Проекту коригування генерального плану м. Львова присуджено державну премію

  • 20.09.2012, 11:15
Проект коригування генерального плану Львова визнано одним з найкращих в галузі архітектури 2012 року. Зокрема, Комітет із Державної премії України відзначив 3 проекти, серед яких генплан Львова.

Просторовий розвиток міста неможливий без розробки містобудівної документації, до якої належать генплан міста, зонування та детальні плани територій. Простір міста заповнюється спорудами відповідно до плану.

Потреба коригування виникла через припинення роботи багатьох підприємств та військових частин на початку 90-х років. Тоді з’явилася велика кількість територій, які вимагали нового функціонального призначення.

Андрій Павлів, директор департаменту містобудування ЛМР

Генплан Львова має свої особливості.

Вперше в Україні розроблено ландшафтну карту, що є підосновою для формування майбутнього просторового розвитку міста таким чином, щоб зберегти зелені насадження, водойми, джерела та не зашкодити екологічній ситуації міста. Також було вперше введено поняття «історичного ареалу», до якого в основному увійшла територія, збудована до 1939 року. Крім того, дуже вдалими є детальні плани під будівництво інфраструктурних об’єктів до ЄВРО 2012 – стадіону, аеропорту.

Андрій Павлів, директор департаменту містобудування ЛМР

Як додав Андрій Павлів, у генплані запроваджено нове поняття «Великий Львів», що передбачає розробку містобудівних документів міста та прилеглих територій в комплексі. Коригування генплану Львова розробив Державний інститут проектування міст «Містопроект».

«При розробці генплану Львова ми врахували особливості міста через велику кількість історичних пам’яток та специфіку функціонування в таких умовах. Велика увага приділена розбудові вуличної мережі та системи стоянок.  Генплан спрямований на те, щоб змістити активну сферу обслуговування від центру міста, створивши підцентри та зручні умови транспортного сполучення. Це зменшить навантаження на історичну частину міста, що є важливим туристичним ресурсом.

Генеральний план міста визначає перспективи його розвитку. Це збалансований документ. До прикладу, він показує, де в майбутньому можна зводити будинки, а де дороги.

У цьому документі Львів розглянуто з системою населених пунктів навколо. Всі вони в комплексі мають розвиватись взаємоузгоджено.

Віталій Дубина, архітектурно-планувальної майстерні №2 ДП ДІПМ «Містопроект»

Зазначимо, Комітет із Державної премії України в галузі архітектури у 2012 році відзначив 3 проекти: «Коригування генерального плану м. Львова», «Архітектура виробничого корпусу компанії «Конті» в місті Донецьку», реконструкція та реставрація готелю «Красная-Бристоль» по вул. Пушкінська, 15 в місті Одесі». Загалом у конкурсі брали участь 19 проектів.

Нагадаємо, на замовлення управління архітектури ЛМР Державним підприємством Державний інститут проектування міст «Містопроект» виконано комплексний проект «Коригування генерального плану м. Львова». Проект розпочато у 2006 та виготовлено у 2008 році. Після проходження експертизи, документ погоджено у 2010 році.

Довідка

Проект «Коригування генерального плану м. Львова»  розроблено у дві стадії: І стадія – Концепція розвитку м. Львова, затверджена як основа для подальшого коригування генерального плану (розроблення ІІ стадії) ухвалою Львівської міської ради №2146 від 31.03.2005 р. ІІ стадія – Генеральний план.

Наступним етапом після затвердження генерального плану стало  розроблення детальних планів територій, містобудівних обґрунтувань для вирішення питань забудови ділянок, визначення регламентів по всіх питаннях містобудівної діяльності в межах міста; спеціальні проекти та програми розвитку економічної діяльності, охорони навколишнього середовища, здоров’я населення, пам’яток історії та культури.

Містобудівна документація «ІІ стадія – Генеральний план» розглянута міськими службами, управліннями міської ради, архітектурно-містобудівною радою Мінрегіонбуду України (рішення №32 від 12.11.2009 р.), пройшла в установленому законодавством порядку державну експертизу (позитивний висновок ДП «Укрдержбудекспертиза» №00-00066-10 від 26.05.2010 р.), громадське обговорення у період з 30.05 по 30.08.2010 р. і громадське слухання. В результаті громадських слухань було виділено ряд проблемних питань, які були розглянуті і урегульовані погоджувальною комісією, створеною під час громадських слухань (протокол засідання погоджувальної комісії від 07.09.2010 р.). По додаткових спірних питаннях, які були подані на розгляд після громадських слухань, ДІПМ «Містопроект» надані вичерпні відповіді.

Генеральний план є основним планувальним документом, який встановлює, в інтересах населення та з врахуванням державних завдань, напрямки і межі територіального розвитку м. Львова, визначає умови і принципи комплексного містобудівного освоєння прилеглих до міста земель в межах приміських сільрад, функціональне призначення і будівельне зонування територій в межах міста, містить принципові рішення щодо розміщення об’єктів загальноміського значення, організації магістральної вуличної мережі, вуличного руху транспорту і пішоходів, інженерного обладнання, інженерної підготовки та благоустрою, охорони природи та історико-культурної спадщини, першочергових заходів розвитку міста та підготовки до чемпіонату Європи з футболу «Євро-2012».