Реабілітація мистецтвом: ветерани і пацієнти центру UNBROKEN зіграли документальну виставу на сцені Першого театру

За словами режисерки, усе почалось з того, що пацієнти разом з драматургинею Іриною Гарець написали пʼєсу про життя реабілітаційного центру, засновану на реальних подіях. Спочатку в театрі провели читання цієї пʼєси, а згодом зʼявився запит на виставу. Можливість спробувати себе в ролі акторів дали всім охочим. З ними займалася режисерка Світлана Федєшова.
«Ми проводили акторські тренінги, насправді багато бавились і веселились і, врешті, всі залишились в цій історії і цю радість ми принесли на сцену. Це достатньо якісна сценічна історія. І дуже класно, що наші ветерани, які просто круті люди, ще вміють отаке. Я вважаю, що вони на рівні попрацювали над ролями і бачу великий розвиток, великий потенціал і талант», — розповіла Світлана Федєшова.
За місяць актори вже дебютували на сцені Першого театру. Один з головних героїв вистави Роман зізнається: раніше не те, що не виходив на сцену, а навіть жодного разу не був у театрі.
«Це моя життєва історія, коли я був в центрі UNBROKEN. Її ще доповнили Філ і Руслан. Так в нас вийшла пʼєса комедійна. Вистава позитивна — люди сміються і це добре», — каже Роман Онучко, актор вистави, пацієнт центру UNBROKEN.

«Під час вистави є спілкування з глядачами, а під час репетицій — жарти з хлопцями. У нас такий „чорний“ гумор, який не всі розуміють, але це життя. Насправді ніколи не треба замикатись у собі, бо після поранення люди живуть. Життя продовжується і нічого страшного нема в тому, що немає кінцівки. Головне — що живий», — додає ветеран.
Загалом драматургічний напрямок в центрі UNBROKEN діє вже близько року. Спочатку в Театрі Незламних написали пʼєсу «Сам на сам», потім — «Директор ліфта». Далі актори брали участь у читанні пʼєс на фестивалі.
«Для нас було важливо, щоб не за них говорили, а говорили наші хлопці, яким є що сказати. Наш акторський склад постійно змінюється, проте хлопцям дуже пасує бути акторами. І для реабілітації це так само важливо, бо я бачу як вони змінюються.
Це дійство — це ділення їхнім життям, вони відкривають двері, а суспільство часто не може зробити цього першого кроку. Але коли ми йдемо одне одному назустріч — це прекрасно, і це треба підкреслювати. Вони сповнені великої любові, радості, енергії до життя, вони — неймовірні люди, тож важливо, що прийшли глядачі і набулися з ними», — розповіла Катерина Кіт-Садова, соціальна працівниця та дружина мера Львова.

«Я вже не вперше на виставах театру НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN). Я вже така фанатка. Мене вражає наскільки наш театр глобально стає інклюзивним, і це відчуття дуже гріє насправді. Наскільки м'яко і в ігровій формі можна достукатись до людей і пояснити важливі речі і цінності через комедійні, але дійсно щемкі моменти. І трошки ширшим зробити це все коло розуміння», — розповіла Дарина глядачка і творчиня проєкту з віднови для захисників.
«Це дуже прекрасно. Дуже весела була вистава і дуже сподобалась», — відзначив Дмитро, ветеран, який проходить реабілітацію в центрі НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN).
Показ вистави відбувається за підтримки UNBROKEN Foundation, Мережі «Ябко», управління культури Львова та Львівської міської ради — у Першому театрі.