Пухлина розміром з диню: львівські та польські лікарі два роки боролися за здатність дитини знову ходити

Перші симптоми рідкісної недуги Оля з Івано-Франківщини відчула, коли їй було 9: почала боліти права ніжка. А за кілька тижнів з'явилося кульгання. Тоді родина і вирішила звернутися до львівських лікарів. Тут після ретельного обстеження поставили діагноз: АКК, тобто аневризмальна кіста кістки тазової ділянки. Це рідкісна доброякісна пухлина кістки, що трапляється у однієї людини на 100 тисяч.

До лікування Олі лікарі вирішили залучити варшавських колег з Інституту матері і дитини, де функціонує єдине у Польщі дитяче онко-ортопедо-травматологічне відділення. Але і для них цей випадок став справжнім викликом.
Звичне лікування для такого діагнозу не спрацювало — пухлина досягла розмірів невеликої дині овальної форми: приблизно 20 на 15 сантиметрів. Тож польсько-українська команда розробила новий план лікування: вирішили виконати складну багатоетапну операцію.
Перший етап — емболізація гілок правої здухвинної артерії, тобто перекриття кровотоку по судинах, які живлять пухлину. Із цим завданням чудово впоралась команда інтервенційних радіологів, до якої увійшли Олександр Голуб, Захар Марфʼюк та Олег Кобилецький.
Другий етап — видалення пухлини та заповнення порожнини донорською кістковою тканиною. Це втручання польські та українські лікарі виконали разом. Дівчинку оперували львівська ортопед-травматологиня Галина Гачкевич та її колеги з Варшави: онко-травматологи Бартош Пахута та Войцех Ясіца. Друга операція теж минула успішно.
За кілька місяців лікарі мають ще оцінити наскільки швидко та добре пошкоджена пухлиною кістка відновлює свою форму. Лише після цього спеціалісти зможуть планувати вже подальші реконструктивні втручання, мета яких — виправити ту шкоду, якої завдала хвороба ході дитини.
Лікарі кажуть: є надія не лише на одужання, а й повноцінне відновлення Олі. Вперше ставати на прооперовану ногу дівчинка спробувала вже в палаті.