Для мешканців мікрорайону Рясне відкрили сучасну медіатеку - Smart-бібліотеку

  • 22.02.2018, 15:13
  • Марія Лелека
Сучасних, креативних бібліотечних просторів у місті Львові стає більше. Сьогодні для мешканців мікрорайону Рясне на вул. Ковалика, 1 відкрили Smart-бібліотеку. Простір облаштований за усіма сучасними вимогами щодо функціональності – є зони для читання, для ігор та відпочинку. Як повідомили в міському управлінні культури, наступні відкриття – це URBAN-бібліотека на вул. Устияновича, 4, трохи згодом - відкриття Сенсотеки на вул. У. Самчука, 22, та Іннотеки на вул. Городоцькій, 281. Ці об’єкти зараз перебувають в ремонті.

«Ми поставили стандарт для всіх бібліотек міста Львова – вони всі мають бути як медіатеки. Це має бути місце зустрічі, де можна прийти почитати книжку, де можна попрацювати на комп’ютері, провести конференцію, організувати майстер-класи. Це все має бути включене в активне життя міста. В цьому році ще декілька приміщень ми відремонтуємо, але в цілому всі бібліотеки міста Львова мають бути приведені до пуття», - розповів міський голова Львова Андрій Садовий.

«Для нас – це дійсно подія. В мікрорайоні Рясне, де проживає близько 20 тис. людей, в нас є лише бібліотека для дорослих, теж орієнтовно 200 м. кв., яку ми також будемо модернізовувати. Але не було бібліотеки для дітей. Займаючись реалізацією стратегії розвитку культури до 2025 року в рамках децентралізації культури, розвиваємо культурну інфраструктуру у районах.

Маючи таку ідею відкрити медіатеку в новобудові, адже для нас це також новий досвід. В новобудові заселяються сім’ї, сім’ї з дітьми і, власне, організувати не просто процес дозвілля, а неформальної освіти для дітей і можливості особистісного, дитячого  розвитку. І тому ми відкрили таку медіатеку, яка уже сьогодні заповнена дітьми з цього будинку, а також багато дітей із сусідніх шкіл і будинків, і взагалі з усього Рясного ідуть сюди.

Для нас бібліотека – це не просто фондосховище, це є простір з книгами, із спілкуванням, де можна обмінюватися ідеями, здобувати нові знання, поширювати ці знання.

З міського бюджету було виділено 7 млн. 700 тис. грн. Дуже дякуємо підрядникам, тому що це і є забудовники цього будинку», - зазначила Наталія Бунда, директор департаменту розвитку ЛМР.

«Чим унікальна наша розумна бібліотека? Тим, що це є гнучка, динамічна, мобільна платформа, яка може трансформуватися відповідно до потреб наших користувачів. Чим вона розумна? Ми вважаємо, що розумна вона тим, що на такій не дуже великій території є багато функцій, тобто вона надає дуже величезні можливості. В нас можна користуватися графічними планшетами, є зонування певне, потужні комп’ютери із доступом до інтернету, використання інтерактивної дошки, мультимедійних проекторів, плазми для перегляду різних фільмів та мультфільмів. Це є дуже великий подарунок Львівської міської ради для цього району, громади Рясне, й ми дякуємо за це.

Окрема зайнятість є для кожного. Ми акцентуємо, що це дитяча бібліотека, тому що в основному наша література є для дітей та підлітків, проте ми розглядаємо таку тенденцію, що будемо закуповувати в майбутньому й книги для дорослих. Діти будуть зайняті всім, кожен може знайти для себе щось важливе, особливе. В нас є дуже багато настільних ігор, ми можемо також надавати місце для проведення різних тренінгів, семінарів завдяки інтерактивний дошці та проектору. Ми готові до прийому різних гостей, людей відомих, письменників. Не менш важливо, що ми є також доступні для маломобільного населення, тому що перший поверх у нас облаштований для них.

У нас будуть завжди майстер-класи, які відбуватимуться у різних зонах, тому що бібліотека трансформується завдяки модульним меблям.

На базі нашої бібліотека буде діяти багато проектів та гуртків, будуть креатив-майстерні, також для найменших є затишний куточок, де будуть проводитися комплексні заняття для дошкільнят. До цього всього ми плануємо це проводити й англійською мовою. На базі нашої бібліотеки будуть різні мовні школи. Це вже починаючи з літа мовні школи – англійської, польської та німецької.

Також урбан-проект, який буде дозволяти зберігати екологічну культуру нашого міста і цього мікрорайону зокрема. Це все безкоштовно, тому що ми є державна установа», - розповіла Оксана Микитин, в. о. завідувача SMART-бібліотеки.

Відкриття дитячої бібліотеки в Рясне – масштабна подія для цілого мікрорайону, що відбувається в напрямку реалізації стратегії децентралізації культури міста Львова.  Приміщення для Smart-бібліотеки разом з меблями та обладнанням (комп’ютери, копіювальна техніка, плазмовий телевізор, графічний планшет, електронні книжки, сенсорна дошка) було придбано у грудні торік за 7,7 млн грн.

«Тепер бібліотека технічно обладнана для проведення смарт-навчання та має усі можливості для креативного проведення часу молоді та організації дитячого дозвілля.  Бібліотека пропонує такі напрямки діяльності: нові й найцікавіші книги, клуб настільних ігор, англійська для молоді та комплексні заняття англійською мовою для дошкільнят, комп’ютерна грамотність, кінопокази та скайп-конференції. Вже заплановані арт-проект «Автограф» та урбан-проект «Простір», - розповідає Наталія Бунда, директор департаменту розвитку ЛМР.

Відкриття smart-бібліотеки відбулось у четвер, 22 лютого. Під час відкриття була представлена спеціальна цифрова виставка сканованих об’єктів та скульптур доповненої реальності від Pixelated Realities, привезена з Одеси, яка буде тривати протягом тижня. Діти можуть «поспілкуватись» з віртуальним королем Данилом Галицьким а також побачити оцифровані споруди.

В день відкриття заплановано багато цікавих заходів. Окрім презентації самої smart-бібліотеки, буде навчання з користування інтерактивною дошкою, конкурс талантів «Х-фактор», кіноперегляд «Доторкнись та побач» із Анною Матійченко (у рамках проекту рівності «Бібліотека для всіх: інклюзія в дії»), та ігрова майстерка «Творчий дотик» (з використанням графічних планшетів).

Як повідомили в управлінні культури ЛМР, на сьогодні це шоста бібліотека сучасного типу медіатеки – вул. Мулярська, 2а, Симоненка, 10, Мишуги, 3,  Патона, 4/2,  Окружна, 29. Загалом у Львові є 40 бібліотек, з них: 23 – дорослі, 17 – дитячих.

З бюджету розвитку на галузь культури загалом на 2018 рік передбачено 35,5 млн грн. По бібліотеках зокрема: закупівля книг – 760 тис грн, комп’ютери та меблі – 500 тис грн, періодика – 100 тис грн, на бібліотеки на ремонти – 8 млн 610 тис грн.

відео: Андрій Андрух