«Я не можу коментувати дії Генеральної Прокуратури, але ми бачимо тут політичне замовлення», - О. Сивак про індустріальний парк

  • 04.07.2017, 14:43
  • Христина Процак
Львів захищатиме інвестиційних проект, який передбачає понад 3 тис нових робочих місць. Ольга Сивак, начальник управління інвестицій та проектів ЛМР, прокоментувала ситуацію, що склалась з будівництвом індустріального парку у Львові в межах Рясне-2. Як зазначила вона, компанія, яка має будувати цей парк – це одна з найбільших таких компаній в Європі, яка планувала створити у Львові 3 тис нових робочих місць. Місто не розуміє позиції державної влади і всіляко захищатиме права інвестора та мешканців міста на розвиток економіки та сучасного підприємництва.

фото: Олександр Мазуренко

«Це вперше викликали мера, але справа тягнеться більше ніж, півроку. Багато керівників різних управлінь міської ради вже також були на допитах у цій справі. Ми для себе цю справу називаємо «держава проти інвестора», тому що для Львова – це мега-проект, це важливий інвестор, на якого ми очікували. Він 2 роки тому подався на інвестиційний конкурс і виграв конкурс на управління індустріальним парком Рясне-2. Цей інвестор – це велика голландська компанія СТР, їхній основний бізнес є в Чехії, в Словаччині, в Румунії вони зараз роблять величезні інвестиції. Торік вони інвестували десь 250 млн євро. Вони будують приміщення і модель така, що вони запрошують компанії індустріальні, виробничі, логістичні, з різних сфер у свої парки. У Східній Європі у них є близько 500 компаній з різних галузей, переважно це автомобільна галузь, аерокосмічна, будівництво різного обладнання.

Останній рік-два інвестор запрошував своїх клієнтів в Україну, вони приїжджали, розглядали нашу локацію, але через те, що ситуація в Україні є несприятливою, більше двох десятків інвесторів сказали, що не розуміють нашу країну, не розуміють економічної ситуації, тому вони їхали. Замість того, щоб підтримати інвестора, ми бачимо, що держава в особі Генеральної Прокуратури не сприяє, а навпаки – вони підняли питання нібито не законного продажу землі. Замість підтримки ми бачимо протилежне і переживаємо, що інвестор просто піде з ринку. І місто не буде мати цього проекту. За 2-3 роки такі індустріальні парки могли розвинутись практично в кожному місті України. Якщо ми втратимо цього інвестора, це буде прикро.

Проблема нібито в оцінці, хоча тут є перекручування понять. Є дві оцінки – нормативно-грошова оцінка, яка використовується як індикативна для розрахунку орендної плати. Інвестор сам забажав цю землю купити. Купують землі за експертною оцінкою. Ліцензована організація провела оцінку. Це нормально, ці оцінки не повинні бути однакові. Нас звинувачують ніби у тому, що ми продали за нижчу оцінку, хоча це абсолютно не є порушенням закону. Земля була придбана за експертною оцінкою, яка становила 52 млн грн. Всі рішення ухвалювались сесією Львівської міської ради, такі рішення мер одноособово прийняти не може, це приймають депутати на сесії.

Роботи могли б початись раніше, якби глобально в Україні була сприятливіша ситуація. У зв’язку з тим, що зараз це питання «підігріте» і інвестор є шокований цією ситуацією, ми просто не знаємо, що буде далі з цим проектом.

Проблема також є з місцевою громадою, яка там проводила сільськогосподарські роботи, хоча земля належала місту. Зараза там громада протестує, хоче продовжувати вирощування картоплі, хоча, я думаю, що крок у минуле. Замість того, щоб побудувати сучасні виробництва, нові робочі місця, і ми не бачимо зацікавлення місцевої громади – це сумно.

У 70-80-их роках це земля належала селу, але коли місто розросталось ця індустріальна зона «Рясне-2» розширилась і там були побудовані великі заводи – «Електрон», «Сільмаш», «Конвеєр». Всі ці заводи були винесені на цю ділянку. У нас питання меж міста вирішує Верховна Рада України. У нас є рішення Верховної Ради ще Української радянської республіки 1988 року про те, що місто розширюється і ця земля передається місту. Я так розумію, що коли розвалився радянський союз і почалась незалежна Україна ці процедурні питання не були дооформлені і тому зараз місцева громада посилається на документ ще 80-их років. Хоча у нас є всі документи щодо індустріального парку – у нас навіть є витяг з Міністерства економіки 2014 року, де місце знаходження вказано місто Львів. У нас є всі документи, які підтверджують, що це є міська земля. Це є витяг з реєстру індустріальних парків. Концепція індустріального парку і весь парк був заснований за окремим законом, є закон «Про індустріальні парки». Індустріальні парки повинні бути зареєстровані спеціально на урядовому рівні. Ми у цьому реєстрі є одні з перших – під номером три.

Я не можу коментувати дії Генеральної Прокуратури, але ми бачимо тут політичне замовлення. Результатів ніяких, такі справи можуть тягнутись роками, ми лише псуємо свій імідж. У нас було вилучення документів, я особисто була на допитах. Звинувачень ніяких, це просто така тяганина і неприємна ситуація. На мою думку, це нічим не закінчиться, але створення негативного іміджу і псування нам такої важливої справи – це відбувається. З листопада розпочались обшуки.

Я не можу передати відчуття і враження інвестора, вони просто шоковані. Вони працюють в Чехії, Словаччині, Румунії. Їх всі чекають. Я особисто була в їхніх індустріальних парках в Брно. Такий інвестор, як СТР, просто змінює економіку міста. Вони привозять настільки високо технологічних клієнтів, такі величезні компанії, це робота для інженерів, для програмістів, це такий може дати підйом економіці будь-якого міста і великої околиці. А ми стоїмо на місці. Інвестори в принципі дуже негативні до України і тут їхні побоювання підтверджуються діями з боку держави. Інвестор придбав землю у власність і не може нею скористатись – ніде у світі такого нема.

Інвестор має будувати приміщення під конкретного клієнта. Він домовляється з клієнтом. Це дуже сучасні виробництва. Ми готові навіть запросити сільську громаду в поїздку, щоб вони подивились, якого рівня це виробництво. Це не лише для міста, а й в радіусі 100 км люди мали би роботу. У нас, на жаль, такі проекти нікому не потрібні. Інвестори вже планували починати будівництво, вони привезли будівельне обладнання, але громада почала виступати проти», - розповіла Ольга Сивак, начальник управління інвестицій та проектів ЛМР.

Нагадаємо, ТзОВ «СіТіПарк Львів» є філією голландської компанії «СТР». Вона відома як один з найбільших забудовників і власників індустріальних парків, посідаючи 4 місце в Європі і перше – у Чехії.

ТзОВ «СіТіПарк Львів» – переможець інвестиційного конкурсу з будівництва індустріального парку «Рясне-2». Згідно з бізнес-планом інвестора, він планує вкласти у будівництво майже 50 млн євро і розмістити на 100 тис кв м близько 20-30 компаній – здебільшого, іноземних, але обіцяють залучати й місцеві. Загалом, для Львова це означає понад 3 тис нових робочих місць – окрім тих, які працюватимуть в рамках індустріального парку, багато львів’ян також отримають роботу при будівництві, обслуговуванні, приготуванні їжі, транспортуванні.

відео: Андрій Андрух