На Підзамчі відреставрували сецесійну металеву браму
- Пресслужба ЛМР

Як зауважили в ЛКП «Бюро спадщини», брама була вкрай занедбаною. Нижні частини обох стулок були суттєво уражені корозією, місцями - повністю зруйновані. Їх довелося демонтувати та виготовити заново, зберігаючи первісну форму і пропорції. Також брама повністю втратила оригінальне засклення. У радянський період, а згодом і в часи незалежності, замість скла на стулках були листи металу. Під час реставрації відновили рамки для скла й вставили нове засклення.
Особливої уваги вимагали декоративні елементи: металевий орнамент був вкритий численними шарами фарби, які суттєво спотворювали первісний вигляд. Усі нашарування було ретельно знято, після чого майстер відновив пластичність форм і дрібних деталей.
Важливою складовою реставраційних робіт було відновлення бічних частин брами, які тривалий час не відчинялися. Також брама не мала базової фурнітури: були відсутні клямки, притульні планки, інші механічні елементи, необхідні для її повноцінного функціонування. Усе це відтворили за зразками аналогічних брам того періоду.
«Це дуже вразлива брама - як за своїм станом, так і за розташуванням. І саме тому її відновлення стало показовим. Ми зуміли повернути їй не лише зовнішній вигляд, а й функціональність. Вперше за десятки років усі елементи запрацювали, як слід», - розповів реставратор Ярослав Пащак.
«Реставрація брами в сецесійному будинку на Якова Остряниці, 12 - це ще один крок у збереженні міського ландшафту Львова, де кожна брама - не просто елемент фасаду, а свідчення епохи, стилю, історії спільноти, що жила за цими дверима», - зазначили у ЛКП «Бюро спадщини».
Керівниця Бюро спадщини Стефанія Топилко повідомила, що загальна вартість реставрації брами складала 108 093 грн. З цієї суми мешканці будинку оплатили 32 428 грн (30% від загальної суми), а частка міста складала 75 665 грн (70% від загальної суми).
Нагадаємо, у Львові до 2029 року продовжили Програму співфінансування відновлення дверей та вікон в будинках історичного ареалу міста. Дізнатися, як стати учасником програми, можна на сайті Бюро спадщини в розділі «Співфінансування».
До слова, у 2024 році в історичній частині міста, у співпраці з мешканцями, відреставрували 10 брам та 9 вікон. Крім того, з пластикових на дерев’яні замінили ще 9 вікон із балконними блоками.