Фестиваль LvivMozArt, наукове товариство Mozartiana Galicia та Міжнародна фундація Моцартеум ініціювали встановлення у Львові пам’ятника Францу Ксаверу Моцарту

  • 29.04.2021, 17:02
  • 1569
  • Пресслужба ЛМР
У 2021 році в рамках 5-ого ювілейного фестивалю LvivMozArt відзначається 230-річчя з народження патрона фестивалю Франца Ксавера Моцарта. Для вшанування композитора заплановано низку проєктів, що мають привернути увагу всього світу до історії сина Моцарта у Галичині. Відтак, Міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt разом з Міжнародною фундацією Моцартеум у Зальцбурзі (Австрія) та науковим товариством Mozartiana Galicia ініціювали встановлення у Львові першого у Україні пам’ятника Францу Ксаверу Моцарту. Відповідне рішення сьогодні погодили на засіданні виконавчого комітету ЛМР. Проект представила відома диригентка Оксана Линів.

фото: Олександр Мазуренко
фото: Олександр Мазуренко

«230 років в цьому році ми святкуємо, як Франц Ксавер Моцарт народився. Це син Моцарта, який 30 років прожив у Львові. Це місточок, який єднає Львів зі світовою культурою. На світовій музичній карті з`являється Львів, як така зірка. Подвійно приємно, що Оксана Линів, яка сьогодні є зіркою європейської школи диригування, за яку боряться концертні зали, є лідером цього процесу. Сам проект, який був представлений на виконавчому комітеті, є дуже сміливим. Переконаний, що багато шанувальників Моцарта будуть спеціально приїжджати до Львова, щоб побачити цей пам`ятник, постояти біля нього, випити кави. Взагалі, це вибудовується такий музичний простір, бо є вул. Ліста, готель «Шопен», наша філармонія, вул. Чайковського – це простір, який отримає осередок. Родина Моцартів зробила чи не найбільше, бо і Леопольд Моцарт, і батько Моцарт, і син Моцарта – для Львова це велика честь. Місто вже буде облаштовувати весь цей простір спільно з бізнесом, благодійниками», – прокоментував мер Львова Андрій Садовий.

У ювілейний рік Франца Ксавера Моцарта Львів поряд з культурними столицями, такими як Відень, Зальцбург, Прага, Лондон, Сівілья, Берлін, Брно, Гавана, отримає пам'ятник Моцарту як позачасовий символ значення культури та особливо класичної музики, що назавжди змінить обличчя міста в міжнародному сприйнятті та повноцінно перетворить місто на важливий пункт на карті династії Моцартів.

Особливим акцентом проєкту є залучення до співпраці інтернаціонально відомого австрійського скульптора Себастьяна Швайкерта. Митець народився у 1966 році у Німеччині, навчався в мистецьких академіях Берліна, Відня та Бремена. Його роботи регулярно беруть участь в міжнародних виставках та конкурсах. Скульптор викладає у Віденській академії мистецтв та має власні ательє у Відні та Зальцбурзі.

фото: Олександр Мазуренко

Створена модель пам’ятника показує сина Моцарта у символічному диригентському русі, з перебільшеною старовинною бароковою перукою, яка символізує його зв’язок з легендарним батьком, відповідальність перед славою якого він все життя відчував, а також з його дідом Леопольдом, основоположником музичної династії Моцартів. Під перукою чітко проглядається портрет Франца Ксавера Моцарта в типовому образі композитора доби романтизму, що символізує зміну мистецьких епох. Легка танцювальна поза та театральний диригентський жест означають зв’язок Моцарта-молодшого зі Львовом, коли він декілька років поспіль він був капельмейстером, а пізніше – головним диригентом Цісарсько-королівського привілейованого міського театру, а також диригентом та засновником відомого у Львові Товариства Св. Цецилії.

Встановлення сучасної скульптури у Львові у співпраці з австрійським митцем стане першим унікальним подібним проєктом в Україні.

фото: Олександр Мазуренко

«Це буде третя в світі сучасна скульптура, присвячена Моцарту. Це дуже гарний імідж для Львова, адже наше місто йде не консервативним шляхом історичного зображення композитора, а обирає новий, сучасний мистецький напрямок. Також це буде перша мистецька сучасна скульптура в Україні. Цей прецедент буде прикладом своєї культурної спадщини для інших міст нашої країни. Ми – сучасні люди, відкриваємо сучасні музеї, мистецькі галереї, центр «Молодвіж». Цей пам’ятник також лягає в цю сучасну тенденцію. Думаю, що ця площа стане ще однією гарною туристичною і мистецькою локацією Львова», – сказала Оксана Линів, директорка фестивалю LvivMozArt.

Обрана площа для встановлення скульптури, площа Маланюка, вдало відповідає концепції проєкту як своїм історично-географічним розташуванням, так і тісною дотичністю до музичної культури міста. Мета – перетворити площу на мистецький осередок, де поряд з пам’ятником Моцарта можна буде проводити опен-ейр події, камерні концерти, мистецькі заходи для дітей, театральні перформанси, події фестивалю LvivMozArt та інше. Незамінним атрибутом цього простору стане встановлення вуличного фортепіано, яке буде запрошувати до музикування львів’ян та гостей міста, створюючи особливий настрій площі. Нова оригінальна скульптура повинна стати популярним місцем серед туристів та, особливо, молоді.

Запланована дата відкриття пам’ятника – 26 серпня 2021 року, до відкриття фестивалю LvivMozArt 2021. Львівський композитор, Богдан Сегін, пише кантату спеціально до цієї події.

відео: Андрій Андрух