У будинку на вул. Дорошенка, 15 відреставрують 7 унікальних балконів

У Львові триває реставрація балконів головних фасадів будинків в історичній частині міста. Зокрема на замовлення управління охорони історичного середовища триває капітальний ремонт балконів будинку на вул. Дорошенка, 15. У цьому будинку буде проведено реставрацію 7 балконів.

Ремонтно-реставраційні роботи балконів на вул. Дорошенка, 15 розпочалися минулого року. Роботи на об'єкті здійснює ПП «Оберіг Груп». Фінансування робіт здійснюється з міського бюджету та програми «Муніципальний розвиток і оновлення історичної частини Львова» GIZ. З міського бюджету на ці роботи виділено 312 тис. грн.

«Будинок на вул. Дорошенка, 15 - один з кращих взірців сецесії у Львові. Він збудований 1907-1909 роках за проектом Тадеуша Обмінського, одного з найкращих архітекторів сецесії у нашому місті. Будинок має дуже гарне оздоблення, зокрема металеве. Балкони, які є на будинку, а їх є 7, всі різні, кожен має інакшу огорожу.

Балкони давно не ремонтувалися і потребували реставрації. Оскільки це житловий будинок, в ньому живуть мешканці, які також не мають коштів на реставрацію балконів. Тому, ми вирішили його відреставрувати спільно з GIZ, поки лише в частині балконів. Тобто, ці роботи фінансуємо з міського бюджету, з коштів GIZ, і кожен мешканець зі свого балкону має доплатити по 500 грн.

Роботи були початі ще минулого року. Взимку не виконувалися, бо це зовнішні роботи і їх не можна було робити в зимовий період. Зараз роботи відновили», - розповіла Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища ЛМР.

За словами Анне-Марі Роте, експерта проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» GIZ, з 2012 року у Львові діє програма співфінансування реставрації балконів міста спільно з GIZ.

«З 2012 року діє програма співфінансування реставрації балконів міста спільно з GIZ. З цього часу ми вже від реставрували кілька гарних об’єктів. Наше завдання полягало в тому, щоб фірмам-виконавцям робіт, розповісти про сучасні технології в реставрації та познайомити з досвідом Німеччини.

Коли ми починали реставрацію у 2012 році, ми не думали, що львівські фірми справляються з таким поважним об’єктом як Дорошенка, 15. Лише тепер ми до нього приступили, бо фірми вже мають великий довід, від реставрували багато балконів», - розповіла Анне-Марі Роте, експерт GIZ.

Керівник підрядної організації ПП «Оберіг», Віктор Проданчук, назвав будинок на вул. Дорошенка, 15 унікальним як за кількістю балконів, так за стилем побудови.

«Більше півроку ми працюємо над цим об’єктом. Це дуже унікальний будинок. Тут є 7 балконів. Для нас це вперше реставрувати таку кількість балконів на одному будинку. Центральний балкон в будинку є металевим і півкруглим, дах скляний. Балконів такого типу у Львові обмаль. Такий дашок є на будинку біля Оперного театру. Зараз будемо брати його в роботу. Три балкони вже закінчуємо. Усі роботи плануємо завершити у вересні.

Спільно з GIZ ми визначаємо матеріали, покриття, традиції виконання робіт, щоб автентично відтворити балкон.

Я дуже вдячний німецькому товариству GIZ. Вони багато нас навчили. До Львова приїздили одні з кращих фахівців по металу, по каменю, по розписах. Вони проводили майстер-класи, вчили нових технік, коригували наших фахівців.

Львів’яни мають бути їм вдячні, адже більше 100 пам’яток спільно з ними вдалося відреставрувати», - розповів Віктор Проданчук, представник підрядної організації ПП «Оберіг Груп»

Роботи із реставрації балконів також тривають на перехідних об’єктах з 2016 р. на вул. Рутковича, 6 (4), вул. Торгова, 11 (1), вул. Рутковича, 12 (2), вул. Князя Романа, 4 (2), вул. Вірменська, 13 (1).

Нагадаємо, у 2016 році було проведено реставрацію 33 балконів та розпочато реставрацію 17 балконів, на суму 1 млн. 844 тис. 096 грн. Це об’єкти за адресами на вул. Дорошенка, 29 (4), вул. Курбаса, 8 (1), вул. Соборна, 7 (6), вул. Пекарська, 40 (1), вул. Франка, 55 (4), вул. Мартовича, 7 (4), вул. Рутковича, 10 (2), вул. Шолом-Алейхема, 9 (2) , вул. Короленка, 17 (2) , вул. Паркова, 4 (2), вул. Герцена, 4 (4), вул. Дорошенка, 35 (1), вул. Рутковича, 4 (4).

Також у 2016 році розроблено документацію на реставрацію 47 балконів. (Вартість ПКД 259 тис. 074 грн.). Це об’єкти за адресами: вул. Рутковича, 6 (4), вул. Городоцька, 61 (4), вул. І.Франка, 90 (5), вул. Листопадового Чину, 10 (2), вул. Генерала Чупринки, 4 (4), вул. Зелена, 6 (вул. Шота Руставелі,2) (12), вул. К.Левицького, 16 (6), вул. Менделєєва, 5 (4), вул. Павлова, 1 (2), вул. Павлова, 2 (2), вул. Генерала Чупринки, 52 (2).

Відновлення балконів здійснюється на замовлення управління охорони історичного середовища Львівської міської ради у рамках спільного українсько-німецького проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» Львівської міської ради та Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ.