ОУМ «Спадщина» відзначає 30-річчя

  • 31.03.2018, 18:33
  • Христина Процак
Сьогодні у Львівському обласному театрі ляльок відбулись урочисті заходи з нагоди 30-річчя від дати заснування організації української молоді «Спадщина». Учасників заходу привітав міський голова Львова Андрій Садовий, який від імені громади міста вручив колективу диплом та зазначив, що місто цього року на діяльність організації додатково скерує 50 тис грн.

«Львів – це найбільше україномовне місто світу. Тому якщо «Спадщина» мала десь народитись, то вона могла народитись тільки у Львові. Якщо Київ – це серце України, то Львів – це душа. Ця душа деколи страждає, але сьогодні ми тішимось, що ми всі разом маємо таких славний ювілей. В українських реаліях 30 років – це певний рубікон. Хочу побажати вам такої ж твердості, яку ви маєте, щоб ви вражали цікавими заходами, цікавими подіями. Прийнято завжди щось дарувати. Думаю, що в цьому році ви багато що зробите, а такий невеликий внесок додатково до того, що місто допомагає, - це 50 тис грн. Ще для вашої організації від громади міста Львова – диплом. «Спадщина» - це найбільш крута, серйозна та тверда організація», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

Довідка

Ідея створення організації виникла у серпні 1987 року у чотирьох студентів медучилища: Тараса Родцевича, Богдана Малєрика, Тараса Говзана та Ярослава Кашуби. Згодом до них приєднались Андрій Клімашевський, Андрій Холодян, Василь Бурий і Микола Кацал, Андрій Парубій. Готуючись до можливого силового протистояння з радянською владою, вони потайки займались активним збором інформації, читали книги про УПА, вивчали заборонені сторінки історії України.

Перші установчі збори щодо створення підпільної молодіжної організації, яка б боролася за визволення України, відбулися на квартирі в Миколи Кацала 28 березня 1988 року. У травні того ж року у містечку Комарно на могилі героїв УСС і УПА побратими прийняли урочисту присягу на вірність Україні та національній ідеї.

Першим програмним документом організації став „Декалог українських Націоналістів”, переданий їм колишнім бійцем УПА Михайлом Вітром. Гербом ОУМ «Спадщина» обрали стилізовану традиційну українську восьмикутну зірку, в центрі якої розміщений тризуб. Зірка, - символ традицій і тяглості поколінь, а тризуб — відданість українській ідеї. 

У 1989-1990 році самотужки видавали газету „Спадщина”. У Львові виготовляли макет, який літаком відвозили у Прибалтику, де він роздруковувався, і готові матеріали таємно переправляли назад до Львова.

1 січня 1990 року на честь уродин Степана Бандери спадщанці вперше підняли червоно-чорний прапор над Високим замком. У березні 1990 „Спадщина” провела шевченківський вечір, після якого відбулося масове покладання квітів на пр. Свободи, де нині височіє пам’ятник Кобзареві.

29 березня 1990 року  В. Боднар  поклав музику  на слова А.Парубія  і так з’явився гімн організації — «В спадок залишили нам батьки наші славні». 

У серпні 1990 р. було проведено перший наметовий табір біля села Сопіт, на місці куреня УПА „Бойків”. У січні 1991 року „Спадщина” відновила відзначення бою під Крутами. Вулицями міста урочистою ходою зі смолоскипами пройшли 300 членів організації.   

У лютому-березні 1992 року був проведений перший набір юнацтва віком 13-14 років по школах Львова.

„Спадщина” зробила вагомий внесок у популяризацію та поширення українського рукопашу „Гопак”. Перші змагання з бойового гопаку відбулися вже у 1994 р. У 1995 р. „Спадщина” долучилася до створення Товариства сприяння Збройним силам та військово-морському флоту України „Патріот України”.

З 1999 року налагодили співпрацю з національно-орієнтованими молодіжними організаціями в Європі. Відтак було проведено спільні табори в Франції та Україні. У січні 2001 року відбулась поїздка вертепних груп центральною Україною. У 2003 р. ОУМ „Спадщина” започаткувала конкурс вертепів між молодіжними організаціями Львова.

В 2006 р. спільно із Державним історико-культурним заповідником "Тустань" «Спадщина « допомогла організувати фестиваль української середньовічної культури "Ту Стань!", який зараз є щорічним.

У 2008 році, під час святкування 20-ої річниці з часу створення «Спадщини», було презентовано однострій, який і зараз залишається  зовнішньою ознакою приналежності до організації. Спадщанці носять однострій на офіційних заходах, таборових шикуваннях тощо.

Серед діяльності організації традиційними залишились відвідування маршів та мітингів, зокрема кожного року юнацтво та провід беруть участь у марші до Дня Героїв.

Спадщанці показали активну громадянську позицію на Революції гідності у 2013 році, зокрема, вони одними з перших стали учасниками мітингу 24 листопада. Безпосередньо під час зимових події на Майдані члени «Спадщини» брали участь в координації та створені загонів Самооборони не лише в Києві, а й у Львові; займалися пошуком та забезпеченням протестувальників необхідними речами , проводили агітаційні роботу.  

Зараз організація активно підтримує військових в зоні АТО, а деякі спадщанці стали учасниками бойових дій на Сході України.  За роки свого існування ОУМ „Спадщина” модернізувала свою діяльність, успішно відповідаючи на виклики часу.