У Львові відкрили нову Комфорт-бібліотеку для дітей на Патона

  • 04.10.2016, 16:48
  • Уляна Шпуляр
В одній з найбільших бібліотек міста - філії №42 Центральної бібліотечної системи для дітей м. Львова, що на вул. Є. Патона, 4/2, запрацював новий комфортний простір «3п: Публічний Простір Підлітка». Це безпечна територія для пізнання сучасного світу, творчого самовираження та активного відпочинку підлітків. Новий підхід під час ремонту та реконструкції бібліотечних приміщень використовуватимуть в місті і надалі.

фото: Олександр Мазуренко

Також міський голова Львова Андрій Садовий від імені громади Львова вручив подяки бібліотекарям, які найбільше і найякісніше працюють. Також вони отримають премію в розмірі місячного окладу.

Бібліотека-філія №42 ЦБС для дітей у Залізничному районі міста відкрилась 1973 року, з 1984 року філія функціонує у  приміщенні на вул. Патона, 4/2. Загальна площа приміщення - 591,6 кв. м. За цей час у бібліотеці періодично проводився поточний ремонт, капітального ремонту не було.

Торік за кошти міського бюджету розпочато ремонт у приміщенні бібліотеки-філії №42 для дітей на вул Патона, приміщення якої були у критичному стані.

фото: Олександр Мазуренко

«Для мене важливим було побачити, як було раніше і як є сьогодні. І те, що діти себе тут почувають комфортно, для мене це великий плюс. Наша мета дуже проста - усі бібліотеки міста Львова повинні бути осередками зустрічей дітей, дорослих, де має бути життя. Мені здається, що тут це вдалося», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

Бібліотека – одна з найбільших у місті, яка працює з дітьми. Вона - центр дитячого читання, організації змістовного дозвілля, інтелектуального та творчого розвитку користувачів-дітей району. Щороку бібліотека обслуговує майже 4 тис. користувачів різних вікових категорій: дітей, їх батьків, молодь, а також пенсіонерів (в рамках проекту «Щасливий вік»). Кількість відвідувань в рік складає понад 27 тис., книговидача – понад 70 тис. книг та періодичних видань. Книжковий фонд бібліотеки на 01.01.2016 р. – 45205 документів.

фото: Олександр Мазуренко

В останні роки колектив активно впроваджує нові види послуг, зокрема: «літературні сніданки» для дошкільнят, які не відвідують дитячий садок; «зроби уроки в бібліотеці»; «бібліотека в кишені», уроки школи медіа грамотності, а також  Літній бібліокіш (тимчасова опіка дітей шкільного віку у робочий час батьків); «Домашній абонемент» (покращення умов доступу до інформації дітям з обмеженими фізичними можливостями).

«Під час форуму видавців у Львові проходив Бібліофорум. в нашому місті були представники бібліотек з усієї України, в тому числі

фото: Олександр Мазуренко
Національної, Парламентської.

Вони, принаймні частина, були тут на етапі, коли на фініші були роботи. Фактично бібліотека вже почала працювати в робочому режимі, але до офіційного відкриття. Всі були в захопленні, ніхто не міг згадати іншої подібної бібліотеки в Україні. Тому що мова йде не про центральну бібліотеку, не про обласну, а мова йде про звичайну бібліотеку, одну із 17 бібліотек, які є локального рівня для мікрорайону. Бібліотеки такого рівня в Україні, наскільки мені відомо, ще нема.

Починали ми з протиаварійного ремонту. В процесі ми зрозуміли, що є перспектива. І ми можемо це розвинути до проекту розвитку. Власне так і сталось. Загальна вартість будівельних робіт, за цей і минулий рік, практично півтора мільйони гривень. Результат ви бачите.

фото: Олександр Мазуренко

Тут, окрім якісного ремонту, зробили своєрідний цікавий функціональний розподіл. Це не є класична бібліотека, де є просто книги для читання. Тут є ІТ зона, спортивна зона, є окремо облаштована кімната малюка для дітей від 2 до 6 років. Тому що у нас реалізується багато програм ЮНЕСКО, у тому числі «Рости і розвивайся», спрямовані на дітей дошкільного віку. Маємо таке сподівання, і сподіваюсь читачі оцінять, що всі ці програми будуть якісно реалізовані», - зазначив Михайло Мороз, в.о. начальника управління культури ЛМР.

У бібліотеці організовано Центр вільного доступу до Інтернету: встановлено комп’ютери та розширено спектр послуг, зокрема, вільний безкоштовний доступ до інформаційних сервісів Інтернету, навчання основам комп'ютерної грамотності, скайп-спілкування, online-реєстрація Українського центру оцінювання  якості освіти для участі в ЗНО; тренування зі складання тестів ЗНО в електронному режимі та інші.

Також реалізуються топ-програма «Росту і розвиваюсь» (проект «Львів  - місто літератури»), мікс-проект «АТ- ідеї», інтерактивний проект «Львів – Вроцлав: паралелі позитиву» та «Україна! Пізнай, щоб поділитися».

Загальний кошторис ремонтних робіт – 1,5 млн грн.

фото: Олександр Мазуренко

Загалом проведено роботи з гідроізоляції будівлі, замінено дах, встановлено енергоощадні вікна, здійснено переобладнання бібліотеки, ремонт інтер’єру, проведено зональний функціональний розподіл тощо.

Оновлення бібліотеки в одному з найбільших мікрорайонів міста відбувалось у 2 етапи.

В березні 2016 року відкрився Публічний Простір Підлітка з власною Спорт-ареною, Коворкінг-студією та ІТ-плацом, що надало кожному можливість активно навчатися, спілкуватися, обмінюватися ідеями та допомагати один одному, залишаючись незалежним і вільним. Завершує цей простір Релакс-закапелок – найкомфортніше місце для усамітнення, роздумів, «тихого читання» та спілкування з найближчими друзями.

фото: Олександр Мазуренко

Завершився ІІ етап, за яким єдиний комплекс простору комфорту в усіх його значеннях – інтелектуальному, творчому, психологічному, соціальному та фізичному – створює Територія інтерактивної взаємодії, умовно поділену на три зони.

Book-локація чекає любителів читання, де відбуватимуться презентації книг, літературні квести, читання-імпровізи та інші події, пов’язані з книгою.

Інтелект-портал створює можливість для інтелектуального розвитку користувачів: пізнавальні студії, інноваційні проекти та соціальне репетиторство – ці послуги надаватимуть, як працівники бібліотеки, так і волонтери, а також громадські організації та об’єднання.

Креатив-форум – своєрідна мікс-територія, яка може бути кінозалом, міні-галереєю та місцем для творчих зустрічей.

«МАЛЮКs» – особлива територія для найменших читачів бібліотеки. Тут відбуватимуться вже традиційні «літературні сніданки» та заходи за програмою «Росту і розвиваюсь» в рамках проекту «Львів – місто літератури».

В Комфорт-бібліотеці для дітей передбачено багато різноманітних «побутових дрібниць» для користувачів – членів місцевої громади, наприклад, «Парковка для візочків» та інші.

фото: Олександр Мазуренко

«Наша задача, яку ми чітко окреслили в програмі «Львів-2020», це – кожна бібліотека міста Львова має бути осередком зустрічі і всі вони мають бути приведені до належного стану, мають бути зроблені якісні реформи і ремонти. Бачте, тут є зона для маленьких, зона для школярів середнього віку, зона для старших. Є книжки, хороша атмосфера. Є бажання приходити сюди і займатись. І так має бути в кожній бібліотеці міста Львова. В цьому році багато робимо, будемо робити в наступному. Бібліотеки, спортивні зали і стадіони, шахмати показали успіх, і у цьому році львівські діти перше місце в Україні мають по ЗНО. Розвиток дитини, як особистості, -  це наша задача у Львові.

Сьогодні є велика конкуренція. Айпади, айфони, телевізор і книжка. Я би дуже хотів, щоб ці умови, які ми сьогодні створюємо, давали наснагу дітям вибирати книжку. Це гімнастика для розуму, це не можна замінити комп’ютером. Ми в сім’ї маємо дуже багато книжок і стимулюємо дітей читати. І я хочу, щоб українці повернули собі першість розумної нації, яка найбільше читає у світі», - додав Андрій Садовий, міський голова Львова.

Відзначимо, подяки від імені громади міста Львова отримали:

Маслова Тетяна Богданівна, завідувач відділу обслуговування учнів 5-9 класів Центральної дитячої бібліотеки ЦБС для дітей м. Львова – за реалізацію бібліотечних проектів «Вектор безпеки», «Відкритий формат», «ІТ-ідея» та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек

Бобир Ольга Євгенівна, завідувач бібліотеки-філії №22 ЦБС для дітей м. Львова – за реалізацію бібліотечного проекту «Неосяжний Франко» та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек

Станіщук Христина Василівна, в.о. завідувача бібліотеки-філії №18 «Сенсотека» ЦБС для дорослих м. Львова – за реалізацію низки проектів в напрямку розвитку дітей із вадами зору та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек

Павук Світлана Борисівна, завідувач бібліотеки-філії № 41  ЦБС для дорослих м. Львова – за вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек.

Довідка

Всього у місті Львові діє 40 муніципальних публічних бібліотек – 17 дитячих та 23 дорослих, які об’єднані у складі двох Централізованих бібліотечних систем – для дітей та дорослих відповідно.

На їхнє функціонування з міського бюджету Львова у 2016 році виділено 18 млн.грн.

Додатково, на капітальні ремонти приміщень бібліотек виділено 4,4 млн.грн.

Загалом цього року на галузь культури міста Львова виділено 33 млн. грн. з бюджету міста. Також місто цього року розпочинає створення ще двох Медіатек – на Сихові та на Рясне-1.

У Львові цього року виділили рекордну суму (700 тис. грн.) на закупівлю книг для поповнення бібліотечних фондів бібліотек-філій міста Львова.