У Львові урочисто відкрили готельний номер Василя Вишиваного, з нагоди 125-річчя від його дня народження
- Соломія Григор'єва

Під час відкриття номеру Василя Вишиваного відбулося урочисте перерізання стрічки та церемонія спецпогашення маркованого конверта, присвяченого 125-річчю від дня народження В. Вишиваного.
«Це дуже значима подія для міста Львова, особливо зараз, коли ми, українці, себе шукаємо в цьому світі, щоб збудувати успішну країну. А щоб збудувати Україну, потрібно добре знати свою історію. Я хочу подякувати власнику готелю, який пішов на безпрецедентний крок для прослави імені людини, що дуже багато зробила для українців на Галичині. Також хочу подякувати Віктору Кудіну та його дружині, які долучились до дизайну цього номеру. Дякую Ларисі Івшині, яка завжди підтримує думкою, словом, книжками і своєю газетою. Та дякую всім, хто тут є: представникам Укрпошти, діячам культури і мистецтва, відомим історикам, нашій бібліотеці ім. В. Стефаника. Місто отримало новий простір, де можна буде проводити тематичні зустрічі, запрошувати відомих гостей», — сказав Андрій Садовий, міський голова Львова.
Опісля мер Львова вручив директору «Bankhotel» пам’ятну монету із зображенням Любомира Гузара.
Довідка
Вільгельм Франц фон Габсбурґ-Лотаринзький (Василь Вишиваний) (10 лютого 1895, Пула, Австрійське Примор'я, Австро-Угорщина — 18 серпня 1948, Київ, Українська РСР, СРСР) — український військовий діяч, політик, дипломат, поет, австрійський архікнязь (ерцгерцог) династії Габсбурґів, полковник Легіону Українських Січових Стрільців. Вільгельма Габсбурґа знали в Україні як Василя Вишиваного, під ім'ям, яке йому дали українські вояки під час Першої Світової Війни. Його вважали одним з неофіційних претендентів на український трон у разі утворення монархічного ладу. Хоча він сам офіційно ніколи не проголошував свої наміри бути українським монархом і навіть не мав до цього можливостей, Василь прославився своїми військовими та дипломатичними здібностями, поезією і любов'ю до України.
26 серпня 1947 Вільгельма Габсбурґа разом з Новосадом було заарештовано радянською секретною службою СМЕРШ і перепроваджено до Карлсбадської тюрми, де велося попереднє слідство. Йому інкримінували шпигунську діяльність із західними державами, союзниками СРСР по антигітлерівській коаліції, та звинувачували в зв'язках з ОУН.
Помер 18 серпня 1948 у тюремній лікарні, як вказано у свідоцтві — від двостороннього туберкульозу.
У часи перебудови і переоцінки діяльності Сталіна та його секретних служб справа Габсбурґа-Вишиваного знов була переглянута комісією з реабілітації незаконно засуджених в СРСР. 16 січня 1989 його посмертно реабілітовано.
Відтоді розсекречено багато документів у справі Габсбурґа-Вишиваного. Наразі в українському суспільстві йде переоцінка його діяльності і внеску в історію України. Зокрема, деякі пропонують назвати його ім'ям одну з вулиць Києва, де цей патріот України закінчив своє життя.
Протягом десятиліть особа архікнязя Габсбурґа або замовчувалася, або висвітлювалася винятково в негативному світлі. У радянській історіографії Вільгельм Габсбурґ розглядався як ставленик іноземних буржуазних сил, які нібито хотіли за його участю поневолити Україну. Приблизно такий, спрощений погляд на особу Габсбурґа-Вишиваного зберігся і в російській історіографії, де йому відводиться роль маріонетки в руках австрійських політиків. До останнього часу дослідження спадщини Габсбурґа-Вишиваного не велося і в Україні, і його постать та внесок обростали міфами і вигадками. Останнім часом, з розсекреченням радянських архівів, почалася переоцінка діяльності Вишиваного і зростання неупередженості відношення до його внеску в історію України.
відео Андрій Андрух