основних сьогодні – це реабілітація військовослужбовців та їхніх рідних, щоб вони могли спільно в цьому просторі проводити час», – розповіла Галина Микітчак.
Зазначимо, що з 2021 року у парку ГО Плато створила та розвиває простір Розсадник. Громадська організація активно працює над переосмисленням і наповненням соціальними проєктами цього простору, що є надзвичайно важливим для подальшого розвитку саду.
Проєкт відкритого саду стане продовженням співпраці з містом Брно. Нагадаємо, у червні 2024 року чеське місто Брно стало 29 містом-побратимом Львова.