Вперше під час святкувань у Львові Дня міста вручено нагороду Головного Командира УПА – Срібний Хрест Заслуги УПА

Львів святкує 756-річчя. З цієї нагоди у великому сесійному залі Ратуші відбулося урочисте засідання. Участь в урочистостях взяли керівництво міста, представники інтелігенції. Вперше у місті вручено спеціальну нагороду – Срібний Хрест Заслуги УПА.

Під час відзначення 756 річниці міста Львова відбулась унікальна подія – задля того, аби віддати належне справжнім Героям України, які своєю мужністю та відвагою довели любов до рідного краю, відбулась передача нагороди, яка чекала на свого власника довгі 62 роки. Відповідно до «Наказу частина 2/5» Головного Командира УПА від 30 липня 1950 року міський голова Андрій Садовий від імені громади Львова передав нагороду Срібний Хрест Заслуги УПА Вірі Іванівні Філяк-Крокіс (псевдонім – «Реня»).

Під час вручення цієї нагороди хор «Гомін» виконав знакову пісню воїнів УПА – «Зродились ми великої години».

Дуже дякую всім, що я отримала цю нагороду

Віра Філяк-Крокіс.

Як розповідає Тарас Возняк, дослідник-фалерист Віталій Манзуренко знайшов у архівах наказ Командира УПА, де між інших йшлося про те, що на основі рішення УГВР (Української Головної Визвольної Ради) від 25 липня 1950 року Срібним Хрестом Заслуги УПА було нагороджено «Реню».

Під час визвольних змагань, з відомих причин, ця нагорода не могла бути вручена. Тоді, коли йшла підпільна боротьба з сталінським окупаційним режимом, це було вкрай небезпечно – практично неможливо. Нагороджуваному тільки зачитували наказ. Інколи видавали виписку з нього

Тарас Возняк.

Тому, у відповідності з наказом Командира УПА від 30 липня 1950 року, вже 2012 року було виготовлено саму нагороду для того, щоб повернути її пані Вірі Філяк-Крокіс. До виготовлення нагороди приступили місяць тому, сама ж ідея зародилась ще рік тому. Автори-ювеліри копії нагороди – Андрій Олійник та Річард Вільчинський. Викуористано оригінал нагороди, що зберігається в Історичному музеї.

Як розповідає Тарас Возняк, подібні нагороди мають ще 2 жінки, одна з яких мешкає в Америці, інша – в Німеччині. Золотий Хрест Бойової Заслуги має ще Полковник УПА Василь Левкович.

Як розповідає заступник міського голови з гуманітарних питань Василь Косів, копію зроблено відповідно до оригіналу, зі справжнього срібла.

Також виткано червоно-чорну стрічку за історичним взірцем

Василь Косів.

Нагороду виготовили за сприяння директора Львівського історичного музею Богдана Чайковського, редактора Незалежного культурологічного журналу «Ї» Тараса Возняка та міського голови Львова Андрія Садового.

Довідка

Філяк-Крокіс Віра- «Реня» - народилася 29 січня 1924 р. в с. Дички Рогатинського району на Станіславщині в родині селян Івана та Агафії, у яких було троє дітей. Брат Осип (1921 р. н.) загинув у 1946 р. як воїн УПА. Родину в 1946 р. вивозили у Сибір, батька не застали вдома, а мати з етапу зуміла втекти. Вся родина була в підпіллі з дочкою Євгенією (1927 р. н.). Віра від 1942 р. - в Юнацтві ОУН. Навчалась у середній, педагогічній та торгівельній школах у Рогатині. Після короткочасного затримання її гестапівцями перейшла в 1943 р. у підпілля, пройшла вишкіл УЧХ. Була зв’язковою, вела курси УЧХ в Яблунові, була районною УЧХ Рогатинщини. Арештована 20 травня 1947 р у Львові. В тюрмі «на Лонцького» намагалась покінчити з собою - ковтнула отруту і, розбивши шибку, вискочила з вікна. ЇЇ повернули до життя, вижила, отримавши важкі травми. Слідства продовжились в Рогатині Засуджена в Станіславі в листопаді 1947 р. на 10 років таборів. Була на Уралі (Челябінськ, будівництво дамби), від 1948 р - на Колимі (Магадан, Нєлькоба, Вакханка). Звільнилась з табору 13 січня1956 р., повернулась у рідне село Дички до батьків в 1957 р., не мала дозволу на проживання. Одружилась у 1960 р. з Юрієм Крокісом. Проживала в Рогатині, згодом - у Львові. Бере активну участь у громадському житті, є членом Ліги українських жінок.

Для вояків Української Повстанської Армії та цивільних осіб.

Золотий Хрест 1-ої Кляси - має золотий Тризуб на синьому тлі та подвійний позолочений металевий пасок на стрічці.

Золотий Хрест 2-ої Кляси - з позолоченою металю, з подвійним посрібленим металевим паском на стрічці.

Срібний Хрест 1-ої Кляси - з посрібленого металю, з подвійним посрібленим металевим паском на стрічці.

Срібний Хрест 2-ої Кляси - з посрібленого металю, один металевий пасок на стрічці.

Бронзовий Хрест - зроблений з бронзи, один металевий пасок на стрічці.

Виміри хрестів - 27 мм х 19 мм. Стрічки - 30 мм ширини, з двома чорними смужками по боках на червоному тлі.

Усі хрести встановлені наказом Головного Командування У.П.А. 21.1.1944 року та затверджені Українською Головною Визвольною Радою і виготовлені за кордоном, в Західній Європі.