Місто звернулося в поліцію щодо знищення цінної мозаїки у будинку на вул. Володимира Великого, 2 (відео)

  • 02.10.2023, 18:44
  • 1456
  • Пресслужба ЛМР
Сьогодні, 2 жовтня, місто звернулося в правоохоронні органи щодо факту знищення унікальної 40-річної мозаїки авторства художника Богдана Сойки у приміщенні приватної власності, що на вул. Володимира Великого, 2 у Львові. Панно було внесене у перелік цінних мозаїчних творів та мало охоронний статус. Крім того, мер Андрій Садовий скерував листи до Президента та Прем’єр-міністра з закликом до посилення відповідальності за нищення пам'яток історії, архітектури та мистецтва, а також до децентралізації повноважень у цій сфері. Про це зазначила під час брифінгу керуюча справами виконкому ЛМР та в.о. начальника міського управління охорони історичного середовища Наталія Алєксєєва.

фото Романа Балука для Львівської міської ради
фото Романа Балука для Львівської міської ради

Посадовиця зауважила, що за таке правопорушення передбачена ще й кримінальна відповідальність, відповідно до статті 298 Кримінального кодексу України. «Передбачено штраф, а також є можливість позбавлення волі на строк до 3 –х років. Але, на жаль, ми не маємо хорошої статистики дії цієї статті. І це є наслідком застарілого законодавства у цій сфері. Бо штраф у 750 грн чи 1700 грн за те чи інше пошкодження – це не той штраф, який зупинить власників приміщень від таких дій.

Тут потрібні законодавчі зміни на національному рівні. І сьогодні мер звернувся до Президента та Прем’єр-міністра з закликом повернутися до  законодавчих змін, ініційованих ще у 2018 році, щодо посилення відповідальності за руйнування та нищення об’єктів культурної спадщини. Щоб на місцях було більше повноважень охороняти і зберігати твори мистецтва, пам’ятки архітектури, культури та історії. Бо це, певно, єдина сфера, яка ще залишилась не децентралізована», - зазначила Наталія Алєксєєва.

фото Романа Балука для Львівської міської ради

Та додає, що, попри все, місто сподівається, що власник погодиться, у співпраці з художниками, відновити знищене панно. «Є збережений рисунок, він є оригінальною частиною твору. І думаю, що художники зможуть запропонувати варіанти відновлення», - зазначила Наталія Алєксєєва.

Власником приміщення, де була мозаїка, є товариство з додатковою відповідальністю «Торгпреса». Директор Сергій Васечко заперечує причетність до руйнування мозаїки та ставить під сумнів її цінність. Каже, що раніше вона містила комуністичний символ, тож те, що сталося, називає актом декомунізації.

фото Романа Балука для Львівської міської ради

«Ми її не руйнували, не знімали. З плином часу і через протікання даху стіна з мозаїкою намокала і з весни почала руйнуватися. Я не робив нічого, щоб її зберегти, бо для мене вона не цінна. Раніше там був комуністичний символ – напис «ленін». Я вважаю, що все, що має відношення до комунізму, підпадає під закон про декомунізацію.

Камінці, які осипалися, ми не зберігали, не маємо жодного збереженого елемента композиції.  Бо, повторююсь, ця мозаїка для мене не є цінною. Але якщо для когось вона цінна, і громада вирішить, що її треба відновити, то ми готові допомогти. Але тоді, напевно, треба відновити і напис «ленін», - розмірковує Сергій Васечко.

фото Романа Балука для Львівської міської ради

Як пояснила Наталія Алєксєєва, у міськраді всі питання щодо декомунізації  розглядає  відповідна робоча група. «Декомунізація – це певні дії і рішення влади. У міській раді  над цим працює відповідна робоча група. Ми дискутуємо з істориками, архітекторами, митцями стосовно тих чи інших творів мистецтва. Ми спираємось на їх думку, бо якщо є окремий елемент, то законодавство дозволяє декомунізувати власне цей окремий елемент. Самостійно декомунізувати той чи інший об’єкт будь-хто самостійно не може», - наголосила посадовиця.

Вона нагадала, що панно на вул. В. Великого, 2 було внесено у перелік цінних у 2019 році, тобто тоді, коли вже тривала війна і піднімалось питання декомунізації. Тобто, вже тоді фахівці не побачили жодних елементів комуністичної епохи у цьому творі.  

фото Романа Балука для Львівської міської ради

Додамо, напередодні у соціальних мережах з’явилась інформація про те, що власник приміщення ТДВ «Торгпреса» знищив унікальну мозаїку «Інформаційний простір» в інтерʼєрі будівлі на вул. Володимира Великого, 2. На панно зображено фігури п’яти жінок, що символізують 5 материків та обмін інформацією в світі.

Нагадаємо, у 2019 році місто затвердило перелік цінних мозаїк на території Львова і закликало власників будівель, де вони розміщені,  докластися до збереження цих творів. На сьогодні, до цього переліку включено мозаїчні твори за 81 адресою, що розташовані на малих архітектурних формах, на фасадах та в інтер’єрах будинків.

відео Андрія Андруха для Львівської міської ради