У Львові вперше впроваджують послугу заставних багаторазових горняток для кави із собою – Zero Cup

  • 19.04.2021, 13:40
  • 2361
  • Пресслужба ЛМР
Вперше в Україні у Львові до Дня довкілля впроваджують новий сервіс заставного багаторазового горнятка для напоїв Zero Cup, співзасновником якого є Громадська організація Zero Waste Lviv. Послугою наразі можна скористатись в одній із мереж кав’ярень міста.

фото: Олександр Мазуренко
фото: Олександр Мазуренко

«Сьогодні ми хочемо презентувати ще один проєкт, який покликаний зменшити кількість одноразових горняток у Львові. За дослідженням нашої організації, одноразові горнятка становлять ⅕ об'єму вуличних смітників. Місто витрачає дуже великі кошти, аби прибирати це сміття. В середньому одна кав’ярня упродовж дня заповнює один смітник.

До Дня довкілля, що був 17 квітня, ми хочемо презентувати перший в Україні сервіс заставних багаторазових горняток для кави із собою – Zero Cup. Його суть проста: в чотирьох кав’ярнях мережі KREDENS CAFE відсьогодні можна взяти каву із собою у багаторазове горня. Взяти його можна у одній із кав’ярень, а повернути у будь-якій кав’ярні мережі», - розповіла Ірина Миронова, голова Zero Waste Lviv.

Відомо, що горнятка виробляють у Німеччині із безпечного харчового пластику. Їх можна використовувати до 3 тис. разів, після чого їх замінюють на нові. Відрізняються горнятка і формою від одноразових - менш розширені згори й більшого об'єму, тож не потребують кришечки.

«Загалом в європейських містах дедалі більше з’являється таких сервісів. Зокрема, вони є у місті-побратимі Львова Фрайбурзі. Тепер і Львів доєднується до мережі міст, які будуть вводити в дію такі заставні горнятка», – додає голова Zero Waste Lviv.

Наразі експеримент впроваджують у мережі кав’ярень KREDENS CAFE. Придбати напій у багаторазове пластикове горня можна буде в одному з їхніх чотирьох закладів (вул Порохова 20-Д, просп. Свободи, 37, вул. Валова, 5 та вул. Галицька, 4). Всі кав'ярні обладнані спеціалізованими мийками, що забезпечить чистоту та безпеку горняток.

фото: Олександр Мазуренко

«Ми знаємо, що одна кав’ярня в середньому може продукувати в день 100-200, а то і 300-500 горнят, які ідуть у загальне сміття. Тому запуск такого формату оборотної тари – дуже класна ініціатива. Я думаю, що вона серед любителів кави точно пошириться. Це ж круто, коли можеш випити кави, піти здати горнятко, і тобі повернуть гроші. Це добре, тому що багато людей не завжди мають із собою власну тару, але тепер вони можуть взяти таку багаторазову, а потім її здати. Я думаю, що така ініціатива добре діятиме. Насправді, такими невеличкими кроками у повсякденному житті можна досягати глобальних речей, адже за рік йдеться про тонни і величезні об’єми сміття, яке може не утворюватись.

Zero Waste - це основний принцип поводження відходів для Львова. Тому, такий проєкт як Zero Cup - це хороший приклад синергії бізнесу, громадських активістів для реалізації цілей Zero Waste. Тому дякуємо ініціативі Zero Waste, а також підприємцям які до цього долучаються», – говорить Андрій Москаленко, перший заступник міського голови.

Аби скористатись сервісом, відвідувач має вказати, що хоче купити напій у заставне горня, зареєструватися у ZeroCup Bot у Telegram, залишити за нього депозит - 100 грн плюс вартість напою. А повернути тару може в інший заклад цієї мережі, який буде найближче. Там же баристи віддадуть заставних 100 грн, і митимуть горнята у посудомийних машинах. Наразі в обігу буде 100 горняток.

«KREDENS CAFE є екосвідомими, ми розуміємо наскільки важливо є зменшувати кількість продукування сміття, і ми дуже тішимося, що у Львові є така крута організація, і ми підтримуємо їх у їхніх проектах. Тим паче у період карантину, коли кількість використаного паперового посуду збільшується в рази. Це сумно, тому, залюбки вводимо в нас сервіс оренди багаторазового горнятка» - каже керівниця кав’ярні KREDENS CAFE на Валовій, 5 Анна Найда.

«ZeroCup Bot у Telegram – важлива частина сервісу, яка розв'язує питання обліку руху горняток і взаєморозрахунку між кав'ярнями, – розповів Дмитро Козицький, сервіс-дизайнер й співзасновник Zero Cup. – На майбутнє плануємо ще ряд технологічних рішень, які зроблять повернення горнят зручнішими, а внесення і повернення застави безготівковою. І звичайно ж працюємо над гейміфікацією сервісу».

Подібний сервіс з горнятками цього виробника працює у Ґраці, Австрія. Також організація висловлює подяку Back Cup та Австрійському бюро кооперації у Львові за допомогу у реалізації проєкту.

відео: Андрій Андрух

фото: Олександр Мазуренко