Більше турботи про тих, хто має важкі недуги: у Львові напрацювали нову програму паліативної допомоги (відео)

  • 19.12.2024, 15:12
  • 462
  • Пресслужба ЛМР
Сьогодні на сесії прийняли міську програму надання стаціонарної паліативної допомоги, аби максимально забезпечити її людям, які у складних життєвих обставинах чи належать до вразливих категорій і мають захворювання, що загрожують життю, не здатні до самообслуговування і потребують тривалої постійної допомоги та опіки.

«Це дуже важлива програма, адже впродовж року ми побачили, що є категорія осіб, які тривалий час перебувають на паліативних ліжках, але фактично за це держава перестає платити кошти. Зараз по пакету НСЗУ держава оплачує лише 180 днів перебування на паліативному ліжку впродовж року, а в нас перебуває 14 пацієнтів, які впродовж всього року потребують медичного стаціонарного лікування.

Якщо пацієнт перебуває довше 180 днів і має родичів, то за цей період оплачують родичі, але в нас є 14 людей, які або внутрішньо переміщені, або бездомні, або родичі яких покинули і виїхали на постійне проживання за кордон, або родичі яких стали на захист України, і ці люди залишилися без сторонньої допомоги. Тому ця програма має забезпечити паліативну допомогу цим людям понад норму, визначену державою. Також додатково передбачено закупівлю ліків, підгузків та інших речей для належного догляду за лежачими людьми», - пояснила Марта Матюшко, керівниця міського управління охорони здоров’я.

Друге медичне об’єднання Львова впродовж 2024 року охопило паліативно-госпісною допомогою 3 тисячі пацієнтів, з них 925 – стаціонарною і 2075 – мобільною. В стаціонарних умовах паліативна допомога, що забезпечує цілодобове медичне спостереження та лікування, надається в лікарні «Госпіс» (30 ліжок) та у відділенні паліативної допомоги (35 ліжок). Термін перебування пацієнта – в середньому від 2-10 (термінальний стан) до 100 і більше днів (вегетативний стан, який потребує тривалого медичного спостереження тощо).

«Вимогою НСЗУ до надання пакету послуг зі стаціонарної паліативної допомоги є обмеження тривалості госпіталізації пацієнтів, що становить 180 днів впродовж року. Обмеження фінансування галузі може позбавити мешканців Львова та внутрішньо переміщених осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, можливості гідного фінального етапу життя. Через російське вторгнення в Україну збільшилася кількість осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують тривалого цілодобового паліативного догляду.

Ми очікуємо, що програма забезпечить мешканців, які є у складних життєвих обставинах і мають захворювання, що загрожують життю, якісною паліативною допомогою в умовах стаціонару після 180 днів госпіталізації», - зазначає генеральний директор Другого медичного об’єднання Львова Андрій Миськів.

Відповідно до програми, йдеться про людей, які перебувають у складних життєвих обставинах або належать до вразливих груп:

- одинокі особи, в тому числі громадяни похилого віку;

- одинокі особи з інвалідністю;

- бездомні особи;

- одинокі особи, родичі чи опікуни яких стали на захист України;

- ветерани війни та члени їх сімей;

- внутрішньо переміщені особи;

- покинуті особи, родичі чи опікуни яких виїхали за кордон, залишивши їх без опіки та не планують повертатися;

- особи, які страждають від домашнього насильства, родичі чи опікуни яких є узалежненими;

- особи, яким завдано шкоду через пожежу, стихійне лихо, катастрофу, бойові дії, терористичний акт, тимчасову окупацію, збройний конфлікт та які залишились без житла або проживання у їхньому житлі є неможливим;

- особи, які не мають постійного місця проживання, але отримують соціальні послуги або перебувають під соціальним супроводом;

- особи, які відбули покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на певний строк.

«Головними завданнями паліативної допомоги є позбавлення від болю, усунення або зменшення розладів життєдіяльності та інших важких проявів хвороби, догляд, психологічна, соціальна i духовна допомога пацієнту та його рідним в стаціонарних та амбулаторних умовах.

Останніми роками бачимо значне поширення онкологічних захворювань в Україні, у тому числі у Львові, та високу смертність від них, а також збільшеннях кількості хворих з невиліковними захворюваннями і обмеженим прогнозом тривалості життя, враховуючи вразливі групи населення. Все це зумовлює необхідність затвердження програми надання паліативної допомоги», - пояснює Оксана Винник, медична директорка лікарні «Госпіс» Другого медоб’єднання Львова.

Лікарі надають паліативну допомогу пацієнтам на останніх стадіях перебігу невиліковних захворювань, у тому числі знеболення з використанням наркотичних речовин. Міська програма передбачає також фінансову підтримку Другого медичного об’єднання Львова на придбання лікарських засобів, технічних (функціональні ліжка, протиналежневі матраци, ходунці, візки колісні, крісла-туалети та інше) і доглядових (підгузки, пелюшки, кало-, сечоприймачі та інше) засобів.

Складовими паліативної допомоги є не лише запобігання та лікування хронічного больового синдрому, симптоматична терапія, а й питання догляду, психологічна та духовна підтримка пацієнта, його родини. Пацієнтам у стаціонарних умовах спеціалізовану допомогу надає мультидисциплінарна команда, до складу якої входять медичні працівники, а також немедичні – соціальні працівники, спеціалісти з надання духовної підтримки та інші фахівці у разі необхідності. В штатному розписі такі посади не передбачені, свою діяльність вони здійснюють на волонтерських засадах або на умовах договору про співпрацю.

До слова, орічно у Львові паліативної допомоги в лікувально-профілактичних закладах потребує близько 2 000 мешканців i близько 6 000 членів їх родин – спеціального супроводу та підтримки.

Довідка

Паліативна допомога дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів з недугами, що загрожують життю. Ппаліативна допомога все частіше використовується щодо таких хвороб, крім раку, як хронічні обструктивні захворювання легень, хронічні серцево-судинні захворювання, неврологічні ураження, стійкі вегетативні стани, хронічні захворювання печінки, нирок, важкі післятравматичні стани, цукровий діабет, хронічні психічні захворювання, генетичні метаболічні порушення. Це галузь, яка опікується контролем симптомів і якістю життя людини – від моменту встановлення діагнозу невиліковної хвороби чи хвороби, що загрожує життю, до смерті.

відео Максима Гнипа для Львівської міської ради