В жіночій консультації комунальної 4-ї міської поліклініки Львова успішно впровадили електронну медичну картку пацієнта

Інформаційні технології роблять медицину доступнішою. У комунальній 4-тій міській поліклініці Львова, яка щодня обслуговує близько 1,5 тис. осіб, після успішного впровадження онлайн-реєстрації на прийом до лікаря, почали запроваджувати систему електронного документообігу. І першим кроком стала реалізація електронної медичної картки пацієнта у жіночій консультації поліклініки. Таку систему в подальшому впровадять й у інших жіночих консультаціях Львова.

Зі слів головного лікаря комунальної 4-ї міської поліклініки м. Львова Остапа Місюри, розпочати впровадження електронно-медичної системи, яка значно полегшує і пришвидшує прийом пацієнтів, вирішили з жіночої консультації, бо там молодий прогресивний колектив, який радо сприйняв цю ідею, а також саме в цій поліклініці – найбільша зона обслуговування населення.

«Програма була розроблена під наші потреби – ми дуже довго спілкувалися з розробниками для цього і надали необхідну інформацію, яка має бути в амбулаторних картках: як має виглядати огляд пацієнтки, перелік можливих аналізів, діагнозів, патологій відповідно до чинного законодавства. Тут є всі необхідні дані – результати аналізів, оглядів, призначення. Усе можна швидко знайти і «підтягнути». Кожен лікар відділення має свій логін та пароль до системи, у якій є база даних пацієнток. Базу наповнювали декілька місяців, і зараз у ній є всі вагітні та диспансерна група. Інших пацієнток ми вносимо в базу тоді, коли вони вперше після впровадження електронних медичних карток приходять до нас на прийом», – розповідає акушер-гінеколог жіночої консультації комунальної 4-ї міської поліклініки Юлія Яблонська.

Пацієнти доступу до програми не мають, проте всі дані, які внесені в систему, лікарі можуть видати їм на руки роздрукованими. Так само аналізи, які приносять із собою жінки, медики сканують та додають до своєї електронної бази. 

Впроваджувати сервіс розпочали у січні 2017 року, і здійснювали за кошти бюджету розвитку міста. Виконавцями проекту є Львівське комунальне підприємство «Міський центр ІТ» спільно з IT-компанією «Еleks», яка вже мала досвід розробки схожих програм для лікарів. На оплату програмного продукту, створення мережі і закупівлю техніки (у жіночій консультації є 16 робочих місць), а також навчання персоналу «Міський центр ІТ» використав 520 тис. грн. Зараз кожен лікар має доступ до інтернету і забезпечений комп’ютеризованим робочим місцем. Також за позабюджетні кошти планують закупити багатофункційні пристрої для сканування та друку медичної документації.

«Всі процеси клініки – від прийому пацієнта  до звітності до Міністерства охорони здоров’я, реалізовані в ІТ-системі. Працюючи на ринку як з державними, так і з приватними закладами з 2005 року, ми пропонуємо рішення, яке дозволяє підвищити ефективність роботи медичної установи», - говорить Петро Коновалов, директор компанії «Доктор Елекс», директор з розвитку бізнесу в Україні в компанії «Еleks».

Як зазначає головний лікар комунальної 4-ї міської поліклініки м. Львова Остап Місюра, в подальшому планують продовжити впровадження такого сервісу й у інших відділеннях поліклініки. «Пріоритетом є сімейна медицина, адже це відповідає напрямку реформ Міністерства охорони здоров’я. В цьому році міська влада виділила кошти, за які було закуплено 34 ноутбуки для всіх кабінетів сімейних лікарів поліклініки. Також маємо на меті впроваджувати електронний документообіг в лабораторії та діагностичних кабінетах, щоб об’єднати всі ланки лікувально-діагностичного процесу в єдине ціле», - наголошує Остап Місюра.

До слова, в цьому році місто виділило 2,6 млн. грн. на облаштування робочих місць сімейних лікарів: за ці кошти закупити 274 комп’ютери для всіх сімейних лікарів у Львові.

Варто зазначити, що електронно-медична картка пацієнта є одним із етапів реалізації інноваційного проекту «Е-медицина» в рамках Програми цифрового перетворення міста на 2016-2020 роки.

«Е-медицина – це одна із важливих складових концепції Smart city. Запровадження електронного документообігу, зокрема медичної картки пацієнта, є одним із етапів створення нових електронних сервісів для мешканців міста. Впровадження медичної інформаційної системи дає можливість легко формувати та редагувати медичну документацію, а також обмінюватись нею між працівниками закладу. Будь-які з цих документів можна експортувати і видавати пацієнтам у зручному для них форматі», - зазначає Андрій Вишневський, директор ЛКП «Міський центр ІТ».

Слід зазначити, що цьогоріч в рамках реалізації проекту «Наукова – розумний мікрорайон», запроваджують електронну медицину і комунальній 2-й міській поліклініці Львова. Тут вже діє електронний запис на прийом до лікаря, і тепер впроваджують електронний документообіг. Зокрема, передбачено, що до кінця року в поліклініці запрацює електронно-медична картка пацієнта.

Як підсумовує начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб, процес запровадження електронного документообігу в медичних закладах Львова є непростим, бо потребує значних фінансових ресурсів, часу і навчання медперсоналу. Саме тому він є довготривалим, але необхідним, бо сучасні технології значно полегшують лікарям роботу і спрощують життя мешканцям, роблячи медичні послуги швидшими, доступнішими і дешевшими. І цього також вимагатиме реформа Міністерства охорони здоров’я.

«Реформа буде вимагати виключно електронний документообіг, електронну документацію, електронні підписи, ключі тощо. Ми це розуміємо і вчимо наших спеціалістів, і цього року ми придбали на кожне робоче місце сімейного лікаря комп’ютери – вони навчаються комп’ютерної грамотності і готуються до того, що буде запроваджено електронний документообіг. Якщо не  буде електронний реєстру і документообігу – вони просто не зможуть працювати. Зміни принципів полягають в тому, що між пацієнтом і сімейним лікарем підписується декларація на обслуговування, і ця декларація має бути внесена в комп’ютерну програму, і в Києві розпорядник коштів, бачачи, що є декларація між пацієнтом і лікарем, виділяє гроші на установу, в якій підписана ця декларація. Якщо декларація не потрапляє в електронний реєстр, грошей не виділяється», - додає Володимир Зуб і каже, що подібний досвід переходу на сучасні технології в роботі лікарів  проходили в усіх країнах світу.    

Довідка

Львів – одне з перших міст в Україні, яке успішно впроваджує електронні послуги для мешканців, зокрема – і в сфері медицини. Електронна медицина значно полегшує звітність і процес заповнення медичної документації, адже під час лікарського прийому в медичну інформаційну систему вводяться дані про конкретного пацієнта, а більшість звітів згодом формуються автоматично. В процесі використання електронної медичної системи не затрачається час на пошук інформації про пацієнта і лікар може переглянути її в будь-який момент. Держава, в освою чергу, отримає прозорість і облік: бачитиме, які послуги і ліки вона оплачує. 

Вперше електронну медичну картку пацієнта у Львові у 2013 році  запровадили в міській дитячій клінічній лікарні, і зараз там паралельно з паперовим, здійснюється електронний документообіг.

Наступним кроком стала реалізація проекту «Електронна реєстратура» у поліклінічних відділеннях 1-ї міській лікарні ім. Князя Лева, у 2-гій, 3-тій, 4-тій, 5-тій та 6-тій комунальних міських поліклініках Львова, що значно спростило і вдосконалило систему запису на прийом, а відтак – полегшило і пришвидшило прийом пацієнтів лікарями. Проект дає змогу мешканцям, маючи доступ до інтернету, самостійно, без звернення до реєстратури закладу, у будь-який зручний для себе час  записатись на прийом до лікаря он-лайн за адресою: https://reestratura.com. Записатися можна до двох фахівців – сімейного лікаря (першого лікаря, який працює з пацієнтом, і саме він вже далі має скеровувати хворого до вузьких спеціалістів) та гінеколога. Це дало змогу контролювати потоки пацієнтів і зробило прозорою роботу лікарів. 

відео Андрій Андрух