Нова медична стратегія Львова у питаннях та відповідях

  • 11.05.2021, 12:45
  • 4518
  • Пресслужба ЛМР
Управління охорони здоров’я Львівської міської ради пояснює концепцію розвитку медичної галузі міста, зокрема, нову медичну стратегію, яку спільно напрацьовують міські лікарні Львова.

Для чого Львову медична стратегія?

З 1 січня 2018 року в Україні вступив у дію закон «Про державні медичні гарантії», який дав старт медичній реформі.

Перший етап реформи вже відбувся. Він стосувався змін у сімейній медицині. І станом на сьогодні 93,1% львів’ян підписали декларацію із сімейним лікарем.

Зараз триває другий етап – зміна принципів фінансування вторинної та третинної ланок медичної допомог. Змінилася філософія взаємовідносин між пацієнтом, лікарем та державою. Відтепер гроші «ходять» за пацієнтом. Тобто, замість бюджетного утримання, держава закуповує у медичного закладу певну послугу. Відтак, більше коштів отримує той заклад, який лікує більше пацієнтів.

Саме тому і саме зараз львівські медики ставлять за мету посилити медичну галузь – шляхом об’єднання. У Львівській громаді будуть створені Територіальні медичні об’єднання (ТМО).

Наша мета, щоб Львів став медичним хабом номер 1 в Україні. Міські комунальні заклади мають увійти до ТОП-100 найкращих медичних закладів світу.

Що таке ТМО?

Це Територіальне медичне об’єднання.

Львівські медзаклади стануть засновниками трьох ТМО:

1. Львівське ТМО «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги». Воно об’єднає медичні центри:

- «Клінічну лікарню швидкої медичної допомоги м. Львова»;

- «8-му міську клінічну лікарню м. Львова»;

- «Міську дитячу клінічну лікарню м. Львова».

2. Львівське ТМО «Лікарня планового лікування, реабілітації та паліативної допомоги». Сюди увійдуть медичні центри:

- «Львівська 1-ша міська клінічна лікарня імені Князя Лева»;

- «4-та міська клінічна лікарня м. Львова»;

- «5-та міська клінічна лікарня м. Львова»;

- «Лікарня «Госпіс» м. Львова».

3.  Львівське ТМО «Акушерства та гінекології» об’єднає такі медичні центри:

- «Пологовий клінічний будинок № 1 м. Львова»;

- «3-тя міська клінічна лікарня м. Львова».

Основна мета функціонування медичних закладів, які входять у ТМО, – якісно та безперервно надавати усі медичні послуги.

Хто керуватиме ТМО?

ТМО керуватимуть генеральні директори. А кожен окремий медичний центр матиме медичного директора. Всіх керівників ТМО обиратимуть на конкурсній основі.

Для чого об’єднувати лікарні?

Основна мета об’єднання – якісні та доступні медичні послуги для кожного мешканця Львівської громади, незалежно від соціального статусу і становища. Це стосується повного набору основних медичних послуг:  від профілактики – до лікування. Цього можна досягти, об’єднавши сильні сторони усіх медичних закладів у ТМО.

Чому це потрібно робити?

Другий етап медичної реформи вимагає трансформації та змін в управлінні галуззю охорони здоров’я. Адже лікарні отримали автономію та право самостійно займатися управлінням і розподілом коштів. Разом з тим, медична реформа створила можливість медичним закладам конкурувати за пацієнта. Тому виникає загроза, що не всі медзаклади зможуть функціонувати без залучення додаткових коштів та надавати якісні послуги.

Чому зараз?

Якщо цьогоріч ми не завершимо реформування, чимало медичних закладів можуть просто зникнути через велику конкуренцію. Ми маємо час до 1 січня 2022 року, аби сформувати якісну мережу медичних закладів та покращити організацію надання медичних послуг.

Що зміниться для лікарів?

Покращаться умови праці. Адже лікарні отримуватимуть гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Ефективні лікарні, яких обиратимуть пацієнти, зможуть збільшити своє фінансування за новою системою.

Покращиться діагностика та лікування, завдяки оновленню медичного обладнання. Його закуповуватимуть за кошти місцевого та державного бюджетів, а також інших джерел фінансування.

З’явиться ще більше можливостей для розвитку. Медики зможуть ініціювати відкриття нових медичних напрямків. До прикладу, за таким принципом у Лікарні швидкої допомоги з’явився «Центр трансплантології».

Медики зможуть працювати над науково-дослідними розробками, залучаючи міжнародні гранти та державний бюджет. 

Що зміниться для мешканців?

Перелік та якість послуг збільшиться. Медичні послуги будуть доступними мешканцям Львівської міської територіальної громади незалежно від соціального статусу і становища. Збільшиться перелік послуг у лікарнях, завдяки можливості залучення нових медичних пакетів. 

Чи закриватимуть медичні заклади?

Ні! Жоден заклад не буде закритий. Навпаки – будемо розширювати мережі медичних центрів. Наприклад, вже заплановано будівництво центру «Матері та дитини» на базі ТМО «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги». А також відкриття амбулаторій сімейної медицини у кожному мікрорайоні Львівської громади.

Скільки коштують ці зміни?

Стратегія медичного розвитку не несе жодного навантаження на бюджет міста. Навпаки, ухваливши ці зміни, ми матимемо можливість залучати ще більше грошей від НСЗУ, міжнародних грантів, благодійників на покращення послуг медичної галузі Львова.

Хто буде отримувати прибуток?

Медичні заклади, які безпосередньо надаватимуть послуги. Чим більше послуг надаватиме лікарня, тим більше фінансування отримуватиме. Все відбуватиметься прозоро.

Медичні послуги стануть платними? Чи зможуть пацієнти безплатно потрапити до лікаря?

Медичні послуги, як і прийом, огляд, діагностика та лікування – залишаються безкоштовними. Все фінансується з державного бюджету. Єдине, про що варто подбати пацієнтам – підписати декларацію з сімейним лікарем.

Чи відбуватиметься скорочення медперсоналу?

Ні. Реалізовуючи медичну стратегію, ми ставимо собі за мету зберегти кожне робоче місце. Крім того, шукаємо нових, висококваліфікованих спеціалістів, аби зробити нашу медичну систему ще якіснішою та професійнішою. Зокрема, запровадимо конкурси для талановитих студентів медуніверситетів України.

Що буде, якщо цьогоріч не завершити реформу?

Значна частина міських медичних закладів може не витримати конкуренції.  Адже, відповідно до медичної реформи, змінено підхід до фінансування медицини. Відповідно деякі заклади не зможуть утримувати себе та оплачувати заробітну плату працівникам.

Чому в стратегії не згадано обласні та приватні заклади?

Громада Львова не є власником обласних та державних медичних закладів. Відтак у нашу компетенцію не входить їхнє реформування.

відео: Андрій Андрух