У Львові у співпраці з мешканцями розпочали реставрувати балкон у будинку-пам’ятці (відео)

  • 16.04.2024, 17:39
  • Пресслужба ЛМР
У Львові у межах програми співфінансування розпочали роботи з реставрації балкона на головному фасаді понад 100-річного будинку-пам’ятки архітектури на вул. Кирила і Мефодія, 29. Реставраційні роботи планують виконати до кінця літа цього року.

фото Романа Балука для Львівської міської ради

Виконавцем програми є ЛКП “Бюро спадщини”, а координатором – міське управління охорони історичного середовища. Як розповіли у Бюро спадщини, заявку на реставрацію цього балкона мешканці подали ще до початку війни. Тоді ж було виготовлено і проєктно-кошторисну документацію. Однак, через війну, дію програми було призупинено, роботи на цьому об’єкті вдалось розпочати тільки цьогоріч. Перед цим фахівці ще коригували проєктно-кошторисну документацію.

За словами керівника  підрядної організації «СпецРеставрація» Руслана Кужика, балкон є в незадовільному стані. «Одна консоль вже впала, інша може впасти у будь-який момент. Так виглядає, що балкон був пошкоджений ще в час ІІ світової війни. Частина перил постріляна, частини просто немає. Також там тріснула плита», - зауважив Руслан Кужик .

фото Романа Балука для Львівської міської ради

Загальна вартість реставраційних робіт на цьому об’єкті складає 212 тис. грн. З них внесок мешканців – 10 тис.грн.

«Балкони є у власності мешканців, вони повинні відчувати свою відповідальність за їх збереження і їхня частка співфінансування, як на мене, є достойною. Місто намагається підтримати людей в цьому, навіть в час війни, дофінансовуючи роботи. Тому, такою програмою потрібно активно користуватися», - говорить керівниця управління охорони історичного середовища ЛМР Тетяна Балукова.

фото Романа Балука для Львівської міської ради

З нею погоджується і власниця квартири, де розпочали реставрувати балкон, - мисткиня, живописиця, графікиня Людмила Лобода. Жінка зазначає, що заявку на реставрацію балкона подала, як тільки дізналася про програму співфінансування. «Треба рятувати, реставрувати. Без цієї програми я б не змогла цього зробити. Адже вартість робіт є значною», - сказала Людмила Лобода.

Цікаво, що раніше завдяки участі пані Людмили у програмі облаштування внутрішніх дворів cпільного українсько-німецького проекту "Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова", у цьому будинку облаштували внутрішній дворик. Також у її квартирі збережені автентичні вікна, частину з них вона відреставрувала.

фото Романа Балука для Львівської міської ради

Керуюча справами виконкому ЛМР Наталія Алєксєєва наголошує, що у проєкті  співфінансування реставрації балконів важливими є два моменти – готовність до  співпраці та вміння брати відповідальність на себе. «Кількість людей, які взяли на себе відповідальність за будинок, за історію, за Львів і виявили бажання долучитися до програми, зростає.  Наші львів'яни вміють це робити і ми бачимо позитивний результат навіть в таких речах як програма співфінансування, як відповідальність за власний будинок, за власне житло, за історію, за архітектуру Львова», - зауважила Наталія Алєксєєва.

До слова, готову необхідну документацію на реставрацію мають 14 об’єктів. Також у програму цьогоріч прийняли ще 12 нових заявок. Відкрити наступний прийом заявок планують восени.  

фото Романа Балука для Львівської міської ради

«На цьому етапі нам важливо вибудувати добру комунікацію між учасником програми, підрядником та нами, оскільки в учасників виникає багато запитань щодо реставрації, вони особисто спостерігають процес. Нам з підрядником важливо завчасно виявляти потенційні ризики, щоб реставрація пройшла як найкраще і у всіх сторін формувався позитивний досвід.  Наразі Бюро акцептувало 12 заявок, які відповідали умовам. Ті мешканці, які бажають прийняти участь у Програмі, повинні ознайомитися з умовами, узгодити цей намір з сусідами та підготувати повний пакет документів. Новий набір заявок попередньо планується восени, щоб всі охочі могли підготувати обовʼязкові додатки.Дізнатися, як стати учасником програми, можна на сайті Бюро спадщини у вкладці Співфінансування», - зазначила заступниця керівника ЛКП «Бюро спадщини» Стефанія Топилко.

За словами керівника Бюро спадщини Павла Богайчика, цьогоріч у межах програми співфінансування у Львові планують відреставрувати 3 балкони на вул.Нечуя-Левицького, 3 балкони на вул.Зарицького та 2 балкони на вул.Огієнка. А також - закінчити реставрацію двох балконів на вул.Гоголя, 10.

Додамо, програма співфінансування передбачає реставрацію, ремонт (реставраційний) балконів, еркерів, лоджій, які належать до житлових квартир, що є у приватній власності та розташовані на головних фасадах будинків – пам’яток культурної спадщини м. Львова. Вона  була затверджена у 2019 році та діяла впродовж 2020-2021 років. Тоді, у співпраці з мешканцями, відреставрували 5 балконів та два еркери у будинку на вул. Стецька, 4. У 2022 році році, з початком повномасштабної війни, програма була призупинена. Минулоріч дію програми відновили.

До слова, загалом у Львові є 380 тис. балконів. З них – 372 тис., що складає 98%, перебувають у приватній власності.

Довідка про будинок

Два будинки-близнюки на вул. Кирила і Мефодія, 29-31 спорудили у 1907 р. за проєктом архітектора Яна Шульца у стилі модерну. До відомих робіт Яна Шульца та його брата також відносять житловий будинок з аптекою “Під золотою зіркою” на Коперника, 1, кам’яниці на проспекті Шевченка, 10, Шевченка, 21 та 25 (початок 20 ст.), військове казино на вул. Фредра, 1, віллу Домбчанської на М. Скорика, 35 (1888 р.) та багато інших.

Також деякий час у цьому будинку мешкав юрист за освітою, проте публіцист, історик та дослідник за покликанням – Францішек Яворський. Його найбільшою пристрастю було дослідження історії Львова – він був засновником «Товариства Любителів Історії Львова» та видання «Львівська бібліотека».

відео Андрія Андруха для Львівської міської ради

фото Романа Балука для Львівської міської ради