У Львові встановлять скульптуру Ярослава Мотики, яку створюють ветерани та митці (відео)

  • 25.09.2024, 13:44
  • 584
  • Пресслужба ЛМР
У Львові ветерани війни разом з відомими скульпторами ліпитимуть скульптуру «Викрадення Європи» відомого львівського митця Ярослава Мотики. Коли скульптура буде готова, її поставлять у Стрийському парку.

фото Романа Балука для Львівської міської ради

Ярослав Мотика багато років мріяв поставити у Стрийському парку ще одна свою роботу з міфічною тематикою «Викрадення Європи» (окрім скульптури русинки «Лілея», яка стоїть посеред озера з лебедями). Митець довго працював над ескізом роботи, вдосконалював його. Минулого року він створив маленьку скульптуру, яка є прототипом великої і вже почав її виготовляти. Створювати скульптуру Мотиці допомагають ще двоє львівських скульпторів – Володимир Семків і Денис Шиманський. А також до процесу залучені військові, які проходять реабілітацію у центрі UNBROKEN (НЕЗЛАМНІ) в межах програми UNBROKEN Art.  

фото Романа Балука для Львівської міської ради

«Це велика робота. Моїх сил вже трошки замало, тому попросив колег-скульпторів допомагати її ліпити і ми разом творимо ту скульптуру, яка стоятиме у Стрийському парку. Але це буде не просто скульптура, а фонтан! З пащі бика буде литися вода, яка буде стікати по скульптурі, таким чином вона буде виблискувати різними переливами», – каже Ярослав Мотика.

Викрадення Європи – це міфологічна історія. У грецькій міфології Європа була фінікійською принцесою, дочкою фінікійського царя, яку бог грому Зевс, перетворившись на бика із золотими рогами, викрав і вивіз на острів Крит. Цей міф став улюбленим сюжетом багатьох митців, і Ярослав Мотика не став винятком. Львівський митець вклав у цей сюжет свій символізм. В його творі бик уособлює чоловічу силу, а дівчина, відповідно, – жіночу. Поєднання тих двох сил, чоловічого і жіночого начала, створює життя - продовження людського роду.  

Спочатку Ярослав Мотика зробив декілька маленьких версій скульптури, з яких було обрано одну - основу для великого об'єкту. Скульптори Володимир Семків і Денис Шиманський зварили металевий каркас, зробили базу з пінопласту і зараз ця конструкція оббивається глиною. Потім з цієї скульптури зроблять гіпсову основу, з якої будуть виливати вже кінцевий бетонний мистецький твір, який і стоятиме у парку. 

Вчора скульптуру допомагали ліпити 6 пацієнтів реабілітаційного центру UNBROKEN. Серед них – Олексій, який втратив ногу внаслідок військових дій.

фото Романа Балука для Львівської міської ради

«Мені було цікаво спробувати ліплення, бо це щось нове. Ніколи раніше не бачив, як створюються скульптури, було цікаво побачити, спробувати себе у ролі митця, хоч я й максимально не творча людина. На цьому етапі це досить брудна робота, все довкола в глині, але військові бруду не бояться», – ділиться враження ветеран.

Важливо, що ліплення – це не лише гарне проведення часу, а й арттерапія для людей, які пройшли через жахи війни. Психологиня та арттерапевтка реабілітаційного центру UNBROKEN Міра Бодаковська залучає ветеранів війни до різних мистецьких практик, які допомагають їм зцілитись і пропрацювати травму.  

«Травма не має слів. Нам дуже важко висловити пережитий досвід словами. В таких випадках на допомогу приходить мистецтво. За допомогою творчості під час творення чогось ми можемо виразити свої переживання, свій досвід і трансформувати їх.

Глинотерапія – це дуже глибинний і сильний метод реабілітації військових. Це про тактильність, яка заземляє і знижує тривожність; про дрібну моторику, яка через нейропластичність допомагає мозку після контузій; про проживання складних емоцій, бо глину легко контролювати, а це трансформується у контролювання власного емоційного стану; про медитативний процес і про спільноту, яка разом щось творить, бо травма дуже потребує співучасті», – пояснила Міра Бодаковська.

Спільне творення паркової скульптури є першим великим проєктом UNBROKEN Art, результати якого за кілька місяців зможе побачити кожен мешканець і гість Львова у Стрийському парку.

«UNBROKEN Art – важлива частина екосистеми UNBROKEN (НЕЗЛАМНІ). Це комплекс різних програм та творчих практик, який допомагає постраждалим від війни через мистецтво. Одним з перших великих проєктів UNBROKEN Art є ліплення паркової скульптури «Викрадення Європи» разом із ветеранами війни. Ця скульптура матиме подвійне значення – робота одного з найкрутіших сучасних скульпторів та синергія митців з військовими під час війни.

Це перший такий досвід для нас, тому нам дуже важливі взаємодія і зворотній зв'язок ветеранів: чи їм цікаво, що вони відчували, чи допомогла робота з глиною відпустити думки, переживання і побути в процесі, поринути в гарні емоції», – розповіла Наталія Бунда, уповноважена Львівської міської ради з питань культури.

Біографічна довідка 

Ярослав Миколайович Мотика – легендарний український скульптор, лауреат державної премії імені Тараса Шевченка 1972 року. Автор численних монументальних скульптур, камерної пластики, віршів та графіки. Учасник виставок в Україні й за кордоном. 

Відомі його пам'ятники, тесані з каменю – полковнику Євгену Коновальцю у місті Жовква на Львівщині, пам'ятник Маркіяну Шашкевичу в селі Нестаничі Радехівського району. Мадонна з дитиною, Ісус Христос - мислитель, портрет художника Шатківського, Покрова Божої Матері – ці роботи зберігаються в Музеї сучасного мистецтва в Києві та приватних колекціях в Україні й за кордоном. 

Працює і в галузі меморіальної скульптури. Його твори увічнюють пам'ять про відомих діячів культури на Личаківському та Байковому цвинтарях Львова та Києва.

Окрім монументальних робіт, створює галерею портретів відомих українців: погруддя Тараса Шевченка, Івана Франка, Михайла Грушевського, Григорія Сковороди, Ліни Костенко, Івана Марчука, Бориса Возницького та інших.

відео Максима Гнипа для Львівської міської ради

фото Романа Балука для Львівської міської ради