У Львові на Личаківському військовому цвинтарі завершили перший етап ексгумації: знайшли останки 653 людей (відео)

  • 10.08.2023, 16:35
  • Пресслужба ЛМР
На Личаківському військовому цвинтарі (вище місця поховань новітніх захисників України) завершили перший етап ексгумації давніх поховань. Фахівці Меморіально-пошукового центру «Доля» працювали тут з березня, чотири місяці. Загалом знайшли останки 653 людей. З них 26 – періоду Першої світової війни, частина – Другої світової війни та найбільше – повоєнного періоду. Останки перепоховають. А пошуківці невдовзі перейдуть до дослідження та ексгумації поховань на центральній алеї цвинтаря. Про це розповіли сьогодні, 10 серпня, під час брифінгу.

фото: Андрій Андрух

Нагадаємо, на території, де проводять ексгумацію, було кладовище часів Першої світової війни. Тут були поховані військовослужбовці різних армій, що брали участь у бойових діях того часу на наших теренах (армії австро-угорської монархії, німецької кайзерівської армії, турецької армії, російської імператорської армії). Окрім цього, радянська влада проводила своє, «додаткове» поховання, коли прийшла до Львова.

За словами керівника Меморіально-пошукового центру «Доля» Святослава Шеремети, поховання йшли рядами і були на різній глибині – від 40 см до 2-х і більше метрів від рівня поверхні. Як з’ясувалось, більшість з них – повоєнного періоду. Прізвища кількох людей, які були тут поховані, вдалось встановити за знайденими надгробками чи таблицями та записами в цвинтарній книзі. Цікаво, що серед віднайдених є і останки двох німецьких солдатів часів Другої світової війни.

фото: Андрій Андрух

«Ми знайшли дуже цікавий артефакт – німецький ідентифікаційний жетон часу Другої світової війни. Двоє з похованих тут людей були солдатами Вермахту. Як так сталось – для нас велика загадка.

Серед інших знахідок – монети, залишки одягу, християнська символіка. Також віднайдено  ідентифікаційні жетони воїнів армії Австро-Угорської імперії. Прізвища, на жаль, не збереглися. Знайдені речі будуть передані в музеї. Передусім – в історичний. Але якщо інші музеї хотіли б мати такі експонати – то можуть зголошуватися.

 Знайшли і залишки двох хрестів з поховань Першої світової війни. Також в землі знайшли і кілька надгробків часів Другої світової війни. Відповідно до архівних фотографій, такі надгробки були на всій цій території. Тому цікаво довідатись, куди поділась основна частина таких надгробків після того, як тут,  в 70-х роках створювали меморіал», – зазначив Святослав Шеремета.

Всі знайдені поховання часів Першої світової війни будуть перенесені поруч, на поля № 84 та № 85, де у майбутньому збудують Меморіальний комплекс.

 Натомість, рештки з радянських часів зберігають у спеціальному депозитарії. Їх планують перенести на інше кладовище.

фото: Андрій Андрух

«Личаківський військовий цвинтар внесений до переліку пам’яток історії. Пам’ятками, власне, є останки. Й аби перенести їх на інший цвинтар, має бути погодження від  Міністерства культури. Після цього можна буде здійснити перепоховання», – зазначила радниця міського голови Львова з питань збереження культурної спадщини Лілія Онищенко.

Додамо, роботи з ексгумації на Личаківському військовому цвинтарі проводять на підставі всіх необхідних дозволів та погоджень від органів місцевого самоврядування та Міністерства культури України.

Нагадаємо, місто планує оголосити міжнародний архітектурний конкурс на будівництво на цій території Меморіального комплексу.

фото і відео: Андрій Андрух